Ruhsal gelişimHristiyanlık

Rus Ortodoks Kilisesinin bölünmesi: neden ve neden

Halkın yaşamında derinlemesine iç içe geçmiş gelenekler, özellikle zorlaştı. Rus halkı Rus Ortodoks Kilisesi'ndeki bölünme konusunda çok gergin bir görüş aldı. Ve o zaman liderlerin siyasi iradeleri için değilse, artık iki parmağımızla vaftiz edilecektik. Resmiyet uğruna, görünüşe göre, önemsiz, üst düzey insanlar ölümlerine gittiler. Böylece Theodosius Morozov ve Evdokia Urusov'un hayatları ödendi. Bazı insanlar hala Nikon'un Ortodoks Kilisesinde bölünmeye neden olan değişikliklerini kabul etmiyor. Bu insanlar özel bir yaşam biçimine öncülük eder ve buna Old Believers denir. Dini lider Nikon ne değişmeye karar verdi?

Rus Ortodoks Kilisesi'nin bölünmesi, gerçekte gerçekleşmeden çok önce ideologlarının zihninde yaratılmıştır. 17. yüzyılın sonuna gelindiğinde Rus devleti güçlendi, Sorunların Zamanı'nın dehşeti unutuldu. 15. yüzyılda Konstantinopolis düştü. Yaşlı Philotheus bir peygamber olduğu ortaya çıktı. Moskova'nın "üçüncü Roma" olması gerektiğini yazdı. Kehanetin gerçekleşmekte olduğu görülüyor. En yüksek dini figürlerin akılları teokrasi fikrini büyüledi. Bizans'ı taklit ederek, devletin Kilise'ye bağlı olması için onu yapmak istediler. Bununla birlikte, Rusya'da bu her zamanki gibi aşırılıklara sahip değildi. Bizans'ta resmi olarak Devlet kiliseye bağımlı değilse, Nikon'a Rusya'da daha önce yalnızca krallara verilen "büyük egemen" ünvanı verildi. Patrik, bir dini liderin laiklikten daha önemli olacağı Katolik'e özgü bir model yaratmaya çalışıyordu. Bizans'ta iktidar, inanç ve ideallere olan ilgisini basitçe ifade etti.

Rus Kilisesinin sadece bölünmesinin ana hatlarıyla çizildiği bir dönemde din çok büyük bir güce sahipti. Kiliselerdeki hizmetler çok cömert ve ciddiydi. Bununla birlikte, Nikon, Doğu Kiliseleri modelinden sonra hizmetlerde ve dualarda değişiklik yapmak için çok şey düşünmüştü. Sorun, uzmanların farklı inançlara sahip insanlar olmasıydı. Bu nedenle, sonuç olarak, eski kitapların nasıl dua edileceği ve düzeltileceği ile ilgili çok ciddi tutarsızlıklar elde edilir. İkinci sorun, eski Yunan kitaplarının değil, daha çok yeni kitapların kullanılması idi.

En önemli değişiklikler ritüelindeydi. Rusya'da insanlar, İsa'nın insani ve ilahi niteliğini sembolik olarak tasvir eden çift haneli bir işarete alışkındırlar. Üç parmaklı işaret, Doğu Kiliseleri'ndekilere göre daha eskiydi, ancak ibadetin daha karakteristikti. Üçleme'nin önemine tanıklık etti. Reformun öncesinde, herkes için zorunlu hale geldiğinde, bu sadece bir seçenek olarak düşünüldü.

Bununla birlikte, Nikon kendini bu değişime sınırlamadı. Alay daha önce güneşe göre yürütüldü ve reformdan sonra norm tersi oldu, yani güneşe karşı yürümek gerekiyordu. Mevlana hizmetinin verildiği prosafra sayısı değişti: yedi yerine beşi kullanıldı. Creed metnini değiştirdi . Bazı kelimeler orada bulunmadı, çünkü Yunan versiyonunda yoktu.

Bazıları Rus Ortodoks Kilisesinin parçalanmasını kışkırtan Nikon'u Peter Büyük ile karşılaştırabilir. Sadece Peter, tüm batı örneklerini ve Nikon'u - hepsini de Yunanlıları aldı. Bununla birlikte, her iki tarihi figürün de ortak özelliği taviz vermedi. Bununla birlikte, Rus Ortodoks Kilisesinin bölünmesi, herhangi bir devrim gibi babasını da imha etti. Patrik Nikon , haysiyetten yoksun bırakılan ve hatta sürgüne gönderildikten sonra zulüm ve keyfi olmakla suçlandı. Bununla birlikte, reformların kendisi Nikon'u kendi kademesinden mahrum bırakmaya karar verilen 1666-1667'de onaylandı.

Reformdan vazgeçen insanlar, zulüm görevlilerinden çekilmeye ve "Niconians" ile evliliklere izin vermeyen ayrı toplumlarda yaşama başladı. Maddi planda çok iyi yaşıyorlardı, çünkü kötü alışkanlıklara ve eğlencelere karşıydılar. Onlar tüm Ortodoks Hıristiyanların en ortodokslarıdır. Reformlara karşı protesto, yalnızca övünç tarafından değil, aynı zamanda tüm manastır - Solovetsky tarafından da dile getirildi. Manastır sonucunda bir hain tarafından ele geçirildi ve isyancılar çoğunlukla fiziksel olarak yok edildi.

Eski İnananlar zulüm gördü ve çok acımasızca. Topluluklarına bir ordu gönderilirse, insanlar genellikle kiliselerde kapanır ve dava kendi kendine tiksindirici olarak sona erer. Birçoğu, imana ihanet etmemek için boğuldu. Bazıları kendini intihar değil, şehit düşünülerek açlıkla açlıktan ölüyorlardı. Zulümin kapsamı Batı Engizisyonuna benziyordu.

Ayinin değişmezliği için acı çekmeye değer miydi? Nokta sadece şekil değil, özünde idi. Raskolniki, Rusya'nın dini gelişiminin kendine özgü yolunu savunuyor ve bu nedenle en azından saygı duymaya layık görülüyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.