FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Dünyevi elma: bu nedir?

Dünyevi elma. Böyle birçok ilk kez bir tanım ve hiçbir merak duyun! Bir yumru Itüzümü - Aslında, bu elma nasıl meyve, ama bizim masada hemen hemen her gün karşılaşır en popüler sebze ilgili değil! Yine biz neler olduğunu ne anlamadınız? Eh, en fazla karıştırmamak etmeyelim, diğer yandan, bir sorunuzun en ayrıntılı cevap vermeye çalışacaktır "zemin elma - bu nedir?" Bu patates gibi bir şey değildir! Evet, doğru, bu kızartması duydum.

küçük veya büyük - Ve neden, bu nedenle bitkinin toprak üstü kısmı kurur ve bir kök gibi biraz haline hasat zamanında, kendinize hakim ve bu yeryüzünde değil, kolayca elma çivili elma taç ile karşılaştırabilirsiniz.

Patatesin hikayesi

Vahşi bir bitki olarak Patates çok uzun zaman önce kökenlidir. Bitkinin doğduğu Güney Amerika olarak kabul edilir. O, başlangıçta bu amaçla yabani çalılıkları kullanıldı, dünyevi elma kültür gibi büyümeye başladı yaklaşık 7000. Yıllar önce yoktu.

günümüz Bolivya'da, yerel Hint kabileleri patates ve bunu yeme büyüdü kalmaz, aynı zamanda hayatlarını uzatmak mümkün duygulu yaratık düşünüyor onu tapıyordu.

Avrupa'da Patates

Avrupa'da, özellikle İspanya'da, patates yumruları ilk 1551 yılında geldi. Onlar Peru İspanyolca coğrafyacı Cieza De Leon yolda getirdi. Ve zaten 1573 yılında bu tarihsel gerçeği ile onaylanmış olması diğer ürünler arasında hastane kan patates İsa hediyesi olarak ürün satın alırken.

Daha sonra, kültür aktif İtalya, Almanya, Belçika ve Fransa'da yayılmaya başladı. Böylece patates başlangıçta toksik özelliklerine sahip olan bir süs bitkisi olarak algılanan.

elma Hafriyat: Rusya'da ilk görünüm

XVII yüzyılın sonlarından itibaren Rusya'da patatesin öyküsü. Peter ben daha tarımı ve tüketim amacıyla, ilde dağıtım için eve patates birinci torbayı gönderilmişti.

Ama kültür kütle dağılımı nedeniyle meyve "lanet elma" (sözde patates çiftçiler) zehirleme oldukça sık durumlarda, XVIII yüzyılda alınmadı. Sonuçta, o zaman insanlar hala patatesin özellikleri ve bileşenleri hakkında yeterli bilgiye sahip değildi.

Gıdalarda müsamaha anlaşılmaktadır Az kökleri en kısa sürede olabilir ve yanlışlıkla meyve yedim gerekir - çiçekli sonra görünür meyve. SOLONIN - Zaten insanlığın tecrübesi ile o meyveler olduğunu ve üstleri yaşamı tehdit unsuru içerdiğini belirlemiştir. O da üretilen ve uzun süre güneş ışığına maruz kalan patates köklerinde, toplanan.

tüketim kökleri için tehlikeli yeşil alanların varlığı ve kökün itlaf için görsel inceleme ile tespit veya başka onun bir parça kesilebilir. cehalet ırkları korku Fakat, o zaman bu ürünün ekimi uzak insanlar götürmek olduğunu.

XVIII yüzyılın ortasında dışarı "Dünya elma yetiştirme hakkında" başlıklı ilk yazı. Bu patates yetiştirme yöntemleri hakkında ayrıntılı olarak anlattı. kültürü hakkında yaptığı araştırma hakkında Makale ve bulgular da akademik A. T. Bolotov ve devlet Sivers Ya. E. yayınlanan Ama bütün bu kültürü korktukları için insanların varlığı sözde "patates ayaklanmalar" periyodik geçtiği ülkeyi kurtarmadı. Onlar elma dünyevi neden insanlar ne olduğunu, anlamadı. En azından kökleri midelerini bozan korktu.

Ama nedeniyle Nicholas I zamanında yürütülen "patates devrim" için, patates "ikinci ekmek" düşünmeye başladı.

Kazı elma patates başlarken

Şimdi dünya elma denilen olduğunu biliyoruz. Ama neden şimdi bu sebze patates aradı? Kelime "patates" etimolojik ilginç bir yol oldu.

Kökeni Almanya'da kartoffel denirdi başlangıçta söylüyorlar. Bu kelime argo ifade alındı: sich kelime anlamı, von unten anschauen, kartoffeln öl "mezarda yatmak." Görüldüğü gibi, insanlar kök neden gıda kaynaklı kökeni ve bu nedenle ölüme neden olabilir deneyiminden gördük.

Bazı ismin orijinal kaynak kelime "trüf" türetilmiş tartufo patates denilen İtalyanlar, olduğuna inanıyoruz. dış işaret By patates gerçekten taze yeryüzü truffle gelen mayınlı ile karşılaştırılır.

farklı dillerde dünyevi elma veya patates denir gibi

Şu anda, patates dünyada yayıldı. Bu kültür iklim koşullarına iddiasız ve sadece herhangi topraklarda iyi yetişir, bu yüzden gezegenimizin neredeyse tüm kıtalarda yetiştirilir. fark sadece farklı dillerde elbette, kültür isimleri, çeşitleri bulunabilir ve alınabilir.

Hafriyat elmalar: Fotoğraf ve gerçekler

Ve son olarak, patates ile ilgili bazı ilginç gerçekleri sunuyoruz:

  • pomidofel denilen alışılmadık bitki vardır. domates ve patates köklerinde gelişen - bunun özgünlüğü onun meyvelerin toprak üstü kısmında olmasıdır.

  • Belçika'da patates adanmış bir müze var. Bu kültürün yetiştirme ve oluşum tarihini anlatmak sergiler binlerce sunar.
  • Rusya'da, yani Mariinsk ilçesinde, patates bir anıt vardır.
  • Ne Fransız çağrı yeryüzü elma şimdiye kadar? Banal patates! Şu anda, "dünyevi elma" kombinasyonu hâlâ ülkede mevcuttur. Hatta restoran menüsündeki "püre yeryüzü elma" gibi bir şey okumak bazen mümkündür. Sulu, değil mi? Şüphesiz olağandışı tat duyu taraftarlar "satın" vb orijinal yemeğin tadı var!
  • Patates yaygın çocuklara yiyecek ve "teknik" nişasta tozlar yemek pişirmek için kullanılır.
  • ülkemizde patates asiller sahne görünümünü süs bitkisi olarak saksıda patates büyümeye tercih etti. Aynı zamanda sosyal etkinliklerde olağanüstü tadı bir işareti bayanlar en saçında patates çiçeğin varlığı kabul edilir.
  • kozmetoloji evde "Toprak elma" kullanımı sadece maddi haklı değil, aynı zamanda etkin bir şekilde. Ev yapımı maskeler, kompres ve cilt problemlerinin türleri için halk ilaçları - Bütün bu patates kökleri tarafından hazırlanabilir.
  • Şu anda, patates yaklaşık 5 bin sahiptir. Çeşit.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.