Ruhsal gelişimHristiyanlık

Dua "Baba": onun yorumu ve anlamı

Farklı kültürlerde ve dini inançlarda her zaman, tanrılarla iletişim kurmanın temel yolu dua idi. Çoğu zaman bu servislere müzik aletleri eşlik etmiş ve dualar şarkılar halinde icra edilmiştir. Ortodoksluk, dua okuması da dahil olmak üzere antik geleneklerin çoğunu benimser. En önemlilerinden biri, Luka Müjdesi'nin anlattığı Baba'mızın duasıdır. İsa, öğrencilerini dua etmek için öğrettikleri sözlerine uyardı.

"Babamız" namazının yorumlanması

Dua yakın metni ile tanışmaya değer. Her mümin onu biliyor. Ancak, zaman zaman, hızlı, hızlı bir şekilde neredeyse otomatik olarak telaffuz edilir ve kişi namazın özüne nüfuz etmez; oysa Tanrı ile yapılan bir konuşmada samimi katılım ve kalpten gelen sözler gereklidir. Dua babamıza başlar, Tanrı'ya bir talep üzerine, ona bir baba olarak hitap ettirir. Ancak bu, bir kişinin Rab'be karşı utanç hissetmesi gerektiği anlamına gelmez. Aksine, bu talep, ona olan her müminin kendisine hayran kalması için güçlendirilmelidir. Daha sonra dua Tanrı'ya üç dilekten bahsediyor. "Adınızla Bilinen" diyen Tanrı'nın önünde, Tanrı'nın Adından günümüze kadar dünyamızı aydınlatan, Adem'in günlerinden beri tezahür ettiğini söyler. Bu deyişle, dünyamızın Tanrı'dan uzak durmaması talebi var. "Egemenliğiniz gelir" - dua ile daha ileri geliyor ve bu Tanrı'nın Egemenliği her zaman bizimle birlikte olduğu anlamına geliyor. Ölmek için içine girmek gerekli değildir. Onu yeryüzünde, kilise hizmeti sırasında, kutsal insanlarla yapılan toplantılarda, manevi kitapları okurken bile hissedebilirsiniz. Tanrı Krallığına girmek için, ruhta barış ve huzur hissetmek, zarafet hissetmek gerekir. Daha fazla dua Baba, Tanrı'nın Vasiyetinin cennette ve dünyada olduğu gibi yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor. İnsan, Tanrı'nın iradesine tamamen güvenir. Hayatta, başkalarının görüşlerini dinlemek, bir anlaşmazlığı kabul etmek, tartışmalar sırasında farklı bir konum almak çok zor. Ancak Tanrı'ya her şeyin onun iradesi olacağını söylemek çok daha kolay. Sonuçta, iyi getiren bu irade, özgürlüğü verir. Sonra namazda Tanrı'ya üç kişisel istek takip eder. İlk talepte, "her gün için günlük ekmek", bir insanın hayat için ihtiyaç duyduğu şey, en acil ve gerekli olan şeydir: yiyecek, barınak, kıyafet. İkinci talepte - "borçlularımızı affettiğimiz için günahlarımı bağışla". İnsanları korku ve korkuya iten şeyleri anlar; sığınma ve yemek olmadan, Tanrı'dan korkarak, günahları cezalandırmaktan korkarak korkuyorlar. Ancak dualar umut verir: her şey daha iyiye değişebilir! Borçlananları affetmek yeterlidir ya da rahatsız olmuşsunuzdur. Ve sonra Tanrı günahlarınızı bırakacaktır. Çünkü tüm insanlar onun borcunu. Son talepte dilekçe, günaha götürmek değil. Bu, mümkün olmayacak bu tür testleri gerçekleştirme korkusu olarak yorumlanabilir. Böyle bir durum, Tanrı'nın isteğiyle değil, gurur ve kendine hakim olmaktan kör olan insanoğlunun isteğiyle ortaya çıkabilir. "Babamız" dua bizi Allah'tan bizi şeytanın ve ağlarının gücünden kurtarmasını ister. Dua, "doğru", "öyle olsun" şeklinde tercüme edilebilen "Amin" kelimesi ile sona erer. Benzer şekilde, her dualar sona erer.

"Babamız" namazının kökenleri

Babamızın duasının kökeni hakkında konuşursak, eski kaynaklara dönebiliriz. Daha önce, Yunan kaynakları öncelikli ve sadık kabul edildi. Fakat çeviri esnasında ortaya çıkan birçok yanılgılar ve bozulmalar içeriyordu. Böylece, Aramice'deki "Baba'mız " namazı , İsa'nın duasının kalbine ulaşmak için gerçek bir keşif oldu . Kökleri Yahudi geleneklerine geri dönüyor. Formda, İsa zamanında hangi duaların yapıldığı gerekliliklere göre açıkça yapılandırılmıştır. Duanın yedi istemi vardı ve üç bölümden oluşuyordu. Başlangıçta Tanrı'nın yüceltilmesi takip etti, ardından kişisel istek ve dualar şükranla sona erdi. "Babamız" dua İsa'nın en değerli armağanı olarak öğrencilerine ve tüm insanlara çağrılabilir.

Ortodoks dua

Ortodoks Kilisesinde, Aydınlanma, Meleklerle Eşit Kiril ve Methodius'un kardeşleri Yunanlılardan Salı'ya tercüme yaparak Slavları alfabe ile sunmuş olan Slav duaları sayesinde ortaya çıktı. Rus ibadetinde kullanılan slav dili, halkın tarihsel kültürel hafızasını birleştirir ve farklı kuşaklar nesiller birleştirir. Kilise hizmetleri süresince "Baba'mız" namazı Kilise Slav dilinde işitilir ancak bu, Ortodoksluk'un vicdan ve ruh olduğu gerçek inançlı insanlar için daha az yakın ve anlaşılır hale gelmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.