Sanat ve EğlenceLiteratür

Ode "Tanrı" Derzhavin şiir analizi

Onun gazel "Tanrı" derin ve ateşli din adamı, Gavriil Romanovich Derzhavin (1743-1816) bir insan onun önünde olmak üzere Yaratıcı ve ne analiz etmeye çalıştık. O gittiği yoldan gidin ve Tanrı'nın kendi benzersiz portresini yaratmadı - her şeyin Creator.

gazel kısa tarihçesi

yazar yorumlarında yazdığı gibi, ilham 1780 yılında Mesih'in Diriliş içinde ona geldi. hizmetinin ardından o ilk satırları yazdı. Zaman o Senato'da ofis aldı ve yükseltilmiş düşünceler üzerine, o konsantre olamıyordum. vakıf masaya yatırıldı. 1784 yılında hizmete sırasında Olonets bölgenin valisi o zaman aldı ve Narva yalnız bıraktı. Hanın, o birkaç gün yaptı ama gazel sonu o izin verilmedi. O gecenin ortasında uyuyakaldı ve gazel bitiremedi. Aniden şair ışık gözlerinde parladı, uyandım.

Gelgit kuvvetleri ve ilahi ilham, gözyaşlarına patlama, geçen çizgiyi tamamladı. Bu yüzden gerçek anlamda parlak çalışma oluşturdu Gabriel Derzhavin. Ode "Tanrı" diye, tabii ki, Yaratıcı'nın esinlenmiş.

Analiz içeriğin ve aynı zamanda kısa bir analiz

Oda on hatları oluşur, her biri on âyet içerir.

ilk dizesinde yazar Tanrı'nın bir tanımını vermeye çalışır. O, Geniş kapsamlı, sonu ve başlangıcı yoktur kimse yoktur, anlaşılmaz. Eğer Yaratıcının Modern kavramından başlamak Ve eğer o, hepsi çok doğru. Onun çağdaşlarından Kilisesi temsilcilerinin, Tanrı, sonsuz bir boşlukta yaşam ve sonsuz zamanın sürekliliğini tutan gerçeğini karşı çıktı.

Onlara göre bir Yaratıcı tarafından yaratıldığı sadece bütün bir başlangıcı ve gerçek olan bir uca sahiptir, fakat evrendeki hayat o temelden yanlıştır, sonlu olduğunu ortaya çıktı. Evrenin sonsuzluk ve sonsuzluk modern kavramları yaklaşan başladı Ode "Tanrı" Derzhavina analizi. İşte Derzhavin ilerideki teolojik sunumu.

İkinci ve üçüncü kıta: kaostan oluşturma

Kibarca yeryüzünün yaratılması hakkında konuşmak. Ayrıca tam Yaratıcı'nın planının mümkün değildir anlamak bu ayetlerde, bunun keyfi bir süreç değildi ve yönettiği olduğunu tahmin edebilirsiniz: bir ast adamın henüz bilinmeyen kanunlar kaos yaratılması. Uzun süre Kişi yıldızlar ve gezegenler gelen ışığı keşfetmek, Yaratıcı'nın planını idrak okyanusların derinliğini ölçmek gerekecektir.

Şair sonradan astrofizik, ince desenler öğrenme ne öngörmüştü. O yedi gün içinde dünyamızın İncille yaratma dayalı değildi. Her durumda, şair şey söylemiyor. Yaratıcı'nın sonsuz varlığı üzerinde bize gazel "Tanrı" Derzhavin söyler. Onun eserlerinde yapılan Analiz ve keşif gibi Newton, Einstein, Pasteur, Pavlov (inanç kişi) gibi büyük bilim adamları, sadece şairin söylediği doğruluyor.

Dördüncü dörtlük: sonsuz dünyalar ...

Bu Derzhavin Tanrı güneşin bir sürü oluşturma bahseder. O, kesin Yaratıcı yarattığı sonsuz dünyalar duygusu bu bilmiyor. Bu bugün geçirmek gazel "Tanrı" Derzhavina analizi yapılmış ileriye yeni bir adımdır.

Yaratıcının önce kim: altıncı beşinci ve Stanza'ları?

İşte Derzhavin Tanrı'ya ortaya ne diyor. Onun heybet önce bir noktayı düşmesi kendini karşılaştırır. Ama sonra bazı ilahi özellikleri taşır söylüyor. O belirtmedi. Modern ilahiyatçılar Tanrı öfke, gülümseme, çekicilik ve hayal kırıklığı ile karakterize olduğunu, İncil dayalı inanıyoruz. Bu özellikler, o insanları verdi. Ode "Tanrı" Derzhavin, Tanrı'nın suretinde yaratılmış olan insan doğası, bizim görünümü ile tutarlı devam edildiği analizi.

