FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Çocuklar için Halk bilmeceler. Rus halk bilmeceler

pencereler 21 için, ama yine de insanlar uzun bir geçmişi vardır halk bilgelik yardımı ile birbirlerine vaaz duyabilir. "Haste atık yapar" - bu yüzden koşuşturan söylüyorlar. Başarısız öyle rahatlatıcı insanlar - "Ve yaşlı kadın proruha" dedi.

Atasözleri, deyişler, bilmeceler - iletişim ve kitap ve ders kitaplarını yazılı zaman bugün sözlü olarak aktarılmış bir mirası. Ve böylece hayatta dili ve hoparlörler sürece olacaktır.

Bulmacanın benzersizliği

Riddle - konuşmanın fenomen bir tür, ana yönü - teşbih ve benzetmelerle yardımıyla düşünmek ve daha yaratıcı çalışmak insan beynini yapmak. Bu çocukların dünya ile okuma gerekli gözlem yetkilerini, geliştirir ve erişkinlerde zihin berraklığı korur.

bulmaca ortaya çıktığında Tam bilinmemektedir. Bu halk tarz hala eğitim ve kreşlerde ve okulda edebiyat dersleri çocukların eğitimi için kullanılır ve bu nedenle genç beyinlerin özellikleri üzerindeki etkisi, Tuzak soru yolcuları Sfenks sorulan süre içinde aynıdır.

Modern psikologlar bu kompozisyon veya tahmin bilmeceler konuşma ve hayal çocukların Şekilde gelişir derler. Bu küçük folklor formların mülkiyet gerçek dünyada fenomen arasındaki bağlantıları hakkında düşünmeye çocuklara zorlayarak, onların benzerliklerine veya ona özgü farklılıkların kalitesi bir listesini herhangi bir nesneye işaret ediyor.

bilmecenin cevabını bulma yeteneğini geliştirir:

 • kendi sonuçlarını yapmak ve analiz etmek;
 • gerçekliğin bilgisini artırmak;
 • bellek geliştirmek;
 • konuşma ve hayal gücünü geliştirmek.

Halk bilmeceler çocuklara atalarının bilgelik dolu derinliğini iletmek ve çalışmalarını takdir öğrenirler.

Eski çağlardan gelen bir hikaye

Anlaşıldığı üzere, eski çağlarda bulmaca Zihin testi olgunluk için etkili bir araç oldu. Onlar yardım antik Yunanistan'da gerçek kahramanları tanımak ile onlar geçmek ve Slav gelenekleri yoktu, eski Mısır'da rahipler tarafından kullanılmıştır.

Ne olursa olsun insan uygarlığının gelişme düzeyi, farklı kıtalarda ve farklı yaşlarda yaşamış halklar, oluşturulan bulmaca içeriğindeki çok benzer. Bu her zaman insanlar yakından etraflarındaki dünyayı izliyor ve içinde gerçekleşen fenomen karşılaştırıldığında ortaya koymaktadır.

Halk bilmeceler - kültür ve insanlık inançların tarihinin bir bütün katmanı. Örneğin, şu ana kadar ben öğleden sonra, sabah dört ayak üzerinde yürür kimin Sfenks sorulardan birini ulaşmıştır - iki ve günbatımında - Üçte. Efsaneye göre, o tahmin etmeye çalışarak birçok insan öldürdü.

bilmeceler kullanımı

Eski zamanlarda, insanlar genellikle nazardan kendilerini, evlerini ve hayvancılık korumak amacıyla alegori kullanılır. Avcılar, oyun için ormana gidiyor, kulak misafiri değil önceden planlarını "kupa" sözde ve diğer topraklara gitmiş değil bilmece gizli dili kullanırlar.

Tüccarlar, soytarılarının ve soytarılar aktif kötü ruhlardan korunmak amacıyla bulmaca kullandı. Rus halk bilmeceler, seyis ve erkek çocuklar - örneğin, eskiden askeri saat savaşçı ve barış içinde test yöntemi idi.

tarihinde antik Almanlar gezgin sadece bir bilmece tahmin etmek, gece alabilir: ve İskandinavlar, delil özel olduğunu vardır. iş alanında iken antik Slavlar, sonbahar ve kış aylarında düzenlenen özel bir akşam vardı. büyük kulübe toplanan bütün köy, kadınlar bükülmüş ve iğne, erkek marifet için araçlar ve eski deneyimli çocuk ve gençleri onarıldı.

denekler cevapları ile bulmaca (Rus halkı), sorulduğunda onlar dönüşler tarafından idi. En zeki ve dikkatli kazandı. Bu şekilde, akıllıca büyükleri genç beyinler, geliştirmek meraklı olmak ve dünyayı keşfetmek teşvik ediyoruz.

onlar için yapılan tüm bulmaca tahmin dek nedime onun damat ve onun görevlileri izin vermedi zaman geç 19. yüzyıla kadar o özel oldu. Günümüzde halk tarz aktif okul öncesi ve erken okul çağında hayal gücü, bellek ve gözlem gelişimi için kullandı.

atasözleri

dilbilimciler ve kültürel uzmanlar sürece ilgilenen Bugün atasözleri köken hikayesi, bunlar ise konuşmasında kullanılmış ise de, hemen hemen tüm bile onların görünümünü nedeni ne olduğunu öğrenmek için rahatsız değil. Ve bunların çoğu temeli nesilden nesle onun bilgeliğini iletmek şekilde somut tarihsel gerçekler ya insanların derin gözlem, bulunmaktadır çıkıyor.

