Sanat ve EğlenceSanat

Dada - bu nedir? Temsilcileri Dada boyama

Modern dünyada, insanlar kendi kültür ve entelektüel gelişimine özel önem ödersiniz. Bu akıllı bir şirkette ilginç bir sohbet korumak için artık yeterince bir alanda uzman olmak.

hayatı takip edebilir ve kritik anda yüzü kaybetmez için, sürekli gelişmeye ve yeni bir şeyler öğrenmek gerekir.

o akıllı bir toplumda konuşma bilmediğiniz kişilerde en yaygın konulardan biridir çünkü kendisi zengin bir görünümle eğitimli biri dikkate herkes, asgari azah sanat ve resim anlamalıdır.

Klasik gelen abartılı ciddi ve anarşik yeraltı sanatçılar ve yazarlar tarafından icat farklı zamanlarda birçok stilleri vardır.

Dada hakkında - Bugün en yirminci yüzyılın stilleri hakkında konuştuk biri hakkında konuşun.

Dadaizm: Tanım

Bildiğiniz gibi, yirminci yüzyılın başında, insanların zulüm ve gaddarlık çarptı. Tüm dünya savaşan kurbanı nedeniyle bazı politikacıların bencillik, mantıksız ve hatta manyakça eylemlerin başlattı haline gelmiştir. Memnuniyetsizlik kitleler büyüdü. Bütün bunlar birikmiş gerginlik ve o zaman yaratıcılık yönü ile sıçrayan olup bitenlerin yanlış anlama.

Dada kendisi - bu, bir öncü sanat yönü tüm yasa ve özel renk kombinasyonu net çizgiler ve geometrik şekiller reddeder. 1916 yılında, sanatçı, savaşın dehşeti, insanlar edebiyat, müzik, resim, tiyatro ve sinemada bu trendi keşfetti şaşkına çevirdi. kitsch Bu tür, kendi görüşüne göre hükümet, kendi siniklik, insanlık, mantık eksikliği ve oldu acımasızlık yönelik hor, iki ülke arasındaki anlaşmazlık nedenini ifade etmeye çalıştı.

Ayrıca estetik yalanladı sürrealizm, - dada gibi alanların Takipçi.

Hüsran, varlık, öfke anlamsızlık hissi ve mutlu geleceğe inanç eksikliği - güzelliğin bütün kanunlarını negating bu eğilimin nedenleri,.

Dada - açıkça anarşiye ve komünizm çalışırken, askeri eylem ve burjuvaziyi protesto stili.

nerede adı

Böyle bir akış başlığı için toplam anlamsızlığını ve o yıllarda gücüne neler olduğu kavranılamazlığı tanımlar, uygun kelime bulmak gerekliydi.

Tristan Ttsana, yeni icat stil için uygun bir isim bulmaya çalışırken, zenci kabile dilleri sözlükten yapraklı ve kelime "dada" geldi.

Yani Dada - inek kuyruğu - Afrika kabile Crewe dilinden çevrilmiştir. Daha sonra İtalya'nın bazı bölgelerinde de bir hemşire ve annesini aramak, hem de "Dada" bebek gevezelik çok benzer olduğu ortaya çıktı.

sanatçı bu avangard yön için daha iyi bir isim ve gerekli olmadığını hissetti.

akış kurucuları

Dada her ülkenin bağımsız, Zürih ve New York'ta aynı anda doğdu. Anti-estetik eğilimlerin kurucuları için şunlardır: şair ve oyun yazarı Alman Hugo Ball, Richard Hyulzenbeka Samuel Rosentock - daha iyi Tristan Tzara, Almanca ve Fransızca şair, heykeltıraş ve ressam Arp Jean adı altında halka bilinen Fransız ve Romen şair (Yahudi milliyet tarafından), Alman-Fransız sanatçı Max Ernst ve Marcel Janco - İsrail ve Romen ressam. Tüm bu ünlü insanlar - resim, edebiyat, müzik ve sanatın diğer alanlarında Dadaizm'in parlak temsilcileri katıldı.

kendisi için seçtiği mekan, yaratıcı insanların bu grup, "Kabare Voltaire" oldu. zamanın Dadaistleri tarafından verilen Almanak, bu kurumun adını taşımaktadır.

