SağlıkSağlıklı beslenme

Sporcuların doğru beslenme nedir?

enerji depolama ve akış hızı - insan organizmasında enerji dengesi aynı zamanda doğrudan meydana karşılıklı iki işlemleri bağlıdır. Sağlıklı bir organizmada, bu işlemler, denge içindedir, fakat fiziksel aktivite enerji yoğunluğuna sporcu olarak, enerji maliyetlerinin artmakta. Sonuç olarak, bitkinlik eşlik ettiği bir enerji dengesizliği, olabilir. Bu sorunun iki çözümü vardır: Birinci - fiziksel aktivite miktarını azaltmak için, ikinci - Doğru yoluyla enerji akışını artırmak için dengeli beslenme. Profesyonel sporcular için daha kabul edilebilir ikinci seçenektir.

Uygun sporcular için beslenme birkaç tamamlayıcı şartı şunlardır:

  • modunu yeme;
  • Diyet kalitatif bir bileşim;
  • Diyet nicel bileşimi;
  • katsayı sindirim.

yeme rejimini Anlamı

Her zamanki üç kez yemek için anabolik süreçleri için atlete yapı malzemeleri ve enerji yeterli miktarda sağlamaz unutulmamalıdır. Amaca, günde beş ya da altı kez yemek sayısını artırmak için geceleri bile yeme olabilir. Ama gıda ihtiyacının çoğunu öğle yemeği ve akşam yemeği denk geldiğini unutulmamalıdır. Gıda büyük miktarlarda Tek yönetiminin bu kalite eğitimi için bir yetersizlik yol açar, izin verilmez.

Gıda kalitatif bileşimi ve inkar edilemez bir önemi

kalite bireysel olarak ayarlanabilir ilişkin gıda kompozisyonu, tüm spor, fiziksel aktivite ve kişinin fiziksel özelliklerinin sayısına bağlıdır. Ama ne olursa olsun, o olmak iyi beslenme % 30 protein,% 10 yağ,% 60 karbonhidrat: sporcuların aşağıdaki formüle uygun olmalıdır.

Proteinler güvenle tüm biyolojik yapılarının temel yapı taşlarını çağrılabilir. Ayrıca, bazı proteinler, hormonlar ve büyüme faktörleri olarak işlev görür. hayvan ürünleri (yumurta, süt ürünleri, yağsız et, balık) ve sebze (ekmek, tahıl, fasulye) kökenli - Protein ana kaynağıdır.

Güç sporcular da protein eksikliğini telafi edebilir spesifik takviyeleri alarak içerir. Bunlar arasında, önemli bir rol oynamaktadır protein karışımlarından. En etkili olarak kokteyller , peynir altı suyu proteini kolayca sindirilebilir ve amino asitlerin tamamını içerir olarak.

Yağlar tüm hücreler membranların yapı taşlarıdır. Bitkisel yağlar da bir çok içerdiğinden, hayvanlara göre daha kolay sindirilir , doymuş yağ asitleri. vitamin A ve bitkisel zengin hayvansal yağlar, çoğunlukla bir E vitamini, bitkisel ve hayvansal yağların en uygun kombinasyonunu içeren - 1: 3 arasındadır.

yağ başka bir kaynağı, bitkisel yağlan, fındık, krem, karaciğer çeşitli olabilir. Ama yağdan sporcular atılmalıdır.

enerji metabolizmasında süreci için temel olarak karbonhidrat payı diyet toplu hesaba. Ancak, aşırı karbonhidrat yağ dönüştürülür ve deri altına bırakılır. Bunu önlemek için, kolayca sindirilebilir karbonhidratlar (şekerler, şeker, bal) miktarını azaltmak ve karbonhidrat tercih, vücut daha fazla enerji (siyah ekmek, sebze ve meyve) kullandığı parçalanmasını vermek şekilde sporcuların gücünü inşa etmeliyiz.

Diğer şeylerin yanı sıra, sporcular diyet uygun metabolizmayı vermelidir ve bu vitamin ve mineraller olmadan yapamaz. Onların kaynağı meyve, sebze, vitamin ve mineral preparatları ve takviyeleri olabilir.

su günlük miktarı 25 litreden daha az olmalıdır, bu fiziksel aktivite yoğunluğuna bağlıdır.

kantitatif bileşimi ve sindirim katsayısı

Gıda miktarı özel tabloları vasıtasıyla tek tek sayılabilir. Diyet kompozisyon eğitiminin moduna bağlı olarak değişir. Ama özümleme yüzdesi ürünlerinin cinsine bağlı olarak değişir. Düzgün pişmiş gıdalar çiğ daha iyi sindirilir.

Sonuç olarak, sporcuların doğru beslenme için yukarıdaki ipuçlarını ihmal edilmemesi gerektiğini - Başarının% 50'sidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.