Atasözü - bulmacanın aynı kısa alegorik edebi biçim, ancak bir öğretici anlam. Genellikle bu kafiye vardır, ama onun yükü toplu - eğitim genç kuşak ve hayatı tecrübe aktarımı. Örneğin, "Tavuklar doğdukları önce" Herhangi bir iş kurma bir kişinin, bu erken olduğunu o ondan alacak kar veya fayda hesaplar söyledi.

Atasözleri ve bilmeceler büyümek ve çocukların birçok geliştirmekteyim Çalışma malzemesi idi.

sözleri

Bu, herhangi bir gerçeği ya da fenomeni ömrünü yansıtmak için ana amacını güden küçük edebi formları, başka bir türüdür. deyişi hiçbir komple anlayışı var, ama onun varlık içine sokulan sürer. cümle sözlerin yerine getirilmesi anlamına gelir zaman "Dağı svisnet kanser zaman", ima sözünün erkek tutmadığı Örneğin, çoğu kez bu ifadeyi kullanıyorum.

Atasözü vaaz asla. İşlevi - Bir daha yaratıcı ve hassas bir ifadeyle anlam aktarımı. Sen, örneğin, "sarhoştu" demek, ancak ifade daha iyi aktarıyor zehirlenme derecesini "o Bast bağlamaz".

atasözleri V. I. Dal kavramını tanımlamak nasıl "bir figüratif anlatım, dolambaçlı konuşma, olgu veya nesneye hakkında hüküm" dir.

atasözleri ve deyimler ortaya çıkması

Birçok insan deneyiminin yüzyıllar sonucu - bilmeceler, atasözleri ve deyimler gibi. Onların oluşum dilinin ortaya çıkması ile başladı. Örneğin, Nestor Chronicler "Bygone Yıl Tale" sözü ilk Rus atasözleri hakkında. Bu 1117 M.Ö. kadar dünyanın en oluşturulması zamanından Kiev Rus oluşumu ile ilgilenir. e.

Örneğin, aşağıdaki satırları vardır: "Ve Rusya'da bir deyiş var bugün - bir OBRY olarak öldü". Bu onların ezenler Obrov kabile Dulebs yok nasıl hakkındadır: "Hayır onlar kabile ne de yavruları ne." o bütün bir ailenin ölümüne geldiğinde bu atasözü kullanılır.

Hatta Kiev Rus yılında 9. yüzyılda putperest Slav dönemde ifadesini, köken kullanılmış veya günümüzde çok iyi bilinmektedir tarihsel olaylar ve kendi bireysel üyeleri hakkında bilgi iletir. Örneğin, diyerek "anne nemli yeryüzü" (böylece ona hodivshem savaşın birkaç kez, Prens İgor drevlyans konuşmak) "tüm koyun yapacak kurt koyun sürüsü için alışkanlık haline aldık" diyerek (Yahudi olmayanlar doğayı ilham).

Birçok atasözleri kölelik günlerinde kazıklı, artık orijinal anlamını kaybetmiş, ancak yeni bir anlam alınır. Örneğin, "İşte sizin, büyükanne, ve St. George Günü şerefine!" beklentileri yerine getirilmediği zaman derler. başlangıç değeri nedeniyle yıl (George) bir gün, bir köle başka bir efendiye gitmek için izin verilmiş olması amaçlanmıştır. kararname Borisa Godunova tarafından bu hakkın sona erdirildi ve tüm bunların ana arkasını güçlendirilmiş.

türün Bu tür, bulmaca gibi konularda bir sürü neredeyse tüm doğal fenomenler ve insanların yaşam alanları ile ilgilidir söyledi.

Temalar ve halk bilmece tipleri

Rus halk bilmeceler bugün çeşitli tiplere ayrılabilir edilebilir. Bunlar arasında:

 • alegori - (küpe) "karanlık ormanda için iki kuğu dans".
 • "Bir santim kendini ve bir tencereye ile kafa" (Semaver) - Açıklama.
 • soru - "Ne dünyadaki tüm tatlıdır?" (rüya).
 • şaka - (Yamal) "ada onun büyüklüğü hakkında konuşuyor nedir".
 • numaraları ile - "6 feet, 2 kafa ve 1 kuyruk" (atlı).

insanlar, aşağıdaki konulara ayrılabilir bilmeceleri:

 • "İnsan";
 • "Doğal olgusu";
 • "Çatı örtüsü";
 • "Vahşi ve evcil hayvanlar";
 • "Avlu";
 • "Böcekler";
 • "Bahçe, mutfak bahçesi";
 • "Nehir suyu";
 • "Orman";
 • "Alan, çayır";
 • "Meslek, işe";
 • "Kuş";
 • "Peri masalı karakterleri";
 • "Gök".

