Uzmana sorun

Vakalar nedir? Olgu çözümleri örnekleri. İş vakaları

Vakalar nedir? Bu soru, kural olarak, bu terimle ilk karşılaşan öğrenciler tarafından sorulur. Bununla birlikte, bu kavram iş dünyasında popüler hale geliyor. Davaların ne olduğuyla ilgili soruyu cevaplamadan ve çözüm önerilerinden önce, dönemin köken tarihine geçeceğiz.

Olguların ortaya çıkışı

Konsept ilk kez 1924 yılında Harvard Üniversitesi'nde göründü. Prestijli bir üniversitenin profesörleri, önceki yılların ders kitaplarının modern mesleklerden mezun olmaya hazır olmadığını fark ettiler. Bu arada önemli olan yöntemler ve kılavuzlar henüz oluşturulmamıştır ve daha önce olan yöntemler ve kılavuzlar halihazırda modası geçmiş durumdadır. Sonra profesörler ve iş vakalarını - mezunlarını çözmek için gerekli olan mevcut görevleri - düşündüler. Bunu yapmak için, Harvard, lisansüstü öğrencilere iyice eğitilmiş işletme sahiplerine davet edildi. Seminere katılan girişimciler, şirketlerinin karşılaştıkları gerçek sorunlardan bahsettiler. Bundan sonra, lisansüstü öğrencileri bu sorunlara çözüm bulmalıydı. Bu eğitimin özelliği, doğru cevabın bulunmamasıdır. Durumdan en iyi yolu bulmanız yeterlidir. Başka bir deyişle, herkes davaların tek tek çözümünü seçer.

Harvard profesörlerinin yeniliği etkili oldu. Çıkıştaki mezunlar aslında bir deneyim tecrübesine sahipti. Başarılı şirketlerin sorunlarını ve görevlerini biliyorlardı, görev setiyle kolayca baş edebiliyorlardı. Nitekim, öğrencilerin davaların kararı, kendisine üniversitenin duvarları içinde gerçek bir uygulama vermiştir. Bu nedenle, yirminci yüzyılın ortalarından beri bu yöntem dünyaya yayılmıştır.

Rusya'da Görünüm

Ülkemizde son yüzyılın doksanlı yıllarında sosyalist sistemin çökmesine rağmen, eğitim sistemi uzun zamandan beri ölçekte var olmuştur. Ülke artık yok, ancak SSCB'nin ders kitapları var. Lenin'le örtüşen CPSU'nun tarihi hakkında ders kitapları bile, sonunda yalnızca diğer disiplinlerden bahsetmiyorum bile, 20. yüzyılın ortalarına kadar kayboldu.

Ve sadece 2000'li yıllardan beri. Ülkemizin önde gelen üniversitelerinde yönetim vakaları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bugüne kadar bu yöntem Rusya'da aktif olarak gelişiyor. Buna ek olarak, temalı kulüpler açıyorlar. Okul çocukları ve öğrenciler arasında özellikle MSTU popülerdir. E. Bauman, kariyer merkezi NITU "MISiS" vs.

Durumlar nedir peki? Şimdi bu konsepte geçelim.

Kavramı

Case (Latince casus'tan), olağanüstü bir durum; çözümü ders kitaplarında bulunmayan bir problem. "Vaka" teriminin daha kesin bir yorumu çözülmesi gereken bir sorundur ancak Rusça'da bu terim İngilizce'den gelmektedir ve burada casus'un Latince kelimesi "vaka" olarak telaffuz edilmektedir.

Öğrenciler olabildiğince gerçeğe yakın olan bir problem durumunu modellediler ve bir çözüm bulmaları gerekiyor. Sonuçta doğru cevabın bulunmaması gerekiyor. Elbette bu durum hayattan alındığı takdirde, yalnızca öğretmenlerin görüşleri ve bu durumun gerçek bir yolu var. Çözüm yöntemleri, mantık yürütme, toplu tartışma vb.

Peki, açıkladığımız durum şu ki, hedeflere geçelim.

hedefleri

Vaka temalarının birbirinden farklı olmasına rağmen, modellemenin kendisi genel olarak ortak hedeflere sahiptir:

  1. Öğrencilerin entelektüel ve analitik verilerin doğrulanması.
  2. Konunun argümantasyonunun detaylandırılması.
  3. Stresli bir duruma karşı direncin geliştirilmesi.
  4. Zaman yönetimi becerileri eğitimi.
  5. İletişim becerilerinin geliştirilmesi, takımda çalışabilme becerisi.

