ÇirkinlikBahçıvanlık

Kültürlenmiş bitkiler: tipleri ve özellikleri

Sebze bitkileri - çok bulanık sınırlar yetmez ferah kavramdır. O kadar sıkıca biz bile onlara isnat edilebileceği gerçeğine ve nereden geldikleri hakkında sanmıyorum hayatımızda kurulur. Bahçecilik olarak, yetiştirme temel amacı sonunda sebzeleri elde etmektir.

Bitkisel bitkilerin sınıflandırılması

sebze bitkileri olarak sınıflandırılabilir İşaretler, sınırsız. Bunlar morfolojik özelliklere değil, aynı zamanda yaşam döngüsünün süresini, hem de büyüme koşullarını, hasat zamanını ve başka birçok özellik sadece ayırt edilebilir. Ancak, her şeyden önce uzun çiftçiler için mantıklı ama ortalama tüketici yenebilir kısmının sınıflandırmada daha çok merak ediyor.

İlk bakışta bitkisel bitkiler tamamen farklı görünmektedir olmasına rağmen, bunlar mümkün grubunda bunları tanımlamak için yapmak ortak özellikler, bir dizi var. sebze Sınıflandırma çiftçiler için değil, aynı zamanda yemek pişirme, emtia araştırmacılar, botanikçiler için de önemlidir.

botanik sınıflandırma

Ekilen bitkiler çoğumuz günlük uygulamada bir bereket getirebilir hangi (sebzeler), örnekler, özel bir aile veya botanik sınıfa mensup bağlı sınıflandırılabilir. Ülkemizde ailenin Solanaceae, kabakgiller ve fasulye ait ağırlıklı olarak sebze ekili. Ayrıca lahana, Amaryllidaceae, kereviz ve Goosefoot temsilcilerini karşılayabilir.

botanik sınıflandırmasının avantajı bunları büyüyen zaman önemlidir ilgili ekinler atfedilen tüm çeşitliliği, bitkiler (sebzeler) kırpmak izin vermesidir. Ancak, burada tüketicilere dağıtım sıradan bahçıvan gelince, çok sakıncalı olmasıdır.

yaşam beklentisi sınıflandırılması

Bu sınıflandırma Botaniği'nin derinlemesine bilgi yok sıradan bahçıvanlar amatörler için en uygundur. Bu ayırma göre, sebze bitkileri tür bir yıllık, bienal ve çok yıllık olarak tanımlanır.

Yıllıklar bir yaşam döngüsü ekim başlamadan ve bir yıl içinde tohum oluşumu, yer ile biter olması farklıdır. Bunlar: .. vb Kavunlar, patlıcan, kavun, salatalık, kabak, turp, Bunların çoğu çocukluktan bize tanıdık ve neredeyse her gün bizim masada mevcuttur.

besinlerin belirli rezerv birikebilir yaprakların sadece bir rozet oluşturulabilir ilk yılında bir yılda bitki yanı sıra üretken organların içinde. Dış iklim koşulları elverişsiz olduğunda, hareket ettiklerini dinlenme sözde dönemi girin. Ve burada ikinci yıl bitki zaten sapı ve çiçeği oluşturmak üzere başlayan ve daha sonra oluşmuş ve meyve olgunlaşır olmasıdır. Bunlar: pancar, soğan, lahana, havuç, maydanoz ve diğer olağan ve tanıdık sebze.

Çok yıllık bitkiler ülkemizde çok yaygın değildir ve küçük miktarlarda çoğunlukla yetiştirilmektedir. Bitkiler Bitkisel kültür yaşam formları sadece kökler, yapraklar ve tomurcukları ilk yılında bu türün. Ama onların üretken organları onlar ağırlıklı olarak hayatın ikinci ve üçüncü yıl oluştururlar. Beş yıl - Bu yöntemler çoğu üç yaşamak. Çok yıllık bitkiler kış onlar dinlenmesi girer ve besin yeniden dağıtmak başlar bienaller benzerdir.

yıllıklar için şunlardır: sarımsak, enginar, turp, kuşkonmaz, kuzukulağı, Galli soğan, ve diğerleri. İlginçtir, birçok yıllıkları ve ayrıca uzun ömürlü olarak yetiştirilebilir. Örneğin, seralarda yetiştiriciliği kullanırsanız. Bu da mümkündür, ve geri. Örneğin, uzun ve soğuk bahar havuç ve pancar ilk yılında meyvelerini vermeye başlayabilir.

süresince Sınıflandırma vejetatif dönem ve büyüyen bir yöntemle

Bu makalede verilmiştir örnekleri Sebze bitkileri, aynı zamanda artan bir süre uzunluğuna göre sınıflandırılabilir. Bu bağlamda, erken, orta ve geç çeşitleri tespit edilebilir. Ancak iki ana tip artan yöntemine göre ayırt edilebilir: yeraltı ve Ser.