Yukarıdaki kişi kurucuların rotamızı tartışılan kabul gerçeğine rağmen, on dokuzuncu yüzyılın sanatçı Artur Sapekom ve yazar Alphonse Ale yarattığı bütün dünya "okul fuizma", bilinen kuruluşundan önce birkaç on yıl, taşıması sanatsal ve müzikal çalışmalarını ilerlemiştir Bu doğrultuda tüm temel konumu.

Dada tarzında bohem çalışma çoğu Fransa'da ve yavaş yavaş sırasında avangart ve sürrealizm ile birleşti Almanya'da yerleşti.

Rusya'da Dada ünlü Moskova ve Rostov Nichevke edebi gruba şöhret sayesinde kazandı ama varlığını sonuna kadar.

1923 olarak, bu yeni ve ilgili ulusal duyguları eğilimlerin yönünü değiştirdi. ekspresyonist ve sürrealist yeniden eğitilmesi Dadaistler.

Dada boyama

Birçok sanatçı, uygun olan herhangi bir malzemeye dayanan renkli kağıt, bez ve diğer göz alıcı malzemelerin çeşitli parçalarını yapıştırın: Bu tarzda sanatın en popüler formu kolaj olarak kabul edilir.

Dada boyama tercihi yapay olarak oluşturulmuş mekanize nesneler yerine, insan ve ruhunun verilir doğa içinde fütüristik ve yapılandırmacı olduğunu.

Onların yaratıcılık bu eğilimin Fanlar kelimenin en geniş anlamda kültürün geleneksel dilini yok etmeye çalışıyor.

eserinde Dada sanat bütün temsilcileri tamamen tüm mantıksal yerine saçma, anlamsız ve aptalca resimlerini ve kolaj arealistichnostyu sererek iterek yüzyıllar boyunca yayılmış manevi ve sosyal kanunları yok inkar. Ancak, halkın devletle olarak tamamen tutarlı büyük bir başarı var.

artık yakından Dada resim daha literatüre yönüne ilişkin yoktur. zaman sanatçılar en dikkat çekici bir şekilde, bu iki alanda eserleri (R. Hausmann, G. ARP K. Shviters, F. Picabia) yansıyan bu nedenle, kombinasyon halinde genellikle edildi.

Yukarıda belirtildiği gibi, Dadaistleri geleceği konusunda özel bir etkisi "fumizma" okulu vardı.

Temsilcileri Dada Marcel Duchamp'ın çalışmaları kariyerinin başında avangart yönelim vardı sanatçının çalışmalarından çok öğrendim.

eserinde ressam önemli rol her gün verdi normaldi konular bazı way - Çok Dadaizm. Çalışma örnekleri - bir "kırıcı çikolata için №2» ve «bisiklet tekerleği."

Onun yaratıcılığı, sanatçı, hem de tüm Dadaistleri olarak, sanat ve delilik özgürlüğü çağrısında yüce amaç ve sanatta en önemli görevi alay ediyor.

müzik ve şiir sesleri Dada

resimlerinde ek olarak, Dadaistler ve yaratıcılık diğer alanlarını ele geçirdi. Onlar edebi eserler ve dansları okuma, tek sergi resimlerinde, yüksek sesle müzik birleştirmeyi başardı.

o aradığında ses şiir, mucidi oldu Dadaistlerindeki, - Kurt Shviters "İyi bir şiir." müzik ile iç içe edebi hikaye sunumu bu formda, örneğin, bir şiirinde savaş gürültüyü göstermektedir. Bu şiirler genellikle savaş karşıtı ve atiburzhuaznoy imalar duygusu taşırlar. Şairler onlara güç ve kurulan ahlak alay etti.

Ayrıca kelime ve deyimler değil anlatmak ve sesler, harfler kümesi oluşuyordu, çığlık ve yüksek sesle müzik halka arz şiir parçası.

Francis Pikebiya, Zhorzh Ribemon-Desey Erwin Shulhoff Hans Heusser Albert Sevigny, Erik Satie: - Dada aynı zamanda gibi ünlü kişilikleri getirdiği müziktir. Onların kompozisyonlar gürültülü karakter vardı ve hayvan toplumun özü, her zaman basit sakininin için belli değildi gösterdi.

Bu doğrultuda Dancing de estetik eklemek vermedi pürüzsüz ve ilgili hareketleri, kostüm ve dansçılar bir zikzak-kübizmin tarzında dikildi, bir dizi farklı değildi.

dünyanın yaratıcı insanların hayal savaşı getirdi ulusal nefretin yorgun Dadaistler, tek bir bütün olarak birleştirmek için. doğaya yakın Bohemya gibiydi "Cabaret_Voltairede", içinde Sevdiği hatları şunlardır: Afrika müziği, caz ve balalayka oynuyor.

