MaliPara

Fransız para birimi. çağlar boyunca Tarihçesi

20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın Euro geldi birçok Avrupa para yerine. Bu durumda, para birimi ortadan kalktığı, tarihi yüzyıllar boyunca sürdü. frangı - Aralarında Fransız para birimidir. Bu en az iki yüzyıllardır var ve Fransız parasının en tarihçesi fazla 640 yıldan biraz sahiptir.

eski

frangı bir ayırt edici özelliği onun adını herhangi bir ilgisi olmadığı gerçeği kabul edilebilir ölçü ağırlıkları. Başından beri parasal birim olarak frangı oldu. görünümü yılı 1360 yılında düşünülebilir. Fransa'nın ulusal para birimi İngiliz esirlerin kurtuluşu onuruna adını aldı Fransa kralı John II. Ayrıca madalyonun ön yüzde "At" adlı ilk Frangı atın üstünde bir atlı (kral) idi. Neredeyse bir yüzyıl boyunca var olduğunu ve ülke genelinde ödeme aracı olarak görev yapmış bir bozuk para - kendi tanıtım frangı zamanda TOURNOIS livres düzeyindeydi. Franks ilk sadece 20 yıl çıkarılan ve ödeme araçları livres servis dört buçuk asır, fakat onlar zaten Franks çağrıldı büyük popülerlik hala. Gümüş Franks dolaşıma girdiğinde Fransa'nın kendi para biriminin ikinci doğum, 1575 yılında kazandı.

Değişimin dönemi

Nihayet monarşinin devrilmesinden sonra devletin temel para olarak frangı güvenli, aynı ondalık para (ezme frangı yüz santim) giderilmiştir. Bu ise yeni para o Napoleon Bonaparte altında, neredeyse sekiz yıl devrimden sonra serbest bırakıldı. Onlar, şaşırtıcı bir şekilde, 1903 yılına kadar, neredeyse bir asır değerlerini tutulur. 19. yüzyılda Fransız para birimi hükümet biçimlerinin birçok değişikliğe uğramıştır. yüzyılın ikinci yarısında Belçika ve İsviçre Fransızca dayalı kendi frankı kurduk. Bir süre sonra, Latin Para Birliği oluşturuldu. Bu kıtada ilk devletler arası para birimini oluşturmak için ilk girişimdi. Birlik temeli Fransa'da en istikrarlı para birimi olarak, belirlenen. Euro neredeyse yarım yüzyıl olmadan önce. Özellikle Dünya birçok Avrupa ülkesinde patlak ve Fransa ile bağlantılı olarak, altın standart frankı terk etti. O zaman, askeri harcamaların yeni paranın piyasaya sürülmesi telafi. yaklaşık% 70 oranında azalmıştır yeteneğini satın 1915 den 1921 kadar süre için - Bütün bu frank etkilemez olabilir. Gelecekte, frangı fiyat düşmeye devam etti. Sonra İkinci Dünya Savaşı geldi. Ve işgal ülkede para işgal işaretleri geçtikçe. Tabii ki, ders ölçüde onları abartılmıştır.

Savaş sonrası Frangı

Charles de Gaulle tarafından yönetilen Fransa'da 1960, yılında mezhebi düzenlendi. Yine, yüz eski eşit yeni Frangı. Eski bir frangı şimdi eşit centime olduğunu hesaplamak zordur değil. Aslında, oldu yaklaşık iki yıldır ve, tam olarak bu zamana kadar, henüz yeni santim icat edilmemişti. Ve 1979 yılında, frangı kaderini etkilemiş bir olay yoktur. Fransa katıldı Avrupa para sistemi. Aslında, euro'ya Fransa'nın döviz yükseklikleri geçmiş çevirmek mümkün olmamıştır. alım gücü 1999, İsviçre frangı 1960 yılına oranla sekiz kat düştü. kabul edilebilir Müthiş şudur: olursa olsun tek Avrupa para birimine geçiş eski fiyattan Franks de dönüştürülmüştür kadar yeni frangı Kırk yıldır süren devletin birçok sakinleri süren ne.

Frank gitmiş, frangı kalmıştır

İlk Ocak 1999 yılında frangı tek Avrupa para aldı. eski Fransız para birimi olsa dolaşıma kayboldu, ama onunla hiç yakından çalıştık ülkelerde kalmıştır. Ve bu durum sadece tarih para birimine hesaplanması için CFP Frangı olan Fransız denizaşırı eşyalarını, için. Yakın zamana kadar, dünyada frank yirmiden fazla çeşidi vardır. Yani, İsviçre'nin bağımsız para yoktu. İsviçre frangı da Lihtenştayn gider. Ve Afrika'da, kimin para 14 kadar devletler CFA Frangı ve onun altı bağımsız Franks. Ancak, Fransız para birimi ülkenin sakinlerinin kalplerinde kalmıştır. Tüccarlar şehirlerinden biri Franks ticaret çeşitli mal organize ve ülke genelinde alıcıların şehre uçtu var. Ancak, Euro Fransız Frangı imkansız hale gelmiştir alışverişinde Şubat 2012 sonunda, uzun değil sürdü. Fransız Frangı ülke ve dünya tarihinde iz bırakarak gitmişti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.