Zemin sebze bitkileri açık alanda ekimi için tasarlanan, ancak Hothouse - münhasıran seralarda veya seralarda ekimi için. Bununla birlikte, sadece düşük büyüyen sebzeler serada yetiştirilebilir. Fakat şu an için zemin kullanmak için tüm az olasıdır seralarda bitkilerin ekimi için. Çoğu zaman, bitkilerin kökleri gerekli besinlerin karışımından oluşan özel bir solüsyon, yerleştirilir. Ama sebze bu şekilde yetiştirilen bir algı var, yararlı olmayan sadece ve hatta tam tersi - İnsan vücudunu zarar verebilir. En değerli hala asfaltsız sebzelerdir.

kullanılan gıda sınıflandırılması ve saklama kalitesi

kalitesini tutulması bitkisel bir mağaza yeteneğini saptamaktadır. Bu bağlamda gerisini biz bir duruma gitme eğilimi bitkisel bitkiler, belirleyebilir ve bu kimin böyle özelliklere sahip değildir.

bitki parçası yeme edilebileceği göre, iki ana gruba ayrılabilir: meyve, sebze veya generatif ve vegetatif. Birinci grup hububat sebze bitkileri, kabak ve nightshade içerir. Ve işte ikinci hepsi, kök, yumru, ampul sebzeler, yapraklı filiz ve kültür bize tanıdık sırada olduğunu.

Bu sınıflandırma sıradan tüketiciler için ve sebze dağıtıcıları için en uygundur.

Meyve sebze bitkileri

Bu sebze ayırt edici özelliği, bir sebze meyve faktörü olduğu kabul edilir. Bazıları botanik olgunluğu diğer bir fazda verebilir - teknik olgunluk aşamasında. Bunların hepsi favori karpuz, domates, kavun, kabak, ve diğerleri sayılabilir. Bu bitkiler onlar çiçek ve meyve oluşmaya başlar için en kısa sürede olacak şekilde koşulları oluşturmak gerekir. Bu durumda, olgunluk bir dereceye içindedir bakılmaksızın meyvelerin yapıyor değer.

Bitkisel bitkilerin ekimi Özellikleri

Ekili bitkileri (sebzeler), örnekleri makalesinde bulunabilir ve bazı özellikler büyüyor. Her şeyden önce bu son yer burada Site düzenini oynadığını belirtmek gerekir. bunu fark etmeden önce, onun sitesinde yetiştirmek istiyorum sebze tarım tekniklerini incelemek için çalışmalısınız.

bu veya diğer bitkilerin biyolojik özellikleri de belirli bir sebze iklim koşulları seçmek gerekir gerçeğine katkıda bulunur. Sebze bitkileri yetiştiriciliği yaygın bir şartı vardır: aynı veya aynı sitede dikmek ilgili fabrikasında yıllarca imkansızdır. sadece tek tek seçilmiş artan ihtiyaçları geri kalanı, hem de toprak kompozisyonu ve gereken gübre miktarı.

Sınıflandırma V. I. Edelshteyna

Sovyet bilim adamı Edelstein mümkün sebze bitkileri biyolojik sadece, aynı zamanda tarımsal teknik koşullara değildir bölmek için yapım özel sınıflandırma geliştirmiştir. lahana, kök, yumru, ampuller, meyve, yaprak, yıllık ve mantar: Bu sınıflamaya göre bizim sebze ayrılabilir.

Bu sınıfların her biri tahsis ve aile etmiştir.

Genel sınıflandırma

Genel olarak, bu sınıflandırma pek fazla tüketiciler için özel olarak tasarlanmıştır, bilimsel çağrılabilir. Bu sebzeler ancak böyle yumrular, kökler, rizom bitkiler, lahana, yapraklı, baharatlı, soğan, domates, kabak, fasulye, tahıl, tatlı gibi türler öne herhangi özniteliği tarafından gruplandırılmış değildir. Ama ananas, herkesin sürpriz, bilim adamları henüz sebze ne de meyve ne belirlenmiştir değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.