FormasyonBilim

Kranial sinirler, sapmalar hastalıklarının kaynaklanan

Sinir sistemi, sinir ve dallanmalar uzanan, beyin ve omuriliği içerir. periferal sinir sistemine bağlı olan tüm sinir dalı. kranial sinirler ve spinal 31 çifti 12 çift vardır. Her çift bir Romen rakamı ile gösterilir kendi adı ve numarası vardır. Kranial sinirler beynin tabanında yer almaktadır. duyusal ve karışık motor: sinir liflerinin bileşimine, bunların üç işlevi yayınladı.

Hassas kranial sinirler beyin dışında yalan nöron liflerinden yapılmış olan. Bu, koku görsel ve işitsel sinirleri içerir. Onlar vestibüler fonksiyon, işitme, görme ve koku sağlarlar. birinci çift burun mukozasında bulunan sinir hücreleri arasında değişir. Bu sinirin yenilgi ile koku yeteneği tamamen kaybı vardır. ikinci çift - bu optik sinirde, retina hücrelerinde kaynaklanır. Onun atrofi bir görme keskinliğinde keskin bir azalma, ve bazen de tamamen körlüğe yol açar. İşitme sorumlu işitsel sinirlerin sekizinci çifti ve etkinlik vestibüler tertibatın. eserinde ihlali durumunda kaybı, ataksi, vestibüler disfonksiyon işitme, baş dönmesi vardır.

Motor fonksiyonu sinir beş çiftlerinden oluşur. Bunlar kök motor çekirdeklere kökenlerine sahip. Cihaz ve göz hareketi ile ilgili sinirlerin, üçüncü, dördüncü ve altıncı çift. Okülomotor sinir - bu üçüncü çifti olduğunu. Bu çekirdeğin tür başlayarak lifler tarafından oluşturulur. Gözün kasları arz sinirlerin içerdiği parasempatik lifleri. Etkilenen kranyal sinirler III bir çift ile karakterize edilir , üst göz kapağı ptosis, bir ıraksak şaşılık ve midriazis. Bu etkiliyorsa görme sinir bloğu IV çift nesneleri görülmektedir. görünüşüdür aşağı indirildiğinde, çapraz gözlü göstermiştir. VI Abdusens faaliyetlerini kesintiye, bu bir yakınsak şaşılık ve çift görme neden olur, göz küresi dışarı hareketini değiştirir.

yüz siniri (VII) yüz kasları kontrol eder. Buna ek olarak, bu lifler içerir ve tükrük ve gözyaşı bezi fonksiyonunu düzenleyen bir tat duyarlılığı otonomik lifler yer alır. İkincil XI sinir kas belirli türdeki fonksiyonlarını düzenler. yenilgisinden ile kasların parezisine veya felce görünür. Son Hipoglossal sinir XII dilin kasları ile ilişkili. Bu sinir aktivitesinin ihlali durumunda hareket ileri dil kısıtlaması ve etkilenen tarafta da sapma görülmüştür. Ortaya çıkan kas atrofisi, dilin ağrı, fibriler seğirmesi.

Karma işlev kranyal sinirler V, IX ve X, çiftleri yapmaktadır. Beşinci olarak, trigeminal sinir çiğneme kasları kontrol kişi hassasiyetini sağlar. Glossofaringeal (IX) sinir salyalar zevke ve gırtlak ve dil durumuna sorumludur. Vagal (X) sinir ağız boşluğu, gırtlak ve yutak hassasiyeti arka kısımlarını içerir. O kasların çalışması sorumludur. Kranyal sinirler X parasempatik çifti, iç organların ilişkiyi sağlar.

o trigeminal siniri etkilemişse, yüzün ilgili alanlarda neuralgic karakterinin keskin ağrı saldırılar var. Bunlar kızarıklık ve koparılarak eşlik eder. patoloji IX çifti boğazdaki ağrı hissettim olarak, yutma, görülen tat bozukluğu, rahatsız salivasyon bir zorluk yoktur. vagus sinirinin yenmesiyle iç organlardaki sapmalar vardır. İkili lezyonlar kulak kepçesi içinde yutma bozukluğu, burun sesi ses, ağrı gözlenir ile. Bu tür ihlaller her zaman şiddetli prognoz eşlik eder.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.