Sanat ve EğlenceSanat

Kazak desen - Ulusal kültürün parlak elemanı

Ne Kazak desen ve hangi Kazak süs anlamak için olduğunu açıklamak gerekir, böyle bir desen ve süsleme genel olarak ve nasıl birbirinden farklıdır. örnek renk ve çizgilerin kombinasyonu tarafından oluşturulan belirli bir desen vardır. Aynı Süsleme - bu belirli bir sırayla veya elemanlar aynı tekrarlayan desenli. Yani bu iki kavram çok iç içe ve birbiriyle bağlantılıdır vardır.

sanat ve zanaat temel bir unsuru

Her ulus elemanları desen ve süs eşyaları vardır, kendine özgü bir kültürü vardır. Bunlar arasında, eski çağlardan gelen etnografik müzelerde dekoratif sanat bu şaheserleri tuttu ki, çok nadirdir.

Kazak desen da diğerleri gibi eşsizdir. Latince terim "desen" dekorasyon olarak çevrilmiş olmasına rağmen, bilim adamları bazı bilgiler her ulusal desen saklanır sonucuna vardık. Hiçbir şey için genellikle süs yazı doğumu ile ilişkilidir değil.

Sihirli harfler

Ve büyü ile ilişkilendirmek. Bilim adamları Etnograflar önerdi doğasında gerçeğin temsili ve dünyanın yapısının eski halkların süs söyledi. Her ulus kendi süs tarzı doğasında olduğunu ve Kazak desen kolayca diğer etnik grupların desen ayırt edilebilir. halkın Yaşam ulusal sanat ve zanaat yansımaktadır. Kazaklar antik pastoral kabileler kökleri var, bu insanların ataları Türkler ve Hunlar, Saka ve Kangly, Kıpçak ve Usuns idi. Eskiler çizilmiş semboller takılar olduğuna inanılan ve kendi görüşüne göre, kurtarabilecek ve günlük yaşamda yardımcı ne çekti.

Kazak desen motif ana grup

Beklendiği gibi, hayvan şeklinde motifler Kazak süs hakim. hayvan süsleme gerçek ve görüntülerini tekrarlanan hayali hayvanların tamamen veya parçalar halinde. bir at, bir deve veya bir koyun - - ve step, yaban - Kartal, Kurt, Şahin Kazak desen hayvanların görüntülerini içerir.

böylece kafaları, toynakları, kulakları ve - Çoğu zaman desen bireysel hayvanın parçadan oluşur. Bu desenlerin belirli isimler vardır - "Hata muyiz" veya "koshkar muyiz" (sırasıyla "boynuz" ya da "koç boynuzu",), "al Bass" "at başı" olarak çevrilmiştir. o motiflerin en geniş grubu olmasına rağmen Ama sadece hayvansal motifler, Kazakistan'da halk sanatları var.

Başka dört - cosmogony

Milli süsler cosmogonical, yukarıda belirtilenler zoomorfik, sebze ve geometrik ayrılır. Birçok ulusların Desenler bu motifi içerir. adı "evrendoğum" itibaren desen bir yıldızın bir görüntü içerdiğini hayal etmek kolaydır. Kazak versiyonu - bir hilal ya ayshik gulyabani olduğunu. "Ay gulyabani" ( "Ay Çiçeği") bir olan antik süs. Desenin her bir elemanı, bir hilal belli büyüklüğü ve yönü olabilir. Güneş nedenleri de vardır - "Sunrise" ( "shikkan kun"), "göz sonltsa" ( "Kun Kozi") ve "güneş" ( "kun Saules"). ağırlıklı olarak dış giyim ile işlenmiştir yıldız motifleri vardır - "Zhuldyz gul", "zhuldyz Ornek", "üst Zhuldyz" ve karmaşık güdü "Segiz Kyrlya Ornek". Bu sekizgen soket içine bir yıldız.

Sebze ve geometrik motifler

Kazak desen ve süs eşyaları zaten belirtildiği gibi, her ne kadar çiçek motifleri, bol, zoomorfik geçersiz kılma. dalgalı bir çizgi ile gösterilen pastoralists kutsal su, ve adı "Su" sahiptir, çerçeve süsler veya aralıkları için kullanılmaktadır. süs "Dokuz Hills" da yansımasını bulmuştur toprak, ( "tobe togyz") sembolü Hunlar ve Sarmatian'lara en eski ve yaygın eserler olduğunu. Kazak geometrik desen ve süs hatlarının her türlü çeşitli ile karakterizedir - dalgalı ve spiral, düz ve farklı kalınlıkta kordonlar, farklı şekiller zincirler de bulunmaktadır. Karakteristik Kazak geometrik desenler oranlı bölme rakamlar ve tek tek elemanları arasındaki uyum açık dengedir. Süs hemen hemen her grupta temel motif ve türevleri olduğu not edilmelidir. "Alshi" - geometrik motifli en eski grup, bir virgül benzer bir görüntüdür. "Alshim bar" adı verilen Motif olarak hizmet veren iyi şanslar sembolü refah ve mutluluk.

Eşsiz ve harika

Kazak milli desenleri genellikle haklı olarak onlar aralarında bile ev eşyaları, görüntüleme, çünkü geçmişin yazma denilen, hem kitaptan uzak atalarının hayatı hakkında bilgi bulunabilir. süsler bu gruptan eski zamanlarda en sık (sırasıyla "synar okshe" "okshe gulyabani" ve benzeri) bir "topuk" ve "kırık topuk" oldu. Kısa bir makalede süs motifleri isimlerini listelemek için ve hatta anlamlarını tayin ve belirli bir desen uygulamak ne ve nerede göstermek için bile mümkün değildir. Onların, onlar tarafından dekore edilmiş, büyük olağanüstü güzel, giyim olduğunu not edilebilir. Çarpıcı bir örnek Soçi'de Olimpiyat Oyunları'nda Kazak Olimpiyat sporcular ve takımın şeklidir. harika, nazik, renkli masal dünyasında dalmış desenler, motifler, süs eşyaları, göz önüne alındığında. Ama atasözü "bir kez görmek daha iyidir.", Danışmanlık gibi Üstü Kazak desenleri şablonları dev sayısının bir kaçıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.