Uzmana sorun

Para biriminin satın alma gücü nedir?

Paranın satın alma gücü herhangi bir devletin para birimi için bir özelliktir. Bu para biriminin birimi başına mevcut fiyat ve tarifeler seviyesinde kaç ürün (veya hizmet) bulunduğunu gösterir.
"Satın alma gücü" teriminin klasik tanımı, iktisatçıların eserlerinde verilmektedir : Amerikalı matematikçinin meşhur eseri olan Yale Üniversitesi profesörü (ABD) Irving Fischer, dünya çapında şöhret kazandı ve ansiklopedik, yasal ve ekonomik sözlükler. Paranın satın alma gücü (para birimi), belirli bir para biriminin satılmaya hazır belirli bir miktarda mal ve hizmetler için değiştirilebilme kabiliyeti olarak anlaşılır.

Dolayısıyla, bu özellik ülkenin para biriminin emtia kitlesi ile doldurulması anlamına gelmektedir. Fiyat indeksinin değerinin tersi olan bir endeks biçiminde hesaplanır. Cironun yapısına ve malların değerine bağlı.

Ekonomik sözlük bu kavramı gelir ve fiyat seviyesinin bir oranı olarak yorumluyor. Yani, sabit bir gelirle, mal ve hizmet fiyatlarındaki artış her bir para biriminin satın alma gücünde bir düşüşe neden olur. Aynı yazışmalar, başka bir ekonomik göstergeye göre de var - hayat pahalılığı endeksi.

Herhangi bir para biriminin satın alma gücü, kurun belirlenmesinde önemli bir göstergedir. Eşdeğer bir parkurun kurulması, her bir para biriminin satın alma gücünü, yani bir ülkenin ulusal para birimi için piyasada satın alınabilecek malların miktarını bilmeden mümkün değildir.

20. yüzyılın yetmişine kadar bu değer altın olarak ölçüldü. Altın miktarı ve para birimi cinsinden değeri, her devletin mevzuatında belirlenmiştir. Örneğin, uzun bir süre doların fiyatı, bir troy ons (uluslararası altın ağırlık birimi) 1/35 'e eşitti. Döviz kurunun temeli, altın içeriğinin farklı para birimleri cinsinden karşılaştırılmasıydı.

Günümüzde, altın yerine, bir "tüketici sepeti", yani belirli bir mal ve hizmet seti kullanılmaktadır . Her ülkede, nüfusun, aynı malları satın almak için farklı bir miktar harcadığı açıktır; bu, yerel para birimlerinin farklı satın alma gücünü belirtir. Buna ek olarak, nüfusun satın alma gücü, diğer faktörlere bağlıdır; bunlardan en önemlileri "tüketici sepeti" değeri ile gerçek ücret seviyesi arasındaki orandır. Belli bir ürünü satın almak için gereken işçilik-iş saati sayısına göre belirlenir.

Uzmanlara göre Rus rublesinin satın alma gücü yılda% 15-25 oranında düşüyor. Enflasyona dayalı maliyetlerin tazmin edilmesi için devlet bütçesine konulan mali yıl sonuna kadar amortismana tabi tutuldu. Fiyatlardaki ve fiyatlarındaki reel artış, hükümetin finansmanının iki katından fazla. Maaşlar, ödenekler ve emeklilik maaşlarının asgari geçim günündeki sabit birikimi göz önüne alındığında, ruble'nin satın alma gücünde yılda en az% 30-35 oranında düşüş söz konusudur.

Analistlerin tahminlerine göre, aynı zamanda, malların, hizmetlerin ve dolayısıyla Rusya Federasyonu'ndaki farklı kurucu kurumlardaki ruble'nin satın alma gücünün belirgin bir şekilde değişebilir (8-16 kat). Aslında, ülkemizde tek bir satın alma gücü olan sağlam bir ulusal para birimi yoktur.

Merkez Bankası'na göre , ruble'nin döviz kuru, hammadde (başta petrol ve gaz) ile yarı mamul ürünler ihracatı yoluyla son 15 yılda en az% 70 oranında desteklendi. O zaman açıklanan ekonomik büyüme ne oldu? Perakende fiyatlarının artması nedeniyle. Federasyonun tüm konularında, çoğu sanayide pazarlanabilir ürünlerin üretimi ve çıktısı düşüş gösterir ancak artan fiyatlar, iddia edilen ekonomiden bahsetmemizi sağlar.

Emtia-para piyasasındaki "arz-talep" dengesini eski haline getirmek için devletin para büyümesi ve üretimi teşvik etme politikası izlemesi gerekmektedir (örneğin Çin'de para reformlarının başlangıcında olduğu gibi). 1991 yılından beri devletin yürüttüğü mali kısıtlamalar politikası koşulları altında üretim hacminde bir düşüş var, doğal hammadde ihracatının keskin artışlarla birlikte ekonomideki sanayi sektörünün daha da çökmesine neden oluyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.