Dörtlük yedinci, sekizinci ve dokuzuncu marş küçük adam

Bunlar kişinin konunun başlattı ses. adam her şeyi bağlar, o savunuyor, diye düşünüyor, tüm nüfus eder. Analiz Derzhavin şiir "Tanrı" (gazel) çok az insanın marşını çalmaya başladığını gösterir: o ve kral köle ve solucan ve Tanrı! O sadece biraz hissediyor, ama büyüklüğünü hissediyorum. Ve öyle - kendisi tarafından meydana olamazdı açıklanamaz bir mucize. Kim yarattı? Yaratıcı.

Onuncu dörtlük: geri temelleri

Yaratıcı - Şimdi açıkça onun bilgelik yarattı şair diyor. Ve ancak kişinin ölümü onun Baba dönmek ve çözünmüş içinde, bir nehir gibi veya büyük bir okyanusa akan akışı olacaktır.

Onbirinci dörtlük - Final

Bu en önemlisidir. onun üzerinde şaşmamak acı bir şair olarak çalıştı, ama onu izin vermedi. Allah bütün esrarlı ve tarifsiz ihtişamı içinde ondan önce görünür. Hayal ruh bile gölgesini grafik yetersiz kalır. Ve haklı. Bir adam Creator düşünemiyorum. İncil'e göre o, insanlara olan yangının görüntüsünü alarak. Ama gerçekten, kimse bildiklerini. Onun şan, Derzhavin için, herkes gerekir göre. Ama nasıl Tanrı zayıf ölümlü onurlandırmak için?

Sadece bir - bir günahlarımız üzerinde küçük ve ona yakın olanlar yükselmeye çalışmak. ve bu Dan onun için bir yol şükran şair gözyaşları dökün. Tanrı ve insanın özünü derinden düşünmeye okuyucuyu teşvik eder. Onların birlik ve çeşitlilik. Bu Derzhavin ait gazel ana fikri "Tanrı'nın." şiir uzun ve karmaşıktır. Her satır derin bir anlamı vardır. Biz Derzhavin (gazel "Tanrı") yazılmış çok kişisel kompozisyon, kabul var. Özet ayrıca belirtilmiştir. Şimdi sıra planın eserlerin derlenmesi dönüp zamanı.

Analiz gazel "Tanrı" Derzhavin planına göre

Şair kendisine sunulan en iyi seçenek:

 1. Tanrı'nın var olduğunu belirleme.
 2. Dünya oluşturulması.
 3. uzay ve zamanın sonsuz.
 4. Tanrı'nın sureti insanın yaratılması.
 5. adama ilahisi.
 6. adam kim yarattı ve o dönecekti kime.
 7. o anlaşılmaz iken nasıl, Allah'a yaklaşmak için?

Şiir analizi

Sen şiiri Derzhavin birkaç farklı analizler yapabilirsiniz "Tanrı." Ode - Bu ciddi çalışma. Genellikle bazı olayı ayırmaya edilir. Bu durumda bir kahraman yaratıcısı oldu. Oda vurgulu ciddiyet gerektirir. Bu nedenle, gündelik kelimeler ve tanımlar, arkaik kadar çok değildir vardır. Derzhavin dini tema üzerinde bir gazel yazmış beri sonra birçok kilise Slav dili vardır. kolayca geçen süre okuyucu. Kütle veya ayin, o tek ve aynı için en az günde bir kez ziyaret eden başkan, bugünün öğrencileri verilen zordur dil, akıcı oldu.

Harika öğrenci söyleme olamaz William Blake bir şiir yazdı "Tanrı." "... bu kadar kudretli değil Rab" Fet olarak, onun 5 dörtlük bir bak. Onlar Derzhavin bir gazel ile ortak erişilebilir dilinde ve Rusça olarak yazılır. yazarın dini coşku, onun felsefi düşüncesi ciddi exclamations ve antitez yoluyla iletilir. "- hiçbir şey - Ben senin önünde olduğum haykırıyor yazar ve şevkle daha da devam eder: - Ama beni parlaklık gerekiyor." Yazar, çamurla kendilerini karıştırma, ruhun zirvelere ulaşan 9 dörtlük çarpıcı antitez, In. O istemsizce o ve cümle ünlem bitmiş yargısını, şok etti.

Onun aphoristic düşüncesi. Geçen dörtlük ise - tüm gazel anahtarı: adam küçük ve önemsiz, ancak ve Creator gibi olma, gelişmeye ve yükselişi ve olmalıdır.

Başka yapabilirsiniz kaside planı

 1. gazel Tarihi.
 2. Allah'a Adanmışlık (ilk beş kıta).
 3. Yaratıcı önce insan yüz (6, 7, 8, 9 ve 10. ayet).
 4. Sonuç.

Ode "Tanrı" felsefi sözleri dikkate değer bir örneği olarak kabul edilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.