Yönetim

Ekonomide rekabet

piyasa ekonomisinde rekabet belirleyici bir rol oynar ve bu rol onun prensipte A. Smith özetlenebilir "görünmez el". Bu prensip, her göre ticari kuruluş, ne olursa olsun kendi iradesiyle ve bilinç, kendileri için faydaları arayan, bir bütün olarak toplum için fayda ve avantajlar elde etmek için pazarın sözde "görünmez eli" gönderdi.

üreticilerin gelir tüketicilerin çıkarlarını tatmin nasıl bağlı olduğundan, daha sonra bu pazar segmentinde kullanılabilir sınırlı etkin talebin ekonomide rekabet var. Bütün üreticilerin koleksiyonu, belirgin bir biçimde kendi iradesiyle "görünmez eli" kontrollü ve bile farkında olmadan toplumun tüm çıkarları, uygular. Sonuçta, ekonomide rekabet insanlar ellerinden geleni üretmek bir ortam yaratır, birilerini atamak verebilecek daha düşük bir fiyata diğerlerinden daha iyi ya da daha ucuz üretmek ve satmak mümkün olanlar kim bu ürünü üretir.

Kelime "Rekabet" şu anlama gelir:

1) "yüzü" olarak çevirir Latince kelime concurrencia itibaren - Doğal ve insan kaynaklarının en verimli kullanımı için rekabet.

2) tümü üzerinde yürütülür mallar tüketici talebindeki, ödeme yeteneğine uygun kapasite için mücadele pazar segmentleri, mevcut veriler şirketleri.

ekonomide 3) Rekabet - İçinde bireyciliğe karşı çıktı.

Yarışmanın Yöntemleri - bu daha ileri teknoloji, aralık, varyete, hizmet, satış daha fazla reklam ve daha kaliteli ürün, düşük fiyat. o firma ve nesne - - ekonomi konuları efektif talebin sınırlı bir miktarda.

ekonomide rekabet oyununda katılımcı sayısının arttırılması, talep, rekabet mücadelesinin yeni yöntemlerin uygulanması büyüme hızına bağlıdır. Bir piyasa ekonomisinin gelişimini teşvik eder.

o işlevleri gerçekleştirir Ne:

1) Karşılaştırma. ekonomide rekabet - Aynı malların farklı üretim şirketlerinin etkinliğini karşılaştıran çok yönlü bir araçtır. Firmalar, maliyetler üretim için hangi ürünün bu tip yukarıdaki piyasa fiyatları iflas etmeye devam ediyor. Ve daha az olanlar - kar. durumunda maliyeti eşit olduğu piyasa fiyatının kaynaklarının sadece maliyetini iade edilecektir, ama daha iyi için durumu değiştirmek için hala zaman var.

2) Yönetmelik. rekabete dayanmak için, firma kaynakları olan ürün şu anda en çok talep gören endüstriler yönlendirilir demektir piyasada, talep şu anda mal üretmek zorundadır.

3) motivasyon. Firmalar daha iyi sunan kaliteli ürünler ve daha düşük bir fiyat, kar ve para için iyi bir kalite veya değer sağlayamadığı olanlar - oyun dışında.

4) yenilik. Yarışma süresince bu nedenle, çeşitli yenilikleri tanıtmak mantıklı, daha çeşitli ve yüksek kaliteli ürünleri ile birini kazanma ve edecektir.

5) kontrolü. Herhangi şirketin rekabet kontrollerinin ekonomik gücü. ekonomi piyasasının yol gidiyor, bu tarafından tahrik edilmektedir doğal seleksiyon piyasa katılımcıları arasında.

6) Optimizasyon. Bu tüketici ve pazar sosyal optimum kararlı bir devlet kurma demektir üretici için kâr maksimum seviyeye max fayda düzeyi sağlar.

Ama rekabet olumsuz yönde etkilemektedir:

1) kendiliğinden güçlendirir ve stabilite zayıflatır.

2) orada sadece ekonomik durumu kontrol edebilecektir tekellerin, en başarılı şirketler bazında yaratma riski olduğunu, ancak zamanla, yani siyasi oligarşinin Enstitüsü oluşturmak üzere.

Bu nedenle, istikrar ve toplumun refahı için piyasa ekonomisinin bir sistem gerekli, ama devletin sıkı kontrolü, en iyi örnek ile - Çin ekonomik mucizesinin, serbest rekabet, ama bir oligarşik yapı inşa etmek için bir girişim olarak yolsuzluk kamu infaz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.