SağlıkTıp

Basınç 130 ila 80 - normal mi, değil mi? Gebelikte 130 ila 80 basınç

Herkes, ilk görüşte olmasına ve tamamen sağlıklı olmasına rağmen, sağlıklarını dikkatli bir şekilde izlemelidir. Bu yazıda basıncın, yani basıncın 130 ila 80 ° C arasında normal olup olmadığı hakkında konuşalım.

Kavramlar hakkında

Sorunu anlamadan önce, kavramlar üzerinde karar vermeniz gerekir. Peki bu iki sayı ne demek - 130/80? İlk rakamın, kalpteki en şiddetli kasılma anındaki - sistolik, ikinci rakam - kalp kasının en gevşettiği damar duvarlarında - diyastolikteki kan şekerinin kan basıncı olduğunu bilmiyor. Basıncın kendisinin milimetre cıva (mm Hg) gibi ölçülür olduğunu söylemek de önemlidir.

Norm hakkında

Bunun ideal kan basıncının ne olduğunu söylemek de önemlidir . Yani, alan (yani, astronotlar için idealdir) 120/80 mm olarak kabul edilir. Hg. Mad. Bu nedenle, kolayca ve sorunsuz bir şekilde sonuç çıkarabilir, her tamamen sağlıklı insan için ideal rakamlar nelerdir. Bununla birlikte, her zaman aynı pozisyonda duramazlar. Normal aralık, sağlıklı kişilerin endeksleri 130/85 mm'yi geçmediği zaman söylenebilir. Hg. Mad. İlke olarak, 130 ila 80 arasında bir kan basıncının belirli sağlık sorunları olmayan insanlar için normal olduğu sonucuna varmak kolaydır. Bununla birlikte, bazı sorunlar varsa bu rakamlar "kendi kendine deneyin" olmamalıdır.

Mükemmel rakamlar

Kafa karışıklığına girmemek ve belirli bir kişi için 130 ila 80'lik bir baskının normal olup olmadığını öğrenmemek için ideal göstergelerinizi bilmelisiniz. Bunu yapmak çok kolaydır. Bunu yapmak için, vücudun mükemmel durumda olduğu günün seçilmesi gereklidir - ölüm öncesi kişinin kendisini yüklemediği (bu sadece egzersiz değil aynı zamanda beslenme ile de ilgilidir) acı çekmeyen ve endişelenmeyen hiçbir şey yok, psikolojik sakinlik de önemlidir: Veya panik, dengesiz bir sinir hali. Ancak şu anda basıncı ölçmek ve bunun nasıl olacağını bulmak gereklidir (ölçümler birkaç gün içinde bir kaç defa yapılmalıdır, çünkü örneğin bir kişiyi de etkileyebilecek atmosferik faktör hariç tutulması zor). Sayıların beklendiği gibi olmadığı önemli değil. Dolayısıyla, bir insanın bazı sorunları vardır ve mucizevi bir şekilde, normdan biraz farklı bir baskı, onun için idealdir.

Nüans 1. Gebelik

Çoğu kadın bunu sıklıkla gebelik sırasında biliyor, tansiyon düşebilir. Ancak bu tamamen doğru değil. Özel durum sırasında bazı bayanlar öncelikle baskılarının ne olduğunu öğrenirler. Çoğunlukla, göstergeler yaklaşık olarak şu şekillerde sabitlenir: 100/60. Ancak bu baskı düşük kabul edilemez. Küçük bir kız çocuğu için (yaklaşık 50 kg) normaldir. Gebelik sırasında 130 ila 80 arasında bir basınç tespit edilirse ve bayanın rahatsızlığı veya rahatsızlığı varsa, alarmı dayamaya başlamanız gerekir, çünkü bu, bu gestozun hamile kadınlar için tehlikeli bir hastalık olduğunun bir işareti olabilir. Bununla birlikte, kilo vermemek için göstergeleri birkaç gün arka arkaya çekmeniz daha iyi. Baskı tutulursa, çok kötü. Değilse, böyle bir hava değişiminin durumunu bile etkileyebilir, modern insanlar meteodependentdir. Normal bir basınç, gebelikte 130-80 olacak, eğer bir kadın daha yüksek bir ömre sahipse. Burada doktorları bir daha rahatsız etmemek için "ideal" göstergelerinizi bilmeniz yeterlidir. Ancak gebelik - "her itfaiyeci" nin doktora gitmek için söyledikleri gibi çok iyi bir şey olduğu bir dönem.

Nüans 2. Hipertansiyon

Eğer bir kişi hipertansif ise, o daima yüksek kan basıncına sahiptir, onun için 130 ila 80, özellikle ikinci sayı düşük göstergeler olacaktır. Ve idealine yakın olmasına izin verin, hipertansifler biraz rahatsızlık hissedebilir. Genellikle bu rakamlar daha yüksektir, bu nedenle bunun için uygun herhangi bir yöntem kullanarak basınçlarını arttırmak gereklidir.

Nüans 3. Hipotonik

Hipotonik olan bir kişi, normal tansiyonunun düşük olması durumunda, 130 ila 80'i, hastanın bir miktar "atladığı" anlamına gelen göstergelerdir. Buna, bir kişinin çok hoş ve çok dokunaklı olmayacağı yönündeki bazı belirtiler eşlik edecektir. Bu basıncı azaltarak azaltmak önerilir.

Nüans 4. Diyabetik

Şeker hastalığı olan kişilerin kan basıncını izlemek gereklidir. Dolayısıyla, bu hastalıkta indekslerin 130/80 mm'yi geçmemesi gerekir. Hg. Mad. Böyle bir durumda, doktor muhtemelen kan basıncını düşüren ilaçlar reçete eder. Özellikle diyabetli olanlar için bazı komplikasyonlara neden olması gereklidir: böbrekler veya gözler ile ilgili sorunlar.

Vücudun desteği

Yani, bir kişinin 130 ila 80 arasında bir baskı var. Böyle bir durumda ne yapmam gerekir? Öncelikle, normun içinde olup olmadığını belirlemek önemlidir. Değilse, bu göstergeler çeşitli tıbbi cihazlarla düzeltilmelidir. Bununla birlikte, bunu önlemek için, baskının her zaman normal olması için oldukça basit kuralları takip edebilirsiniz. Bunu yapmak için önce düzgün bir şekilde yemelisiniz. Çok yağlı gıdalardan kaçınmalısınız, vücuda zararlı fast food ve diğer yiyecekleri tüketmeyin (cips, soda vb.). Aynı zamanda, bir kişinin ağırlığındaki değişiklikleri yakından izlemek önemlidir çünkü aşırı vücut ağırlığı ile basınç genellikle yükselmektedir. Göstergeleri ve fiziksel aktiviteyi, özellikle de "yerleşik bir" yaşam tarzı yöneten insanlar için etkiler. Çeşitli kötü alışkanlıklardan kurtulmak da önemlidir: alkol tüketimi ve sigara. Ayrıca kan basıncını olumsuz yönde etkilerler. Hala doktorlar bulguları az tüketen tuzları ve sodyum bakımından zengin gıdaları tüketmelerini tavsiye ediyor. Kan damarlarını genişletebilen, kan akışına yardımcı olan potasyum alımını arttırması önerilir. Ve son önemli faktör: normal basınç için bir kişinin psikolojik bileşeni normal olmalıdır. Gerekli olan şeyler: çatışmaların ve stresli durumlardan kaçının, panik yapmayın ve önemsiz şeyler hakkında daha az endişelenmeyin. Ancak o zaman basınç iyi olacak ve devlet - sadece mükemmel.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.