Ruhsal gelişimHristiyanlık

Hıristiyan yüceltme, kurtuluşun sevinci!

Eski Ahit zamanlarında bile, Mezmurlar Tanrı'nın sevincini ve övgüsünü çağırdı, çünkü O halkını koruyor ve kutsuyor. Ancak, kurtuluşa dair iyi haberler geldiğinde, Hıristiyan övgü apogasına ulaştı. Bu bir görev değil, bir ihtiyaçtır. Havari Pavlus , Korint kilisesinden bir mektupta, kurtarılan insanların Tanrı'yı övdüğünün doğal olduğunu söylüyor. Kurtuluşu Mesih'in çektiğini kabul eden insanlar, Hıristiyan övgüsünün ne olduğunu açıklamaya gerek duymazlar. Tanrı'yı öğrendikten sonra ona aşık olmak imkansızdır, fakat aşık olmak - onu yüceltmeye yardım edemez. Genel İncil'de, Rab'be övgü ayetleri vardır. Söz ve fiille yüceltebilirsiniz.

Ortodokslukta Hıristiyan yüceltilmesi

Her şeyden önce, bu ahlaki açıdan hoş, hoş bir yaşam, zihin ve kalple olan Tanrı'nın rahmeti ve hayırseverliği deneyimi, bilgeliği ve büyüklüğü için hayranlıktır. Ortodoks Hıristiyanlar, duada, kilise ibadetinde olduğu kadar yeteneklerini ve yeteneklerini Tanrı'ya yüceltmektedir. Mümin her şeye sahiptir: rüyalar, düşünceler, yetenekler ve eylemler - bir ifade, yeryüzünde Allah'ın tasarımının bir tezahürüdür.

Katolik inancında yüceltme

Katolikler, kilise talimatlarıyla bir kişinin doğrudan Tanrı'ya dokunduğuna ve O'nun lütfunu kabul ettiğine inandıkları için kültüye olağanüstü önem veriyorlardı. En önemli sohbet, ekmek ve şarap sakramesidir. Ortodoks olarak olduğu gibi, kişi de sadece dudakları değil, aynı zamanda işleri de övüyor.

Protestan övme

Müminlerin ilgisinin merkezinde, bir insanın iyi işler yüzünden değil, sadece İsa Mesih'e ve onun fedakarlığına olan inancıyla aldığı, günahlar için cezalandırılan kişisel kurtuluş vardır. Bu nedenle, onlar için Hıristiyan yüceltilmesi, Mesih'te kurtuluş ve yeni bir hayatın keyifli bir sevinç ve kutsamasıdır. Protestan akımlarının ezici sayısı popüler Hıristiyan şarkıları ve müzik kompozisyonları aracılığıyla ibadet uyguluyor.

Hıristiyan müziği

Müzik dilinin yüceltilmesi antik zamanlardan beri varolmaktadır. İncil'deki mezmurlar, tellerin ve diğer enstrümanların müziğine seslendiren şarkılardır. Dünya kültür hazinesi ruhsal müziğin en büyük örneklerini içeriyordu: Rus ve Batı Avrupa: şarkı söyler, ilahiler, kitleler. Stravinsky, Rimsky-Korsakov, Rachmaninov, Çaykovski, Bach, Haydn, Berlioz ve Schubert kilise müziği türünde çalıştı. Ortodoks ilahisinde Arkhangelsk, Chesnokov, Gubaidullina, Grechaninov'un isimleri biliniyor.

Protestan hizmetlerinde en başından itibaren müzik kompozisyonları doğaçlama ve konser özellikleri ile ayırt edildi. Katolik kiliselerinin kemerleri altında, Latince ilahiler çıkıyor ve Ortodoks kiliselerinde, Eski Kilise Slavcısındaki melek ayin törenleri, daha sonra reformcu Martin Luther'in planına göre yerli dildeki bütün Protestan topluluğu şarkıyı koro içinde icra etmekteydi. Onlar için melodiler genellikle laik repertuardan seçildi. İncil'i vaaz etmek için güçlü bir araç olan popüler müzik, geçen yüzyılın başında Amerikalılar tarafından aktif olarak kullanıldı. Bugün bu özel bir türe ait. Hıristiyan ibadet grupları, Ortodoksluk ve Katolikliğin üzücü ve ciddi müziğini, eğlenceli, ritmik ve ilham verici şarkılarıyla tezat oluşturuyordu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.