Spor ve SağlıkEkipman

Dorta için Bisiklet: seçme hakkının temel karakteristikleri

Kuruluşundan bu yana, ve buna gün bisiklet birçok değişiklik yaşadı. Önce ilkel yapıya sahipti ve artık mühendislik mucizesi dışındaki denilen olamaz modelleri vardır. Uzun bir süredir bisiklet birimi değişmedi. Ve biz sadece düz yollarda böyle taşıma gitti. Ama 1970 yılında, o dağ bisikleti (MTB) icat ve velosipedostroenii gerçek bir devrimdi. bir dağ bisikleti üzerinde, bisikletçiler için daha önce sunulmuştu bölgesini keşfe çıkabilirsiniz. Zamanla, dağ bisikleti yer alan çeşitli bisiklet disiplinler vardı. Bugün popülerlik çok Kir atlama ve Sokak-deneme kazandı. en bu spor yapabileceği bisiklet ne olması gerektiğini öğrenelim.

Genel kavramlar

Kir atlama anlamıyla olarak tercüme edilir "Çamurda atlama." Prensip olarak, yolu bu. Bisiklet zemin trampolines oluşur özel olarak hazırlanmış bir ray üzerinde yapılır. Hızlı yükselişi, duygusal iniş, baş dönmesi uçuşlar - o Dirt için pistte izleyicilerini bekliyor budur. Ama bir deneme hileler için sokakta toprak dağlar ve kentsel arazi elemanlarını kullanılmaz. Hem spor bisiklet mükemmel bilgi (sözde bisiklet kalmaz, bisiklet) gerektirir. Disiplinler taşıma yükü bakımından benzer, ancak bazı farklılıklar vardır.

Kir ve Caddesi'nde için Bisiklet: temel özellikler

Modifiye dağ bisikleti ve BMX atlama için kullanılır. Veya bu iki türün arasında birşey. Genellikle çok tartmak ve freni var - Arka.

atlama için Bisiklet hep tek dişli olduğunu. Ancak, birçok üretici dertovye veya stritovye gibi çoklu hızlı hikayeleri konumlanmaktayız. Bir bisiklet seçerken tür modeller göz altında seçenekler listesinden dışlanmalıdır. bisiklet birden fazla vites ise imalatçı bir çerçeve ve diğer kritik bileşenlerine kaydettiğiniz muhtemeldir. Buna ek olarak, vites bu disiplinlerde tamamen işe yaramaz. Sadece iki tekerlekli ve maliyet ağırlığını arttırır.

Bir başlangıç için ticari olarak kir bisiklet için yayımlanan oldukça uygundur. Bu tür modeller "komplitami" denir. İyi detayları ve işlerinin özelliklerini usta bir daha deneyimli sporcular ve bu, onlar için elemanlar ya da kiti akort en uygun kendi hikayelerini toplamak. Bize yalnız bisikletin temel öğelerini konuşalım.

çerçeve

Bu, herhangi bir bisikletin en önemli ve pahalı bir parçasıdır. çerçevenin ana özellikleri - geometrisi ve üretim malzemesidir. Bu onlar üzerinde çerçevenin kalitesini ve belirli bir sporda uygunluğunu bağlıdır.

Düz bir için Kir bisiklet veya aşırı yüklere dayanıklı olması gerekir. Bu nedenle, çerçeve kuvveti birinci sırada yer almaktadır. bunların üretimi, bu türden malzemeler kullanılmıştır:

1. Hi-Ten - yüksek kaliteli çelik. Genellikle ucuz komplitov üretiminde kullanılır. Bu malzemeden yapılan çerçeve etkileyici ağırlığına sahiptir, ancak yeterli mukavemete sahip değildir. Bu nedenle, bisikletin ayarlama onunla başlar.

Alüminyum alaşımları 2.. Bu materyalin kare ağırlığı daha az olan ve hemen hemen zarar vermez. Ancak, tam olarak şok söndürmek olamaz ve kötü onarıldı. Zamanla, aktif operasyonla, alüminyum yorgunluğu biriktirir. Eninde sonunda Çerçevenin yok olmasına neden olmaktadır. Ancak, bisikletle atlama taraftarlar arasında hayranları bir sürü var alüminyum çerçeveler.