Almanya'da Sanat

Almanya Dada ise - tüm siyasi protesto yukarıdaki gibi bir şey bile yeraltı sanat yoluyla ifade edilir.

Diğer eyaletlerde bu tarz temsilcilerini yaptığı gibi ülkenin sanatsal gruplar yüzden şiddetle, yaratıcılık anlamını reddedilir edilmez. İşte Dada politik-sosyal karakteri yerine vardı ve şeklinde savaşı ve sonuçları nedeniyle insanların bütün acılık gösterdi bir harap ve dizleri ülkeden yükselmeye yapamaz.

Ayrıca Alman Dadaistler H. Hench ve G. Gross, eserlerinde, devrim bir devlet o dönemde bulunan Rusya sempati dile getirdi.

20. yüzyılda Dada hala Gross, Hartfield, Heche ve Hausmann bir fotomontaj geliştirdi ve siyasi dergilerde çok sayıda serbest sanat, önemli katkılar getirdi.

Yukarıda listelenen savaş aydın onuruna 1920 yazında dünyanın dört bir yanından bohem çeken Dada Fuarı'na düzenliyor.

Almanya'da, bu fotomontaj unsurların bulunduğunu Üzerinde Kübizm simbiyoz olarak, kolaj geliştirilmiştir edildi.

Resmin yönde çalışmaya ek olarak, Husman halka basitçe şaman hiss anımsatan sesler bir dizi oluşan birkaç "soyut" şiir, takdim edebi çalışmalarına önemli bir katkı yapar.

Ebeveynler Dadaist sinema Richter ve Egelenga inanıyoruz.

Fransa'da

Dada sanat kurulduğu günden bile bu hareketin adından önce başlamasından bu yana Fransa'da özellikle radikal ifadesi idi.

Karavan - Preddadaistskimi böyle Duchamp, Picabia ve "şair boksör" gibi ünlü isimlerinden çalışır.

Son dergisi "derhal" serbest nerede hakaret ünlüler ve icat hikayeleri dahil yapım anketler,.

Bu Dada Tristan Ttsana kurucusu yaşamış oldu.

Paris zamanın avangardının memba olarak kabul edilir. Erik Satie, Picasso ve Koto klasik değerlerin kavramına uymayan, skandal bale yarattı. Bu ülkede, sürekli Dada gösteriler, manifestolar, sergiler ve serbest bırakır dergi çok taşıdı.

Duchamp klasikleri yeniden işlenmiş ünlü tablolar üretir. Dada adını alan bir bıyık pririsoval ile gerçek bir başyapıt Mona Lisa kabul "O zaten dayanılmaz yanma."

Ernest resimlerini oluştururken, eski baskıların parçaları kullanır. O, tüm açık bir tablo çiziyor, ancak kara mizahla aşırı doymuştur.

Ttsana Mahkemesi "Dada" 1923 yılında dernek içinde bir isyan kamu dramatik eseri "Gaz Kalp", üzerinde hüküm ve Andre Breton sürrealizm sonradan oluşumu ile bölünmüş akışını çağırır.

1924 yılında Ttsana son kez bir trajedidir "Mendil bulutlar."

New York'ta Dada

diğer ülkelerde sanatçıların istenmeyen makamlarının çok sayıda için bir sığınak haline gelmiştir birkaç NY, içinde ikinci ev.

Marsel Dyushan Francis Picabia, Beatris Vud ve Mann Ray yakında Arthur Crewe kaçınmak askere Fransa'da katıldığı Amerika Dada, Birleşik Devletleri'nin kalbi haline gelir. Onlar galeride Alfreda Shtiglitsa de ve eşlerin Arensberg'in evinde çalışmalarını sergiledi.

New York Dada manifestolar böyle onlar gelenek eleştirmek "kör" ve "The New York Dada" olarak yayınlar aracılığıyla görüşlerini ifade ettiler, organize olmayan, müzeler onayladığı.

Amerikan Dadaizm bir siyasi protesto taşınan olmadı ve mizah dayanıyordu, Avrupa dan oldukça farklıydı.

1917 yılında Duchamp seyircinin şok sonucunu "Çeşmesi" diyerek bir işaret, sıkışmış ekranda bir pisuar sanatçıları, sergiledi. O günlerde Yasak, heykel şimdi modernizmin bir anıt olarak kabul edilir.

