Yiyecek ve içecekYemek tarifleri

Soya sosu: uygulama ve yemek tarifleri

Yakın zamana kadar ülkemizde hiç kimse soya sosunun ne olduğunu bilmiyordu. Büyük çapta uygulanması ancak geçen yüzyılın doksanlı yıllarında başlamıştır.

Ürün Oluşturma Geçmişi

Soya sosunun vatan bölgesi Çin'dir. Bu ürünün ilk sözü M.Ö. 2. yüzyılda bulunmuştur. Yaratılışın nedeni ile ilgili birçok varsayım vardır. Birisi o zamanlardaki tuz eksikliği ve insanların en ekonomik biçimde kullanmasını arzusundan bahsediyor. Diğerleri, bunun dini sebeplerden dolayı insanları yalnızca vejetaryen yemek yemeye ve süt ve et ürünlerini tamamen terk etmeye zorlayan eski keşişlerin arzusundan kaynaklandığını savunuyorlar. Öyle ya da böyle, o zaman kimsenin bilmediği bir soya sosu bilinmiyordu. Yiyeceklerde kullanımı zorunlu ve oldukça tanıdık hale geldi. Çok geçmeden bu ürün ülkesinin sınırlarını aştı ve hızla dünyaya yayılmaya başladı. Japonlar alışılmadık sostan ilk önce sevmişlerdi ve Avrupa'daki birçok ülkede Hollandalı denizcilerin yardımıyla öğrendiler. Şefler, bu alışılmadık Asya baharatını uzun zamandır bilinen yemeklere yeni bir lezzet vermek için mutlulukla kullandılar.

Sos yapma teknolojisi ve çeşitliliği

Günümüzde soya sosu farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Bununla birlikte, her halükarda, üretim teknolojisi, kızartılmış buğday ve haşlanmış fasulye karışımını bazı mantar türlerinin varlığında fermantasyon süreci ve ardından fermantasyon ve pastörize etme ile ilişkilendirir. Gerçek soya sosu nasıl yapılır. Pişirmede kullanımı, tatlıların hariç tutulması için neredeyse hiç sınır tanımaz. Et ve balık yemeklerinde göze çarpan bir tat katkı maddesi olarak kullanılır, ayrıca çeşitli soslar ve marine ürünlerinin hazırlanması için kullanılır. Buna ek olarak, diğer sosların hazırlanması için bir temel olarak kullanılır : mantar, hardal, karides ve diğerleri. Ürünün fermantasyon süresine ve süresine ve uygulamanın alanına bağlı olarak, üç çeşit soya sosu bulunur:

 • ışık,
 • karanlık
 • tatlı.

Her biri tarifi ve pişirme teknolojisinde kendi karakteristik özelliklerine sahiptir ve bu da ürünün nasıl kullanıldığını etkiler. Örneğin koyu soya sosu alın. Kullanımı, et yemekleri ve her çeşit turşuyla sınırlıdır. Bunun nedeni, bu sosun kalın, konsantre, kokulu ve neredeyse tuzlu olmamasıdır. Sosun hafif türü daha az aromatik ancak daha tuzludur ve bu nedenle farklı salatalar yapmak için kullanılır. Bir tatlı palmiye şekeri içerir ve sadece bir tatlı süslemekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir et veya sebze çanağının lezzetini olumlu şekilde vurgular.

Soya sosu nasıl kullanılır?

Birçok kişi soya sosu ister. Üretimi, tarifleri ve yöntemleri sürekli olarak genişliyor ve gelişiyor. Kireç, domates salçası, susam yağı veya bal ekleyerek kesinlikle yeni soslar pişirmenizi sağlar. Ve tarçın, zencefil, anason, hardal veya sarımsak bir katkı maddesi olarak kullanılması yemekleri tamamen benzersiz bir lezzet olarak sunar. Soya sos bile en çirkin bitki gerçek bir incelik yapabiliyor. Örneğin, klasik "teriyaki". Yemek kaşığı malzemelerle ölçerek evde kolayca yapılabilir. Bunu yapmak için, yalnızca aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

3 kaşık soya sosu, 2 çorba kaşığı kahverengi şeker, 1 kaşık zencefil zemin ve 3 kaşık Mirin şarabı (eğer çıkmazsa, kuru likuş ya da kuru vermut ya da herhangi bir tatlı şarabı kullanabilirsiniz).

Tek adımda teriyaki hazırlama:

 1. Küçük bir tencerede, tüm malzemeleri bir araya getirin, karıştırın ve düşük ısıda 6-8 dakika ısıtın.

Teriyaki hazır. Şimdi sadece soğutmak için kaldı. Bu en iyisi buzdolabında yapılır. Bundan sonra, hoş kokulu karışım, her çeşit salata için bir pansumanın yanı sıra balık ve çeşitli deniz ürünlerinin bulaşıkları olarak da kullanılabilir. Bu incecik kütlenin ana rolü soya sosu ile oynanıyor. Ürünlerin uygulanması, tarifleri ve seçimi ek bileşenlere bağlıdır.