3. alaşım çelikten imal edilmiştir. bu çerçevelerin içinde krom-molibden alaşımları kullanılır. Bu malzemenin, hem ürünü iniş zaman ortaya çıkan enerji emer, ve pres yumuşatır. orta alaşımlı çelik çerçeveler pahalıdır ve genellikle homojen olmayan et kalınlığına sahip sınıf boru kullanılır. Bu gücünü artırmak ve ağırlığı azaltmak için izin verir.

4. Magnezyum ve titanyum alaşımları ve karışımları - çerçeveler için yüksek kaliteli malzeme. Ama bir kural yalnızca profesyoneller olarak, onları gelemez.

kimin çerçeve bu paslanmaz çelikten yapılmıştır - Böylece, Kir ve Caddesi'nde en iyi bisiklet sonucuna varabiliriz. Bu ağırlık ve kuvvet optimum oranı sağlar. Alüminyum ayrıca fanlar bir yeri vardır, ancak hiçbir süper yüksek yükleri ve herhangi bir ikaz var olduğu disiplinler için daha uygundur.

çerçeve geometrisi

Özel dikkat çerçeve geometrisi, örneğin bir an verilir. Temel fark sokak bisiklet Kir-bisiklet tezahür yerdir. diğer disiplinler aksine, Rostovka özel bir rolü oynamaz. Bu ön plana üst tüpün uzunluğu gelir.

Kir bisiklet için göreceli olarak büyük bir boyuta sahiptir. Ön üçgen çerçeve tipik olarak 570-590 mm bir uzunluğa sahiptir. 370-410 mm - Arka üçgen da oldukça uzun. 68-70 ° - Yumuşaklık açılış direksiyon kolonunun eğim belirli bir açı içerir. sokakta bir deneme olarak, bu tasarım uçuşun süresini artıracak, ama zor, "pull-out" bisiklet yapmış olur. Sokak bisiklet, aksine, en kısa ön (yaklaşık 545 mm) ve arka (345-350mm) üçgenler vardır. Burada bir eğim direksiyon kolonu 71-74 derecedir.

Alt tüyler dert-bisiklet yere paralel ya da eğim negatif bir açı vardır. Bu durumda, taşıyıcı ya da arka aks, ya da biraz altında ile aynı hizadadır. Bu tasarım ivme dinamikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve uçuş daha kararlı hale getirir bisiklet, ağırlık merkezini olduğundan az olanak verir. Buna ek olarak, bir çerçeve geometrisi ile kir atlama için bir bisiklet daha iyi bir dinamik viraj ile yolda kontrol edilir.

Taşıyıcı sokak bisiklet daha kolay bisiklet "çekme" ve arka aks mandal üzerine monte edilmesini sağlayan, daha yüksektir. Aşırı taşıma yüksekliği gerekli değildir artırır. Bu uçuş için bisiklet uygunsuz hale getirecek ve istikrar kaybına yol açacaktır. Kural olarak, Kir ve Caddesi'nde için bisikletler dingil mesafesi uzunluğunu değiştirme yeteneği sağlayan yatay bırakan kullanın.

tekerlekler

genellikle tartışma konusudur başka nokta, - tekerleklerin seçim. kepek ve bir düz bisikletler üzerinde, genel olarak 24 ya da 26 inç tekerlek çapı yerleştirin. Bisiklet 24 inç jantlar daha çok yönlüdür. Hem disiplinler için uygun olabilir. 26 inç ön ve arka 24 inç: Bu arada, bazen Kir bisiklet iki farklı tekerlek koydu. Genel olarak, Durty daha uygundur ikincisi için. Bu tekerlekler daha iyi yüzeyi pürüzlü hale ile tedavi ve iniş yumuşatmak edilir.

Bisiklet Sokak, tam tersine, daha iyi 24 inç jantlar ile davrandı. onlar daha hafif ve küçüktür, çünkü hile yapmak daha kolaydır. küçük tekerlekler üzerinde Bisiklet çok daha kompakt. O kolayca çıkardı ve direksiyon hareketlerine daha duyarlı olduğunu.

Seçim da atlet büyüme çapına bağlıdır. 180 cm yukarıda ise, 26 inç bir tekerlek çapı bir bisiklet satın almak için çekinmeyin. Ama altında ise - Güçlü bir sırt veya poluslik ile kullanıldığında lastikleriyle 24. Kir. Ve Sokak içinde - slicks veya poluslik. atlar için Bisiklet çift ağızlı tekerlekleri olmalıdır.

