Haber ve ToplumÜnlüler

Yuri Andrukhovych: biyografi, yaratıcılık

Yuri Andrukhovych - ünlü Ukraynalı yazar, şair, edebi metinlerin çevirmen, deneme yazarı. Ivano-Frankivsk 1960 yılında doğan eski adı Stanisław oldu. yazarın Yerli kasaba Ukrayna postmodernizm en çarpıcı özelliklerinden karakteristik olan çok sayıda tanınmış yazar ve sanatçıların yaratma, başlangıç noktası haline geldi. Bu olgu daha sonra "Stanislavsky fenomen" olarak adlandırılır.

Eğitim ve kariyer

kimin biyografi yazar olarak Yuri Andrukhovych, Ivano-Frankivsk başladı şiirsel grubu "Bu-Ba-Bu" (vodvil - Balagan - soytarılık) bir parçası olarak, yüksek öğrenim için Lviv kentini seçer. O 1982 yılında biten baskı endüstrisinin Enstitüsü, edebi düzenleme ve gazetecilik ayırmak için girdi

1991 yılında, Yuri Andrukhovych daha yüksek edebiyat dersleri bitirir Edebiyat Enstitüsü'ne onlara. Moskova'da Gorki. 1994 yılında SSCB, yirminci yüzyılın Ukraynalı şair yasaktır yaratıcılık Bohdan-Igorya Antonicha konu üzerine tezini savundu. doktora tezi konusu yendi nesil Amerikan şairlerinden işiydi.

Derneği kuruluş başlatıcı Ukrayna Yazarlar. Defalarca Ukrayna popüler edebiyat dergilerinde yayımlandı. Eserleri çevrilen ve birçok Avrupa ülkesinde yayınlanan Yuri Andrukhovych, o aktif İngilizce, Almanca, Lehçe ve kendi ana Ukrayna Rus dillerden literatürü çevirir.

Açık hava etkinlikleri

Ivano-Frankivsk doğan Andrukhovich pek Ukrayna dışında herhangi geleneğine kültürel ait olabilir. geç 80-ler olarak. aktif hale gelir, Demokratik örgütün "Ruh" ( "Hareket"), Ukrayna SSC bağımsızlığını savunmaktadırlar. roman "Moscoviad" SSCB'nin çöküşü ve ülke pravonaslednitsey ile bağlı her şeyin reddi ifade eder.

giderek tipik Ukraynalı Kazak ile yıllardır olan benzerliğini göstermek Yuri Andrukhovych, fotoğraf - Bir ülkesinin samimi vatansever ve kültürel geleneklerin aktif halefi. Ama onun kişisel görüşleri hala bir dikkatsizce asmak üzerinde etiketler vermeyin mevcut özellikle bireysel notlar vardır. Andrukhovych inançların kozmopolit genel olarak tanımlanabilir. Çalışır ve anti-Rus belirtileri varsa, bunlar kültür, dil ve insanlar üzerinde daha onun yaratıklar, devlete odaklanmıştı.

yaratıcı bir şekilde

İlk koleksiyonu Andrukhovych "Cennet ve Kare" Bu öğrenci özgürlük, holiganlık ve karnaval havasında dünyasına izleyiciyi almak şiirdi 1985 yılında serbest bırakıldı. Koleksiyonda iyi başlığında yansıtılır iki ana motifler idi. "Cennet," ebedi ışıkla doğa felsefesi, doğa sembolize ve "kare" - şehircilik. Genç Andrukhovych ayetler bazı acıklı duyguları gidebiliriz ama metaforlar klişe görüntüler soyuldu ve dövüldü.

