Sanat ve EğlenceLiteratür

"Doktor Jivago": Bir Analiz. "Doktor Jivago" - Roman Pasternaka

Boris Pasternak romanı "Doktor Jivago" çoğu zaman yazar en karmaşık parçalarından biri olarak adlandırılır. Doktor Jivago - Bu gerçek olaylar (ilk ve Ekim Devrimi, I. Dünya Savaşı ve iç savaş), onun fikirleri anlayışı, karakterlerin özelliklerine şefi adının özellikle ekranda geçerlidir.

işin Analizi XX yüzyılın başındaki olaylarda Rus aydınların rolü Ancak aynı kaderine olarak, kolay değildir.

yaratıcı hikaye

romanın ilk konsept geri 17-18 yıl öncesine dayanan, ama ciddi bir iş Pasternak sonra neredeyse yirmi yıldır başladı. 1955, romanın sonunu daha sonra İtalya ve Sovyetler yetkililer rezil yazar çöp zorla hangi Nobel Ödülü'ne layık, yayımlandı. 1988 yılında sadece oldu - roman ilk onun yurt içinde yayımlandı.

Birkaç kez roman adını değiştirdi: "Bir mum yaktı" - kahramanın şiirlerinden birinin adı, "Ölüm olmayacak", "Masum Dudorov". "Boys ve kızlar" - yazarın niyetini bir yönüyle bir yansıması olarak. Onlar olaylar kendilerini geçirilir olgun roman, ilk sayfalarında, tanıklar ve katılımcılar bulunmaktadır. düşünce, karakterlerin eylemleri ve bunların analizi ile kanıtlandığı gibi dünyanın Ergen algı, erişkin yaşamda devam etmektedir.

Doktor Jivago - adının seçimine Pasternak özenli - Ana karakterin adıydı. İlk Patrick Zhivult oldu. Yuri - George-Muzaffer muhtemelen. Jivago adı en sık Mesih'in görüntü ile ilişkilidir: "Sen yaşayan Tanrı (Eski Rus dilinde ilgi hâli) Oğlu bulunmaktadır." Bu bağlamda, romanda fedakarlık ve diriliş, işin tamamı geçen kırmızı iplik fikri yoktur.

yaşam görüntüsü

XX yüzyılın ve bunların analizinin birinci ve ikinci onlarca yıl yazarın tarihsel olayların odak. Doktor Jivago - Pasternak hayatını tasvir - 1903 yılında, annesini kaybetti ve amcasına bakımı altındadır. O zaman, bunlar Moskova'ya yolculuk ve daha önce aileyi terk etmiş çocuğun babası öldürüldüğünde. Uncle Yuri özgürlük atmosferinde ve herhangi önyargı olmaksızın yaşıyor. O, büyüyünce öğrenir sırasında çocuğa aşina olan bir kızla evleniyor tıp mesleği ve favori bir işte çalışma başlar. Ve bu şiir ilgi uyandırır - ve felsefesini - o şiir yazmaya başladı. Ve aniden tanıdık ve köklü hayat çöker. 1914 yılında bahçesinde ve daha da korkunç olayları takip eder. okuyucu kahramanı ve bunların analizi görüşleri ışığında bunları göreceksiniz.

Doktor Jivago, hem de ashabı, olur her şeyi canlı tepki verir. O kadar ona anlamsız ve gereksiz görünüyor önünde gider. Döndüğü zaman, güç Bolşeviklere aktarılır nasıl bir tanık olur. İlk olarak, kahraman heyecanla her şeyi alır: ona göre, devrim yaşamın kendisi, öngörülemeyen ve spontan sembolize "muhteşem cerrahi" dir. Ancak, zamanla olanların baştan düşünmeye geliyor. Doktor Jivago geliyor gibi sonuçlara - En az saçma, bu suçlu, kendi rızaları insanları mutlu ve olamaz. Ürünün analizi adam, yakalanmış olduğu ya da değil istediği fikrine yol açar tarihsel süreç. Bu durumda Pasternak kahraman, neredeyse başıboş açıkça protesto fakat koşulsuz yeni hükümeti kabul etmiyor. Yani genellikle yazar sitem budur.

Sivil Yuri Jivago kaçar partizan dekolmanı, içine düştüğü sırasında yeni yönetim altında yaşamaya çalışan, Moskova'ya döner. Ama eskisi gibi çalışmaları için, olamaz - bu ortaya çıkan koşullara uyum sağlama anlamına geleceğini ve bu onun doğasına aykırıdır. iş Kalıntıları hangi ana şey - sonsuz hayat ilanı. Bu karakter ayetleri ve analizlerini gösterecektir.