Nedeniyle ünlü Dadaist Duchamp şirketin ayrılmasından çöktü.

Hollanda'da,

Hollanda'da en ünlü Dadaistler "De Stizhl" adlı bir dergi yayınladı Theo van Desburg oldu. Bu yayının sayfaları, o avangard tarzı ünlü takipçilerinin eserlerini doldurdu.

Birlikte arkadaşları ve Vilmos Shtirvesom Huszarom ve eşi Nelly van Disberg ile Hollandalı şirket Dada yarattı.

Disberga ölümünden sonra onun dergide o IK Bonset takma adıyla, ancak, kendisine ait şiirlerini yayınladı keşfedilmiştir.

sonuçları Dada

1924 sonunda ayrı bir dada olarak teknikte hareket varlığı sona ermiştir. O Fransa'da ve Almanya'da modernizm ile sürrealizm ve sosyal gerçekçilik ile birleşti. Bu haklı postmodernizm öncüsü olarak adlandırılan birçok uzmanlar için ulusal umutsuzluk döneminde ortaya çıkmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Dada sanatçılarının çoğu ABD'ye taşındı.

Adolf Hitler, sadece kendi ideallerini tanıyarak, "Dada" dejenere sanat, (kendi görüşüne göre) gerçek değeri ve varlığı tarzının değersiz kirleten kabul, bu yüzden takip ve bu yönde çalışan bir toplama kampı sanatçılar koydu. Alman kamp sanatçıların düşmüş toplu insanlar korkunç işkence ve öldürme maruz kalmış olan ile bağlantılı olarak, Yahudi kökleri vardı.

Dada yankıları ve şimdi örneğin Bohemyalılar anti-sanat ve politik gruplar, tecelli, "toplumun bir kakofoni." Ayrıca popüler grubu "Chamboemba" haklı kendini Dada takipçisi çağırır.

o "Cabaret_Voltairede" kitleyi memnun olan bir Balalaika Orkestrası, katıldığı gibi bazı yazarlar, Kulüp Dada Lenin üyesi inanıyoruz ve bir süre o uzak olmayan binadan yaşadığı bu eğilimin monte temsilcileri katıldı.

Periyodik olarak ünlü müzeler Dadaist yönde eserlerinin sergiler düzenliyoruz. Bu sergi Ulusal Sanat Galerisi ve Merkezinde, Washington DC'de Paris'te bulunan Çağdaş Sanat Müzesi, 2006 yılında gerçekleştirilen Georges Pompidou Paris. "Dada" tarzında Moda işler - Nazi Almanyası sırasında ölen sanatçıların anısına.

Yani kısaca bu ne işe yarıyor özetlemek, ve temel konumunu tanımlayalım.

  • Dada antipolitical ve burjuva yönlendirme ile bir sanattır. O zamanın yetkilileri davranışlarını kopyalama, bütün gerçekçi, estetik ve manevi reddeder.
  • Boyama - Dadaizmi dolu 20. yüzyılın en önemli küre,. genellikle malzemeleri, gazete küpürleri ve fotomontaj parlak hurda çeşitli birleştiren kolaj kullanarak, bu kuvvet çalıştı Sanatçılar.
  • gürültü doğasıdır bu trendin, taraftarları tarafından sağlanan Müzik.
  • Literatür ayrıca başta Dadaistleri icadı ilkel insanların tanrılara çağırma anımsatan hangi kelimeler yerine seslerin kullanıldığı şiir, oldu, çok anlamlı değil.
  • Bu eğilim Filmler ve oyunlar da mantıksızdır ve tutarsız garip isimleri var.
  • Onların heykeller - bu günlük kullanım şeylerde kullanılan sıradan. Dada en ünlü anıtı - Bir pisuar, yazar "Çeşme" denir.
  • koreografi tarzı çirkin kostümler giymiş dansçıların yardımıyla ifade edilir.
  • zamanın Antics bohemians davranışının kültüründe Dada bir tezahürü çağrılabilir.

Bu yazıda, hangi ile ortaya çıkmıştır "Dada" ne tarz ve bağlantılı olarak anlaşılması için vardır, adını deşifre onun kurucuları hakkında konuştuk, farklı ülkelerdeki farklılıklar Dada bulundu ve müzik, edebiyat, resim, sinema temel konumunu izledim , dans ve mimari.

Biz tüm sorularınıza cevap başardık umuyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.