TeknolojininCep telefonları

Coğrafi etiketleme: neden ve neden?

Dünyadaki telefonlarla erişilebilen sosyal ağlar, insanların hayatlarına belirli bir baskı uygularlar. Fotoğrafları, videoları ve düşünceleri değil, aynı zamanda nerede olduklarını paylaşmak istiyorlar. Haritadaki yerleri belirterek, daha sonra anılarınıza geri dönebilirsiniz. Bunun için coğrafi etiketlemeye de ihtiyaç vardır.

Ne oldu

Bu fenomenin atası belki de muhtemelen herkesin bir araya geldiği eski bir aile albümü arayan fotoğrafın ters tarafındaki yazıtlar olarak kabul edilebilir . Şimdi, anıtlarda çoğu zaman fiziksel medyaya sahip olmadığı ve yalnızca dijital bir cihazın ekranında izlendiği durumlarda, coğrafi konumlandırma veya coğrafi etiketleme kurtarma söz konusudur. Ne oldu

Gigabayt günlük medya tarafından oluşturulan medya içeriği çok miktarda bilgi içerir. Diğer şeylerin yanı sıra, bir kişinin fotoğraf, video ya da sadece bir makale yazan şu an bulundukları yer hakkındaki bilgileri ağa entegre etmek artık mümkün. Örneğin, "Konumu belirtmek için" gibi uygun öğeyi seçmek yeterlidir, daha sonra cihaz koordinatlarını belirleyecek ve bunları bağlayıcı olarak sunacaktır. Dolayısıyla, bir telefonda veya bilgisayarda coğrafi etiketleme yalnızca birkaç ekstra tıklama demektir. Ama gerçekten bu gerçekten bir ihtiyaçtı?

Gelişme tarihi

Herkes, her modern fotoğrafın sözde meta verileri içerdiğini bilmiyor: çekim tarihi ve saati, kamera modeli, modu, vb. Diğer şeylerin yanında, koordinatların yanı sıra yükseklik de var ve bu aynı zamanda coğrafi etiketleme de yapıyor. Teknoloji açısından bu nedir? Hemen hemen her yerde bulunan başka bir modül.

Bu, GPS'li küresel konumlama sistemi sayesinde mümkün oldu. Başlangıçta, 1970'lerde geliştirilen bu teknoloji sadece ABD ordusuna aitti ancak daha sonra herkes tarafından kullanıldı. Bu sistemin yararı fazla tahmin etmek zordur çünkü diğer şeyler arasında bilim adamları tarafından çalışmalarında kullanılır.

GPS'in modern kullanımı

Alıcıların her yerde bulunması nedeniyle küresel konumlandırma sistemi birçok yaşam alanına başarıyla uygulanmıştır. Birincisi, kurtarma görevlileri tarafından, numaralarını çeviren kişiye yardım göndermek için zaman kaybetmemesi için kullanılır. İkinci olarak, haritacılar gibi jeologlar ve araştırmacılar işlerini kolaylaştırabilirler. Buna ek olarak, GPS, dünyadaki hemen hemen tüm taşımacılığın navigasyonunu mümkün kılıyor. Son olarak, çok uzun zaman önce değil, bu teknoloji pazarlamacılar tarafından da benimsenmiştir - akıllı telefonun bazı ayarları ile, belirli bir bölgede bir kere, örneğin bir restoran veya yakınlardaki bir mağazayla ilgili bir mesaj alabilirsiniz. Neyse ki, bu henüz çok popüler bir çözüm değildir.

Ve GPS ve coğrafi etiketleme, gezgin için büyük bir yardımcıdır. Bir fotoğraf albümü kullanmak ve kusurlu insan belleğine güvenmek yerine, bayrak ve çerçeveleri dünya haritasına yerleştirecek özel bir programa bir fotoğraf yükleyebilirsiniz. Buna ek olarak, en popüler sosyal ağlar ve tamamen bu bilgileri otomatik olarak tanımak.

umutları

Bilginin büyük çoğunluğu, konumla ilgili notlarla birlikte fotoğraflardır. Ve merak etmeyin: insanlara dünyayı görme arzusu, seyahatler hakkındaki blogların popülaritesi - tüm bunlar coğrafi etiketlemeyi son derece talep etti. Bu ne anlama geliyor? İsterseniz, belirli bir kullanıcının hareketlerini izleyebilirsiniz. Elbette ki, her insan için bu gibi bilgileri kendi başına ifşa etmek özel bir konudur, ancak GPS modülleri zaten çok sayıda cihaza yerleştirilmiştir ve hepsi şaşkın değildir. Bu yüzden, böyle bir bilgiyi isteyen herkese bilgisiz bile olsa sağlayabilirsiniz. Elbette, coğrafi etiketleme uygundur, ancak her madalyanın iki yüzü olduğunu unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.