SağlıkTıp

C-reaktif protein oranı: ve kandaki artışı

beden, sağlığının kötü ağrıyan, sıcaklık artışı - Bu belirtiler hemen her kişi tarafından bilinmektedir vücutta sorun göstermektedir, bakteriyel veya viral enfeksiyon varlığı. Bazen hastalığa neyin sebep organizma belirlemek zor olduğunu ve antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekip gerekmediğini. C-reaktif protein için doktor testi yardımcı olacaktır tedavinin seçiminde tanımlayın. Sağlıklı kişilerde Norm 0-5 mg / l'dir. onun artışının gösterdiği üzere analiz Ne tür soru hastalarda ortaya çıkar ve?

C-reaktif protein çeşitli farklı doku hasarı, tümörler, enflamasyon, yanıklar, nekroz altında karaciğer tarafından üretilen glikoproteinlerin belirtmektedir. gövde, bu, bağışıklık tepkisini başlatır mikroorganizmaların tek tek bileşenleri, doku toksinlerin parçacıkları bağlanmasını teşvik etmektedir. Bunun bir sonucu olarak, uyarılan fagositoz işlemleri, zararlı ürünler vücut kaldırılır. lökositler, trombositler, fagositler - Ayrıca, protein, kan ve diğer oluşan elemanların fonksiyonlarını etkileyebilir.

Artan CRP

Tüm enflamatuar süreçler, akut ve kronik enfeksiyon, parazit hastalıkları, tüberküloz, tümör kandaki C-reaktif protein artmıştır. Zaten 4-6 saat doku hasarı sonra yükselir ve bir ila üç gün sonra bu maksimum değere ulaşır. göstergesi herhangi özel bir enfeksiyona, yüksek değerleri, çalışmanın zamanda enflamatuar sürecin etkinliğine işaret özgü değildir. Hastalık izleme tabii CRP seviyesinin kontrol edilmesi gereklidir için, onun arıtma sakinleştirici inflamasyon bir gösterge verir ve hastanın durumunu iyileştirmek, genellikle 6-10 gün tedavi başladıktan sonra ortaya çıkar.

Protein konsantrasyonu artar olasılıkla ostrovospalitelnogo varsa, tedavi istenen etkiyi getirmez. Zaman iltihaplanma, sepsis, romatoid artrit, pankreas nekrozu, on kez, hatta yüzlerce miyokardiyal enfarktüs hızı artar, ve 400 mg / l ulaşabilir.

viral ve bakteriyel enfeksiyonların ayırıcı tanısında kullanılan kan CRP. Bu nedenle, bakteriyel enfeksiyon maddeleri önemli ölçüde C reaktif protein artmıştır. virüs veya spiroketin - Kan (veya hafif artış) bir etken ajan olduğunu göstermektedir içinde Norma.

postoperatif dönemde, özellikle şiddetli cerrahisi, CRP bir artış, ancak analizden sonra hızla komplikasyonların yokluğunda normale geri geliyor. Bununla birlikte, bakteriyel enfeksiyonların birleştirilmiş halinde, aşı reddi meydana gelen protein, önemli ölçüde artar.

Kalbin hastalıkları ve kan damarlarında CRP

Analiz kalbinde ağrı neden olduğunu belirlemek için. miyokardiyal enfarktüs görünüyorsa, kuru bunun nedeni, artan olacak Bu tutar doku nekrozu. miyokard ve serebral felç CRP Yüksek sayılar kötü prognoz habercisidir. Hastanın akut acı ise anjina pektoris atağı, analizde, bu C reaktif protein göreceksiniz - normunu.

kolesterol ve düşük yoğunluklu liproproteinami ile birlikte, CRP damar ateroskleroz ve vasküler komplikasyon riskini gösterebilir.

Bazı durumlarda, C-reaktif protein - norm?

Vücut bileşeni içinde aktif inflamatuar sürecin yokluğunda normal aralığındadır. normal seviyelere CRP indirgenmesi hastalık, kronik aşamaya geçtiğini gösterebilir, işlemin şiddetlenmesi, mevcut değildir veya hasta değişiklik gitti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.