Aslında bu çok daha büyük olabilir. dünyanın bütün ülkelerinde, örneğin Avrupa bilinen el yazması koleksiyonları, 1000 yıl numaralandırma kendi bulmaca var. Bu gerçekten eski edebi türlerden biridir.

doğası hakkında çocuklar için Bulmacalar

Çocuklar için en popüler Rus halk bilmeceleri doğa ve insan adanmış. insanlar uzun çevrelerindeki olanlar gibi izledi ve hem etrafında meydana gelen olayları ve diğerlerinin davranışlarını analiz bilen var çünkü bu, anlaşılabilir bir durumdur.

eski günlerde eski Birçok insan dünyevi bilgelik ve dünya bilgisinin genç nesile öğretmesi oldu. Çocuklar için insanların bulmaca daha bunun için en iyi araçtır, o zaman değildi. Sezgisel, insanlar fark: Çocuklara aklın zor görevler vererek, böylece onları dikkatli ve anlayışlı olmaya olun. Bu geliştirilen yaratıcı düşünme, ve çocukların daha iyi doğal olayların özüne nüfuz edilir. Örneğin:

 • "Tüm gözlerin Zavoloka kapılarında gri saçlı dede" - sis rengini belirtir.
 • "Çok renkli rocker nehir üzerinde asılı" - bir gökkuşağı şekline dikkat çekiyor.

 • "Kar ve buz ve uzak gittiğinde, dökme gözyaşları rağmen" (kış) - Kar buz ve mülk eritmek.

Bu şekilde, yetişkinler her fenomenin nitelikleri dikkat ve öyle tasvir çocukları öğretti.

insanların çocukları için Bulmacalar

Gözlem ayrıca çevredeki Rus sıradan insanların karakteristik oldu. günlük yaşamda gelen çıkarımlar Çizim, atalarımız popüler bulmaca yarattı. cevaplar sonradan ile yurtdışında ülkenin farklı bölgelerinden gelen, nesillerin bilgelik yayarak çocuk koleksiyonlarında yayınlandı.

insanlara ithaf Bulmacalar görünüşlerini ve durumunu ve yaşam tarzı ilgiliydi. Örneğin:

 • (Kişinin adı) "sana ve insanlar onları zevk".
 • "Ne en çok ihtiyaç duyulan gıda tür?" (Ağız).

 • "Ne istiyorsun - sattığınız vermemek için gerekli değil, şeyi satın alamaz" (çok, ama hiç para onun gençlik arzuları var olduğunu ve yaşlılık arzusu yok).

Yani eski günlerde alınan çocukların eski nesil kendilerini ve kimliklerini bilmek. Bugün, (cevapları ile) »Rus halkının kitabı "Gizemler az popüler eski günlerde yaşıtları oral geleneğine göre çocuklarla bulunmaktadır.

halk masalları Bilmeceler

Masal - Çocuklarda halk yaratıcılık favori biçimlerinden biri. halk hikayeleri hakkında bilmece - kurgusal karakterler için Onların hayranlık başka bir konuya yol açtı. Bugün, buradaki Rus ve yabancı kahramanlar hem adanmış seçenekleri bulabilirsiniz.

Bunlar, geleneksel olarak yaş ayrılır:

 • örneğin "Mansion", "Zencefilli Man" ve diğerleri gibi masal kahramanları - küçük olanlar için. Örneğin: "küçük ev alanında, bunun bir barınak orman sakinleri bulunan ve birlikte yaşamak: tavşan, tilki, kurt ve norushka sadece ... ezilmiş ayı" ( "Kule").
 • masal "Kazlar-kuğu", "Kar Maiden", "Kurbağa Prenses" ve diğerleri kahramanları - eski okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için. Örneğin: (Snow Maiden) "Bu kız kar bunun yapılmış nedeniyle, güneş ve ısı korkar".

kreşe Bugün birçok dikkat (çocuklar için) cevapları ile halk bilmeceler kullanıldığı çocukların yaratıcı düşünme, gelişmesine ödenir ortalar.

Modern dünyada Halk sihirli

Çocuk psikologları düşünme ve hayal bilmeceler gelişimine olumlu etkisi, halk sanatı bu tür her zaman talep olduğunu söylemek gerçeği bakılırsa. Bugün insanlara değil, aynı zamanda çağdaş çocuk ve dünyası ve kitap kahramanlarının kendi anlayışına daha uygun olan yazarın bulmaca sadece bulabilirsiniz. Örneğin, "Şişman bir adam çatıda yaşıyor ve her şeyin üzerinde uçan" (Carlson).

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.