Baharatlı soslu et

Asya mutfağında et yemeklerine özel ilgi gösteriliyor. Bunların arasında, soya sosunun mutlaka kullanıldığı birçok farklı yemek tarifi biliniyor. Bu kokulu katkı maddesinin ete uygulanması tatını önemli ölçüde değiştirebilir. Örneğin, acayip tatlı ve ekşi bir tavuk için bir tarif alın. Önce aşağıdaki ürünleri hazırlamanız gerekir:

Yarım kilo tavuk filetosu (veya bacaklar) 6 diş sarımsak, 130 gram kızarmış kaşu fındık, nişasta çorbası, 3 yemek kaşığı soya sosu, 2 yemek kaşığı sirke, bitkisel yağ, tuz, kara karabiber ve biraz soğan.

Çanağın hazırlanması şu şekilde yapılmalıdır:

 1. Nişasta tavuk rulolarının filetoları (veya bacaklar) ekleyin, tuz ekleyin, biberle serpin ve sıcak kızartma tavasında yağda 5-6 dakika kızartın.
 2. Eti bir kapta koyun ve kenara koyun ve aynı tencerede kıyılmış doğranmış sarımsak ile 30 saniye hafifçe kızartın.
 3. Eti kızartma kabına koyun, sos ve yarım bardak su ilave edin. 1 dakika pişirin ve sonra ürünleri hala bir tabak üzerine koyun ve soğan ve fındık serpin.

Böyle bir yemek makarna ile uyumlu olacak.

Pirinç bolluğu

Soya sosunu nerede kullanmazsınız? Örneğin, pilav ile uygulama yalnızca "ana yemek + garnitür" kombinasyonu ile sınırlı değildir. Her iki bileşen kolayca birleştirilebilir ve zaten bilinen ürünlerden tamamen yeni tarifler elde edilebilir. Örneğin sebze ile pirinç. Alacak:

250 gram pirinç (Basmati'yi almak daha iyi), 1 havuç, tatlı biber, soğan ve salatalık, ayçekirdeği yağı çorbası ve soya sosu.

Proses teknolojisi:

 1. Pirincizi kaynar suda 10 dakika durulayın, durulayın ve 10-15 dakika boyunca kapağın altında bekletin.
 2. Şu anda doğranmış soğan 5 dakika yağda pişirilir.
 3. Rendelenmiş havuç ekleyin ve aynı kızartma devam edin.
 4. Daha sonra ısınmadan çıkarın ve kızartma kabına birkaç kaşık sosta koyun.
 5. Pirinç, biber, salatalık, kızartma tavasına konur ve iyice karıştırılır.

Şimdi çanak yenilebilir ve fanlar ek olarak bir sos sosuna dökebilir.

Bulaşıklara kokulu bir katkı.

Son zamanlarda soya sosunun kullanıldığı tarifler vardır. Soslar ve soslar için uygulama, kullanım alanını sınırlamaz. Sıklıkla bir "daldırma sosu", yani pişmiş ürünün içerisine batırılmış bir sıvı gibi davranır. Kötü bir tat değil, aşağıdaki ürünlerden oluşan bir karışım elde edersiniz:

2 çorba kaşığı soya sosu beyaz sos ve pirinç sosu , 1 kaşık şeker ve biber yağı, 2-3 diş sarımsak, tuz ve ½ çay kaşığı sodyum glutamat.

Bu sos nasıl pişirilir? Bunun için şunları yapmanız gerekir:

 1. Biber biberi ince halkalara kesip az miktarda yağ geçirir.
 2. Kaseye aktarın ve basında ezilmiş sarımsak ekleyin.
 3. Ardından, kalan malzemeleri ilave edin ve iyice karıştırın. Tat eklemek için biber yağı ekleyin.

Artık ekşi-tatlı-tuzlu sos , balık, et ve her çeşit sebzeye servis edilebilir. Hem sıcak, hem de soğuk olarak da eşit derecede iyidir.

Soya sosu nerde kullanılır?

Birçok ülkede, bu benzersiz ürün, sos çeşitleri arasında gerçek kral olarak adlandırılır. Ve bu oldukça doğrudur. Soya sosu hakkında ne iyi? Pişirme uygulamasında oldukça kapsamlıdır. Bu ürün aynı anda dört farklı işlevi yerine getirebilir:

 • turşusu,
 • yakıt,
 • bileşen
 • Bağımsız çanak.

Bir marine olarak, ana ürüne özel bir lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda hazırlanma süresini büyük ölçüde azaltır. Ve eğer ana yemek tarifinde özel aromatik ve aroma katkıları yaparsanız, o zaman çok farklı benzersiz doldurma istasyonları alabilirsiniz. Buna ek olarak, soya sosunun bir bileşen olarak kullanılması, tuzun formülasyondan çıkarılmasını mümkün kılar ve bu, herhangi bir tabakın insan vücuduna daha faydalı olmasına yardımcı olur. Ayrı bir yemek olarak, soya sosu masada asla gereksiz kalacaktır. Her zaman, yalnızca gerekli olduğu bir ürün vardır. Menü boyunca dikkatlice düşünmeniz ve zamanında birkaç kontur eklemeniz yeterlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.