MaliPara

Avrupa Birliği'nin para: ilginç gerçekler ve 1 Euro paraların görünümünü tarihçesi

Euro - Bu kadar uzun zaman önce değil göründü Avrupa Birliği'nin resmi para birimidir. Bu yazıda onun oluşma tarihi hakkında bilgi olacak ve 1 Euro'nun madalyonun özel dikkat.

Tarih Euro

Birincisi, biraz tarih: para biriminin çok isim - Euro - Madrid, 1995 yılında tedavüle tanıtıldı; ve 1999 yılının ilk günü sonra bağımsız para birimi ve ana rezerv (dünya) para birinde beri Avrupa Ekonomik ve Parasal Birlik, bir çok ortak para birimi oldu. Euro banknot ve madeni paralar 2002 yılında tedavüle koymak. Onlar 18 ülkede kullanımda olan: vb Almanya, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Fransa, İrlanda, Hollanda, Belçika ve ..

sikke tasarımında ortak unsurlar

1996 yılında, Avrupa Para Enstitüsü Konseyi En İyi Tasarım 44 ülkeden temsilcilerin katıldığı ortak Avrupa para birimi geliştirmek için bir yarışma duyurdu. Kazanan Avusturyalı sanatçı Robert Kalina oldu. bugün denilen ünlü vatandaşı Avusturyalılar şerefine euro "Kalina". Euro için Yunan harfi "epsilon" dayalı ve para istikrarı anlamına çizgiyi aşan tek bir karakteri tarafından geliştirildi. ters (madalyonun ters tarafı) için olduğu gibi - her mezhebine aynı para ve puandır.

bir Euro paraların Bireysel özellikler

anlamına gelir 12 yıldızlı içeren göz ad, bu model, altındaki tüm para Euro bölgesi ülke sayısı, hem de üretim yılı. Ancak, katılımcı ülkelerin her birinin ön yüzünde herhangi bir resmi koyabilirsiniz. Yani, Leonardo da Vinci'nin eserlerinde dayalı İtalyanlar proje en zarifti. İrlanda Kelt arp sikke görüntü üzerinde koymuştur, Avusturyalılar da Mozart portresi. Büyük bestecinin görüntü ile sikke ülkeden getirilen harika hatıra olabilir. sınırları olmadan Avrupa gösterir Madeni, belirli bir kalınlığa sahiptir ve 100 sent. 2.125 mm, ağırlığı - - 7.50 g para çapı 23,25 mm, kalınlığı ise

Avrupa paraları hakkında ilginç gerçekler

Euro madeni paralar herhangi yaygın ve yasal ödeme AB ülkesinde. darb yeni para üzerinde 5 yıl sürdü ve onun miktarı 50 milyar yeni paralar oldu. Eğer bir sütunda onları koyarsanız, örneğin yarım anda Londra'nın Canary Wharf en yüksek bina ve çıkarılan banknotların toplam ağırlığı, yüksekliğini aşacak, Fransa, üç kez Eyfel Kulesi ağırlığını aşmaktadır. para giriş ve herhangi eğlenceli olaylar ile. İtalya'da, üretilen ve çok popüler yeni model çantalar - "porto euroluk", bir üretim artışı ve deri ürünleri fabrikalarının satışla sonuçlanan paralar, için uygundur. Ekonomi Bakanı bizzat bu Leonardo da Vinci tarafından tasvir edilmesine karar çünkü 1 euro tek para iyi tasarım için oylamaya katılmadı İtalyanlar, olduğu dikkat çekicidir. Belçikalılar Kral profilin paralar üzerinde en muhafazakar bakış vardı. Özellikle ilgi onların az sayıda beri basılan sikke için 1 euro, madeni para vardır. açık artırma açısından kendi piyasa değeri 100'den fazla defa set fiyatı aşıyor. Örneğin, tasvir Vatikan paralar, Papa John Paul II, 670 milyon avro olarak tahmin. Buna ek olarak, hemen hemen herkesin 1 Euro kese para pürüzsüz ve sarı-beyaz yüz değeri bulunabilir. Tılsım yardımıyla sahibi her zaman para olacak inanılmaktadır. Ve başka ilginç gerçek (Anavatan ötesinde mücbir sebep durumunda). Avrupa'ya geziden son zamanlarda dönmüştü gezginler deyişle itibaren, bazı telefonlar 1 Euro madeni para dvuhrublevuyu almak (bize Avro ülkeleri affet) ...

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.