FormasyonBilim

Jet motoru nedir?

Bugün bir jet motorunun ne olduğunu ve modern havacılık için önemini ne hakkında konuşacağız. Dünya üzerindeki görüntüsünün başlangıcından beri Adam göğe bakıyordu. Kuşlar yükselen sıcak havalarda ne inanılmaz kolaylıkla duruyor! Ve sadece küçük numuneleri değil, pelikanlar, vinçler ve diğerleri kadar büyük olanları bile. Pilotun kendine has kas gücüne dayanan ilkel uçaklarla onları taklit etmeye çalışır, bir takım "uçuş" lara neden olursa, gelişimin kitlesel olarak uygulanması imkânsızdı - çok güvenilmez yapılar, bir kişiye çok fazla kısıtlama getirildi, Onların kullanımı.

Ardından, içten yanmalı motorlar ve pervane motorları ortaya çıktı. Öyle başarılıydı ki, modern jet motoru ve pervane pervanesi motoru hala paralel bir şekilde varlığını sürdürüyordu. Tabii ki, bir takım değişikliklerden geçiyor.

Jet motoru nasıl geçti

Buluşu Man'e atfedilen teknik çözümlerin çoğu aslında doğa tarafından incelendi. Örneğin, askıdaki bir planörün yaratılmasından önce, gökyüzünde gezinen kuşların uçuşunun gözlemlenmesi vardı. Akıcı balık ve kuş türleri de zekice tartışılmış, ancak zaten teknik araçlar çerçevesinde. Jet motoru da benzer bir hikaye geçmedi. Hareket ilkesi birçok deniz sakinleri tarafından kullanılır - ahtapot, kalamar, denizanası, vb. Tsiolkovsky böyle bir motor hakkında konuştu. Daha da fazlası - teorik olarak, gezegenler arası alanda uçuşlar için bir hava gemisi oluşturma ihtimalini doğruladı.

Jet itişi , roket motorlarının kalbinde yatıyor . Ve roketler antik Çin'de bile biliniyordu. "Havada uçmuş" bir jet motoru yaratma fikrinin yalnızca onu görmek ve bunu teknolojide uygulamak zorunda kaldıklarını söyleyebiliriz.

Motorun yapısı ve çalışma prensibi

Herhangi bir jet motorunun kalbinde bir çan tüpüyle biten bir çıkışlı bir kamera bulunur. Odanın içinde, ateşlenen, yüksek sıcaklıktaki bir gaza dönüşen bir yakıt karışımı sağlanır. Basıncı her yönde eşit olarak yayılır ve duvarlara bastırıldığında gaz bölmeyi yalnızca istenen hareket yönünün ters yönünde yönlendirilmiş çan vasıtasıyla terk edebilir. Bu bir itici güç oluşturur . Örnekle anlaşılması daha kolay: Buz üzerinde elinde ağır bir hurda tutan bir adam var. Ancak hurda bir tarafa itilirse, atışın tersi yönünde buz üzerinde bir ivme ve kayma dürtüsü alacaktır. Uçuş hurdası ve insan yer değiştirmesinin aralığındaki fark yalnızca kütleleri ile açıklanır, kuvvetler kendileri eşittir ve vektörler zıttır. Bir jet motoruyla benzetme: Bir adam bir uçaktur ve bir hurda, odanın ağzından aşırı ısınmış bir gazdır.

Tüm basitliği açısından, bu planın birkaç önemli dezavantajı vardır - büyük yakıt tüketimi ve odanın duvarlarında büyük baskı. Tüketimini azaltmak için çeşitli çözümler kullanılır: Sıvılaştırılmış gaz ve oksitleyici yakıt olarak kullanılır; bunlar toplanma durumlarını değiştirerek sıvı yakıttan daha fazla tercih edilir; Başka bir seçenek, sıvı yerine oksitlenebilir bir tozdur.

Ancak en iyi çözüm bir ram jet motorudur. Girişten ve çıkıştan (koşullu olarak konuşursak - zilli bir silindir) bir geçiş odasıdır. Cihaz basınç altında odaya girdiğinde, ortam havası havaya girer, ısınır ve daralır. Besleme yakıt karışımı tutuşur ve sıkıştırılmış havaya ek bir sıcaklık verir. Daha sonra, çan vasıtasıyla kopar ve geleneksel bir jet motorunda olduğu gibi bir dürtü oluşturur. Bu şemada, yakıt yardımcı bir elementtir, bu nedenle maliyetleri önemli ölçüde düşüktür. Havadan odaya hava pompalanan türbin kanatlarını görebileceğiniz, uçaklarda kullanılan bu tür motor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.