çatal

bisikletin diğer önemli unsur. Sokak bisiklet yanı sıra Kir, genellikle yarım yıl içinde bir yerlerde, atletik hırsları yok başlayanlar rahatsız eder. Hatalı fiş seçilirse zaman eklemler binici bu kısa dönemde ciddi zarar görebilir.

sert ve amortisman (kısa stroklu): Bu elementler, iki tiptir. Yumuşak fiş düz yüzeyler yanı sıra başlayanlar üzerinde uzun süreli bir uçuş ve iniş ile agresif bir vantilatörü uygun olacak 13 cm kadar taşımak için. Ama bu ürünün oldukça pahalıdır. Yeni başlayanlar için komplitah üzerinde genellikle en ucuz olan süspansiyon çatal bir taç ile.

Düşük atlamaları için kullanılan sokak bisikleti, üzerinde bile bir ışık sert çatal yüklemek için daha iyidir. Bu küme düşme ilişkin azami kullanımı ve motorun daha iyi kontrolünü sağlayacaktır. Bu çözümün diğer bir avantajı - önemli tasarruflar. Tür bir fiş krom-molibden alaşımı veya hayneta yapılmış olması önemlidir.

Standart ürün 14-20 mm aks altında olduğu kabul edilir. Onlar oldukça dayanıklı ve güvenilir. Bu aks 10 mm kalınlığında altında atlama için bisiklet çatalı koymak için gerekli değildir - bu hızla başarısız olur.

Gidon ve kök

Boyut direksiyon omuzlar ve fiziksel antrenman sporcunun genişliğine bağlıdır. Büyük biniciler ve daha fazlası için 700 mm ile uyum tekerlek. Ama ortalama kişi 680 mm'ye kadar genişlik olacak.

katı bir çatalla motosiklet üzerine hromolevye dümen monte edilmiştir ve fiş yumuşak ve uygun alüminyum ise. Yükseklik kişisel zevke göre değişir, ancak yumuşak daha yüksek bir çatal Gidon koymak genellikle zordur.

35-50 mm'lik bir uzunluğa sahip bisiklet ideal kısa kök atlamalı için. eller yerçekimi merkezine yakın olduğu için, bu bisiklet de yönetilir. Ryder büyük adam uzun sapı koyabilirsiniz.

frenler

Frenler Tipi, prensip olarak, önemli değildir. Önemli olan bunlar bir bisikletle veya olmasın, bir. Nikotorye sporcular tüm gevşek gider, ama yeni başlayanlar için o düğüm kaldırmak için acele daha iyi değil. Sağ Şu anda, ciddi yaralanmalara karşı korur. Bisiklet Sokak Kir ya da basit bir vibreykovymi frenlerle donatılmış, ancak diski ayarlamak için daha iyidir edilebilir.

eyer

Her şey basit: koltuk geniş ve yumuşak olmalıdır. zaman atlama bacakları kenetlemek için mümkün değildir darboğaz. Zor bir mücadele rahatsızlık getirerek, dizlerinin üzerindedir.

koruma

Eğer bisiklette ekstrem kayak girişme başlamadan önce, koruma elde etmek için emin olun. İlk adım, bir kask seçmektir. Sen sözde fullfeys alabilir, ama çok, çok gezinip ağırlığında ve inceleme önler. Yani düz bir şapka melon satın almak daha iyi başlatın.

Sonra, diz ve dirsek eklemleri ve incik için koruyucu fırçaların dikkat çekmek gerekir. Ve eldiven satın almayı unutmayın.

Cadde / Kir Bisikletler: fiyat

Bu spor yaygın piyasa büyük olduğu anlamına gelir yayılmış olan bisiklet, seçimini parça ve giyim. spor attırmak için bisiklet fiyat kalite ve konfigürasyon detayları bağlı olarak değişir. Yeni başlayanlar için Bisiklet 300 1000 dolar arasındadır. muhtemelen biliyorsunuzdur Genelde, mükemmellik için bir sınır yoktur.

Sonuç

Bir bisiklet seçimi (Sokak ya da sevme dert - önemli değil), size nüansları bir çok karşılaşacak. tecrübesi ile gelecek bu ihtiyacını ya da bu ayrıntıyı anlama. Uzun biniciler arasında tartışmalı olmuştu sorular da vardır. önemli bir rol ve sporcunun kişisel tercihlerini oynayın. binmek ve aşırı atmosferini başlanması, hızlı bu büyüleyici işgalinin bütün nüansları ile tanışmış alacak. Ve deneyimine yolu sadece düzenli eğitim yoluyla olduğunu unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.