1989 yılında dünya koleksiyonları "Seredmіstya" ( "Downtown") ve kısa hikaye gördü "kalbidir solunda, üzerinde." 1990'larda, yazar roman türünü tercih: 1992 yılında, 1996 yılında sansasyonel "Moscoviad" yayınlandı - "Sapıklık". "Lexicon samimi şehirler" - - Andrukhovych son yapıtlarından biri hayatında kelime noktasının çeşitli anlamlarda gizli anlatıyor.

yazar Rus sermaye

Rusya'nın başkenti ikamet Yıl "Moscoviad" yazılı yaşam süresi olmuştur. Yuri Andrukhovych belli Otto von F. ömrü bu genç adam, bir öğrenci, içinde sonsuza dek gibi sürer birini tarif çalışmada 1993 yılında "Küçük kıyamet" gibi bazı eleştirmenler tarafından çağrılan romanı, gündüz yayınlar sürekli alkol, kaotik hayat dağıtılır ve kadınlarla gelenle ilişkiler içine girer. Hayatının amacı işi açık değildir çünkü. Büyük olasılıkla, böyle bir şey yok. Otto katılır Kurum çukurun eşiği ve Beelzebul olan giriş yük olarak tanımlanan. Moskova Ana karakter onun sayısız günahlar içindi cehennem gibi romanda sunulmuştur.

çevrelerin her türlü sahip ve bu "cehennem" in dolaşmak, Otto bir kasvetli labirent oldu, hangi dışarı o sadece kendisini öldürmesi başladı. paralel bir dünyada işlenen İntihar, gerçeğe geri getirir. çürümüş Sovyet imparatorluğunun bir yolu olarak Labirent anlatı ağrılı ve depresif duygudurum 90'ları taşır. kahraman memleketi Ukrayna'da bırakarak Moskova uçuş kendini kurtarır.

tarz özgüllük

Andrukhovych eserleri - Ukrayna postmodernizm bir canlı bir örneği. Modern Ukrayna edebiyatının klasik denir. büyük başarı - hayatı boyunca böyle bir başlık layık. Ne okuma halk için onu çok sevgi ve saygı sebep olur?

şiir birkaç koleksiyonlarını bir şair olarak başladı ve yayınlanan olması, o nesir ve roman türünün tercih verdi. eserinde de çok yankıları dünya edebiyatının klasikleri Homer "İlyada" hatırlatıldı bir "sapıklık" içindeki kahramanı dolaşıp, örneğin, "Moscoviad" arsa ve roman "Moskova-Petushki" Benedict Erofeev ile ünsüz anlamı. Andrukhovych gerçekliğin eserlerinde kurgu, fantazi ve yanılsama ile iç içedir. Mitolojik geribildirim ve İncil'le paralellikler yaşam ve sosyal gerçeklerine hemen yakınında bulunmaktadır.

Andrukhovich taklit ve orijinal olarak aktardığı farklı edebi stilleri - barok, burlesque, sihirli gerçekçilik, romanlarında bazı anlarında Maniyerizm, itiraf, gerilim ve hiciv tonları almak. yazar phantasmagorical dönüşümlerin merkezi haline getirerek, onun okuyucu ve onun hayal ile oyuna eğimlidir. eserlerinin okunması yazarın ince ve ısırma ironiyle tecrübeli postmodernizm kalıcı bir özelliği, modern dünyanın saçmalığı duygusu, bırakır.

tiyatro ile çalışma

Zengin yaratıcı malzeme ve fiili sorunlar kayıtsız üreticileri bırakmazlar. Andrukhovych aktif birçok Ukraynalı ve yabancı sahneler yerleştirilir çalışır. 2007 yılından bu yana, yazar onların aynı ürünün performansında önemli bir rol oynamıştır Genç Tiyatrosu (Kiev), çalıştı - "sapıklık" Daha sonra, onun "Moscoviad" Orada teslim edildi.

Yazarlar yetenek yabancı sanatçıların tarafından kabul edilmektedir. Düsseldorf Playhouse yapımları için Andrukhovich orijinal metinleri emretti. romanına dayanan "Polonya Dans Tiyatrosu» Oniki çemberler, 2011 yılında büyük bir başarı elde etti Carpe Diem, oyun sahnelenmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.