BilgisayarlarDefterler

Ekran kartında neden sorunlar var?

Tüm bilgisayar bileşenleri üreticileri, rekabetçi koşullar altında piyasada bir dayanak oluşturmak için ürünlerini olabildiğince güvenilir hale getirme eğiliminde olsa da, bu her zaman mümkün değildir. Aralıklı arızaların nedeni, mikro devre ile ilgili dahili kusurlar, düşük kalitede eleman tabanı, mantık devrelerinin eksikliği vb. Olabilir.

Belki de, her bilgisayar sahibi video kartıyla ilgili sorunları bilir. Servis merkezlerine yapılan çağrıların yüzdesini analiz ederseniz, bu tür bir arızanın neredeyse üçte biri olduğu açık bir hale gelir. Video kartı ile ilgili sorun tamamen farklı şekillerde kendini gösterebilir. Örneğin, GPU'nun çalışmasında bir hata, 3D uygulamalar çalıştırmanın imkansızlığına ve bellek hücrelerinin ekrandaki bantlara zarar vermesine neden oluyor. Tabii ki, doğru bir şekilde video kartıyla sorunun nedenini belirlemek kapsamlı olarak düşünülmelidir.

Ne yazık ki, dizüstü bilgisayar sahipleri de bir "risk grubu" içindedir. Dizüstü bilgisayarın ekran kartıyla ilgili sorunlar tam teşekküllü kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi sıklıkla bulunur. Buna ek olarak, dizüstü bilgisayarlar, ek bir ek faktör - yüksek sıcaklık etkisi - katmaktadır.

Arıza aşağıdaki gibi ortaya çıkar (sık görülen vakalardan biridir). Bilgisayarı bir sonraki açtıktan sonra ekranda, olağan resme ek olarak şeritler veya noktalar görüntülenir. Hem BIOS pencerelerinde, hem de işletim sisteminde - her yerde bulunurlar. Fotoğrafa bakın - açıklayıcı bir ekran görüntüsü sağlıyoruz.

Video kartı ile ilgili sorunlar - Panik için bir sebep değildir. Bazen oluşmalarının nedeni banal. Ekranda yabancı şeritler görüntüleniyorsa, bilgisayarın gücünü kapatmanız, bilgisayarın sistem kapağını açıp video kartını bulmanız gerekir. Bu, monitörden gelen telin bağlandığı büyük bir paneldir. Anakartın ilgili konektörünü ve video adaptörünün kayan bağlantı noktalarını dikkatle incelemek gereklidir. Ekran kartı, cıvata bağlantısı olmaksızın (bazı durumlarda) konektörde gevşek bir şekilde sabitlenmişse, kasayı, "monitör-video" sert telinin kısmen çekerek konektörden çekip elektrik temasını ihlal edeceği kadar hafifçe hareket ettirmek yeterlidir. Kartı yerine geri gönderip düzeltiyoruz. Genellikle, çalışma kapasitesi geri yüklenir.

Ayrıca, yetersiz soğutma nedeniyle ekran kartı sorunları oluşabilir

Performans grafik işlemcisi. Bu durumda, bantlar bir süre sonra ortaya çıkıyor. Video adaptörünün soğutma sistemini çıkarmak, temizlemek ve termal macunu değiştirmek gerekiyor.

Anormal çalışmanın nedeni çipin bıçağı olabilir (düşük kaliteli BGA lehimlemesi). Özellikle bu, NVidia tarafından üretilen bazı ekran kartlarını "ünlü hale getirdi". Bu rezil 9600GT'den bahsetmeye değer. Bu durumda, kavurma denilen çalışma kapasitesini eski haline getirebilir.

Buna ek olarak, gerekli akımı üretmeyen bir düşük güçlü güç kaynağı da ekranda şeritler oluşturabilir. Video kartında lehimlenen elektronik elemanları dikkatle incelemek yararlı olacaktır. Şişirilmiş bir kondansatör arızalara yol açabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.