Doktor Jivago, bu yüzden dikkatle yapay bir yolu olarak 1917 darbesinden yaşananlara tepki aydınlar, bir kısmının konumunu ifade hayatını değiştirmeye herhangi insancıl fikre aslen uzaylı olduğu yeni bir sistem ve benimsenmesi.

Bir kahraman ölümü

özünü almaz yeni bir ortamda, içinde nefes nefese, yaşam yavaş yavaş birçok hatta aşağılayıcı görüşüne göre, yaşam ve zihinsel gücü olan ilgiyi kaybediyor. Ölüm aniden onu gelse: Bir havasız tramvay içinde, hangi çıkış yok hasta Yuri'yi hissediyorum. Ama kahraman roman sayfalarından yok olmaz: onların analizleri ile kanıtlandığı gibi, onun şiirlerinde yaşamaya devam ediyor. Doktor Jivago ve ruhu nedeniyle sanatın büyük güç ölümsüz hale gelir.

roman karakterler

sahne annesinin cenaze açıklayan başlar ve onun ölümü ile sona erer: Ürün bir halka bileşimine sahiptir. Böylece sayfalarda ağırlıklı Yuriem Jivago temsil bir nesil, kaderi anlatır ve genel olarak insan hayatının benzersizliğini vurgular. mum Sembolik görünüm (o, örneğin pencerede genç kahraman görür), hayatı temsil eder. talihsizlik ve ölüm habercisi olarak Veya kar fırtınaları ve kar yağışı.

şiir "Fairy Tale", örneğin sembolik görüntüler ve kahraman şiirsel günlük, vardır. Burada, "ejderha bedeni" - Bir binici yılan kavga kurbanı - sonsuzluk dönüştü muhteşem bir rüya, yazarın kendi ruh olarak dürüst aynı temsil eder.

şiir koleksiyonu

"Şiirleri Yuriya Jivago" - 25 toplam - bir roman üzerinde çalışırken Pasternak tarafından yazılan ve ona bir hale bulundu. Bunların merkezinde tarihin tekerleği yakalanmış bir adamdır ve zor bir ahlaki seçimlerle karşı karşıyadır.

döngüsü "Hamlet" ile açılır. Doktor Jivago - analiz şiir onun iç dünyasının bir yansıması olduğunu gösteriyor - Allah'a itirazlar onun atanan kaderini rahatlatmak için bir istek ile. Ama o korkuyor çünkü - Kahraman zulüm ve şiddet çevreleyen krallığında özgürlük için savaşmaya hazır. Bu çalışma ve zor bakan ünlü Shakespeare kahramanı ahlaki bir seçim, ve İsa acımasız kader. Ama önemli olan - bu kötülük ve şiddet tahammül ve bir trajedi olarak etrafında neler olup bittiğini görür olmayan bir kişi hakkında bir şiirdir.

Şiirsel yazdığı günlüğünden hayatın çeşitli aşamalarında ve yaşam duygusal deneyimleri ile ilgilidir. Örneğin, Dr Jivago şiir analizi "Kış Gecesi". Ürünü inşa antitez, iyi ve kötü olanı belirlemeye çalışırken, lirik karışıklık ve zihinsel acı göstermek için yardımcı olur. zihninde Düşman dünyanın sevgi ve konfor titrek alevi simgeleyen yanan mum ısı ve ışık tarafından parçalanır.

roman değeri

Bir uyarı ve bir kehanet olarak geliyor, bu Boris Pasternak düşünce romanın sayfalarında dile getirdi - Bir kere "..., uyanma ... Kaybettiğimiz bellek iade edilmeyecektir". Darbe kan ve şiddet eşliğinde gerçekleşen, zarara neden oldu ahlaki değerlerin ve hümanizm Emir. Bu daha sonraki ülkedeki olaylar ve bunların analizi ile teyit edilir. "Doktor Jivago" Boris Pasternak okuyucuya empoze etmeden, tarihin onun anlayış verir gerçeği ile karakterizedir. Sonunda, herkes kendi yolunda etkinlikleri görmek için bir şans olur ve onun yazarlarından olduğunda.

anlam sonsöz

kahramanın ölüm Açıklaması - henüz kesinleşmiş değil. roman kısaca yaşam üvey kardeşi savaş Tatiana, Yuri kızı karşılar ve Lara hemşire olarak çalıştığı kırklı başında, aktarılır. O, ne yazık ki, bir bölüm analizini göstermektedir ailesi, karakteristik olan bu manevi nitelikleri biri değil bulunmamaktadır. "Doktor Jivago" dolayısıyla değişikliklerin bir sonucu olarak toplumun manevi ve ahlaki yoksullaşma sorununa atıfta şiirsel günlüğüne kahraman ölümsüzlüğü karşıdır ülkede, meydana gelen - çalışmalarının son bölümünü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.