Görüşme sırasında vaka çalışmaları

Bu yöntem sadece eğitim kurumlarında değil, aynı zamanda eğitim kurumlarında da kullanılmaktadır. Günümüzde birçok firma görüşme sırasında bunu uyguluyor. Her geçen gün işveren, iş arayışının özgeçmişinde, eğitim düzeyi, iş deneyimi vb. Bakımından daha az görünüyor. Birkaç davanın yerine bir aday sunmak yeterlidir ve kişi hakkında farklı kağıt ve önerilerden çok her şey daha netleşir.

Tabii ki, bu eğitim ve tecrübenin önemli olmadığı anlamına gelmez. Onlar olmadan ve dava çözme aşamasına gelemezsiniz. Ancak, bir çalışan seçerken belirleyici faktör haline gelen son adımdır. Bu planda Google, davaları modelleme yöntemlerini geliştiren seçilmiş. Her iş için bireydirler. İş tecrübesi, eğitim düzeyi, davaları çözemediği takdirde adaya yardımcı olmaz. Ve bazen hayal gücünü yanıltıcı basitlikleriyle vuruyorlar.

Vaka Çalışmaları

Bir örnek verelim. Şirket, satış departmanındaki çalışanların etkinliği sorunuyla karşı karşıya kaldı. Üç kişi çalışıyor. Birincisi% 70 müşteriyle, ikincisi -% 20 ve üçüncü -% 10 ile çalışıyor. Bu oranlarda ikincisi tüm satışlardan daha yüksek, ancak sadece normal müşterilerle çalışıyor. Aksine, üçüncü, yalnızca yeni müşterilerle çalışır; eski ise yeni ve kalıcı olanlarla çalışır. Yöneticinin görevi, satış planını artırmak ve müşterilerin akışını şirketin azami kârı elde edecek şekilde yeniden dağıtmaktır.

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekir:

  • Bu durumda iyileştirme için hangi fırsatlar olabilir?
  • Genel olarak her bir satıcının ve satış departmanının performansını iyileştirmek için hangi standartlar uzun vadede yardımcı olabilir?

Belki de ilk satıcı en iyi yeni müşterilerle ya da daimi müşterilerle çalışır. Ayrıca, ikinci ve üçüncü satıcının takas etmeye değer. yani İkincisi yalnızca yenileri ile çalışacak ve üçüncüsü yalnızca kalıcılarla çalışacaktır. Belki de profesyonel bir kriz yaşarlar ve durum değişikliğine ihtiyaç duyuyorlar.

İkinci örnek

İK departmanının başkanının pozisyonu için bir röportaj yapılır. Adayın mutlaka, esneklik göstermek ve gereksiz çatışmalardan kaçınmak gibi kaliteye sahip olması gerekir. Aşağıdaki davayı çözmek önerildi: CEO, şirketin etkili bir kişinin kızı olmasını ısrarla istedi. Bir önceki müdür onu sekreterlikçi göndermişti. Kız kendini göstermedi, kendisini şirketle özdeşleştirmedi ve kariyer büyümesine talip olmadı. Buna, diğer işletmelerdeki deneyim eksikliği de eklendi.

Çalışma süresince ana becerileri şunlardır: gelen belgeleri alma, kayıt tutma, dokümantasyon klasörlerinde ambalajlama. Altı ay sonra, önde gelen uzmanların belge yönetimindeki yeri boşaltıldı. CEO, bu pozisyonun bu kız tarafından alındığına ısrar etti. Bununla birlikte, şirketin terfi etmeyi hak eden birçok çalışanı var. Bu görevde, yarışmacı bir tercih yapmalıdır: ya genel liderliğe karşı gitmek ya da memnuniyetsiz bir kolektif ile çalışmak.

Belki de aday hem CEO hem de ekip için kabul edilebilir bir seçenek bulacaktır. Olguların örnekleri doğru çözümlere sahip değildir. Her dava bireydir.

Sadece iş vakaları değil, diğer alanlardaki vakalar: pedagoji, tıp, hukuk felsefesi. Her meslekte, bir problem durumunu taklit edebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.