FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Kıtalararası Drake Geçidi - Dünyada geniş boğaz olduğunu

Sir Frensis Dreyk, dünyadaki en geniş boğaz adlı kime sonra, inanılmaz bir şanstı. O büyük kaşifler, gerçek bir korsan ve maceracı oldu. Drake Elizabeth elinden privateering için tam teşekküllü bir hakkı başardı - İngiltere Kraliçesi ve daha sonra İngiltere'ye adına verdiği hizmetlerden dolayı fahri unvanı verildi ve koramiral oldu.

Frensis Dreyk gezegendeki en geniş boğaz açıldı gibi?

1578 yılında gemi Drake tarafından yarıştı deniz dalgalarının büyük bir fırtına sırasında. seyahat amacı olan Macellan Boğazı, ancak doğadan başka planları vardı. Fırtına Kasırga o dünyanın bundan sonra yelken yuvarlak yapacaktım yerde geçmiş, açık denizde bir korsan gemisi yaşadı. Aslında rağmen bu gezi Pasifik kıyısında İspanyol kolonileri üzerindeki yırtıcı bir baskın oldu.

Büyük coğrafi keşifler genelde çoğunlukla sayısız hazineleri, kıymetli maden ve taşların arayışı yanısıra köle emeği ve yurtdışı lezzetleri, istemsiz ortaya çıkar. Böylece ödüllü korsan onuruna adlı geniş bir kıtalararası Boğazı'nı açıldı.

Sadece altı biri gemi denizde ve "Pelikan" adlı gemiyi hayatta kalan doğrudan Pasifik Okyanusu'na güneye doğru sürüklendi kalmayı başardı. kurtuluş vesilesiyle Drake "Golden Hind" konulu geminin adını değiştirdi ve bir soygun sonrasında güvenle geldi ve hazinelerle yüklü tam, Pasifik kıyısında işlenen yağmacılık.

Drake Geçidi: kısa bir açıklama

boğaz Atlantik ve Pasifik sularına bağlar ve Drake Geçidi olarak bilinen bütün haritalarda. bazı yerlerde 1120 km mesafe kutlanır, genişliği ise bu 820 km'yi (ve en dar noktadadır). Boğazın uzunluğunun genişliğine karşılaştırıldığında biraz daha mütevazı ve 460 km uzaklıktadır. derinlik 276 5250 metre arasında değişir.

Boğaz sınır geleneksel olarak Horn ilişkin uzanan Tierra yeryüzüne Antarktika ilişkin ada (Güney Shetland Adaları) ve kar. Bu soğuk kıtanın yakınlık iklimsel özelliklerini etkiler. Kışın yaklaşık 3 ° C iken bile yaz aylarında su sıcaklığı 6 ° C'nin üzerine çıkmamasına Bu onun en fazla 25% donar beri geniş bir boğaz, bir yıl boyunca gezilebilir kalması anlamına gelir.

Drake Geçidi: gelenek ve görenekler

Drake Geçidi ve Horn adasında ile denizciler arasında bazı gelenek ve göreneklerini içerir. boğaz kulak gezgin üç kez fethedildi gümüşten ve eğer zaten altın küpe giydi - Bunlardan en popüler bu rota denizci saniye sonra, bakırdan yapılmış küpe dayanıyordu ilk başarılı üstesinden sonra hangi göre, İngiliz kraliçesinin sırasıdır. ücretsiz bir içki için onlara hakkı verdi birçok ayrıcalıkları ile birlikte, onlar da zamanda oldukça prestijli kabul edildi "deniz kurtlar" olarak tanındı.

O zamandan beri, su bariyeri daha bir düzine kere aşılmıştır. Örneğin, güvenli ünlü Rus gezgin Fyodor Konyukhov o 2010 yılında yapılan son hangi 6 kez kadar tehlike bölgesinden geçti. antik adet sonucunda bunun sözde 2 altın küpe ve onursal unvanı için olurdu.

Sinsi su bariyeri

Büyük keşifler gemilerde sırasında, Pasifik'ten Atlantik'e kadar yolunda tutan, bu art arda dünyada geniş bir boğaz üstesinden gelmek zorundaydı. Bu sinsi su bariyeri tüm dişler için sağlanmaz beri aynı zamanda denizcilerin her zaman riskler hesaplandı. Bugüne kadar, boğazdan yelken Dağı Chomolungma fethi olarak tahmin edilmektedir.

En geniş Boğaz gezegen çok tehlikeli ve geçilmez kabul edilir. Yolda büyük buzdağları, girdaplar bazen dalgalarla görülmemiş fırtınalar en fazla 15 metreye kadar vardır çoğu zaman vardır ve olay yerleri saniyede 35 metre kadar rüzgar. Boğazı geçerken zorluklar da güçlü akıntılar kaynaklanmaktadır.

Drake Geçidi rağmen - Geniş boğaz, o Güney Okyanusu darboğaz olduğunu. 1993 yılından bu yana, düzenli anketler yürütülen ve iki büyük okyanuslar arasındaki sınır Antarktika Circumpolar Akım hidrolojik çalışmaların önemli bir yer olduğundan ölçümler, yapılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.