OtomobilArabalar

Debriyajın VAZ-2110'da yapılan ellerle değiştirilmesi nasıl?

Her otomobilin şanzımanında debriyaj gibi önemli bir rol oynar. Sonuçta, motor ve şanzıman arasındaki bağlantıdır. Debriyaj, tork ICE'den şanzımana iletildiğinde ortaya çıkan yükleri üstlenir. Bununla bağlantılı olarak, bu eleman hızlı bir şekilde başarısız olma özelliğine sahiptir. Aşınmışsa, bu parça derhal değiştirmeyi gerektirir. Ve bugün VAZ-2110 otomobilin bir debriyaj yerine konması düşünülüyor .

Bir arızayı nasıl tespit edebilirim?

Aşınmış yapışkanlık sözü edilen en olası semptomlar:

  • Motor gücü kayboldu.
  • Dişlileri kayma veya karakteristik bir çatırdama veya pislikle döndürme. Ayrıca, bunun için yapılan çabalardaki farkı görebilirsiniz (kolu daha da zorlamanız gerekir).
  • Spontan kapanma (elendikçe) vites. Bu hem birinci hem de beşinci hızla gerçekleşebilir.
  • Anahtarlama hızlarından önce pedala basıldığı zaman titreşim.

Başarılı bir değiştirme için nelere sahip olmanız gerekir?

VAZ-2110'un debriyajı başarıyla ve hızlı bir şekilde değiştirmesi için, profesyonel bir tamircilik yapmanız ve pahalı aletler satın almanız gerekmez. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, bir kriko, montaj parçası ve bir dizi kilit ve soket anahtarı. Bütün bu takımlarla debriyaj diski değiştirilir .

VAZ-2110 - parçaların sökülmesi

Bu yüzden, işe başlayalım. İlk olarak, sol tekerleğin sabitleme cıvatalarını sökün ve "düzine" nin ön kısmını kaldırın ve desteğin arkasını koyun. Daha sonra, tekerleği çıkarın ve rulman sabitleme cıvatalarını sökün. Davlumbazı açın, negatif terminali aküden çıkartın ve hava hava akış sensörünü çıkarın. Bunun için oluklu mengenenin gevşetilmesi gerekiyor. Hava filtresini alıyoruz.

Ardından debriyaj kablosunu fişten çekin. İlk unsurun fındıklarını bir iletimdeki скобе'ye söktük.

Bu arada, değiştirilebilir bir debriyaj kablosuna ihtiyacınız varsa, VAZ-2110, anahtarlama hızları sırasında zemin pedalında bu "asılı" hakkında sizi bilgilendirebilir.

Marş motorunu ve şanzımanı bağlayan cıvatayı sökün. Vites kutusunu sabitleyen vidayı çıkarın. Aynı şekilde II cıvata ile devam ediyoruz. Bir marşın bir somunu ve üst cıvatasını serbest bırakalım ve hız göstergesinden bir soket çıkartalım . Bundan sonra, hızölçer kablosunu sökebilirsiniz . Ardından kolun boylamasına germe ile çiftler halinde çıkarın ve marşu sabitleyen alt cıvatanın vidalarını sökün. Buna karşılık kontrol noktasının üçüncü vidası - biz de onu çıkarıyoruz. Sonra, başka bir somun buluyoruz (sağ menteşenin eşit açısal hızlarda olduğu bölgede). Ayrıca çıkartılıyor.

Bundan sonra, bindirme 2 sabitleme cıvatalarını sökün . Bir kontrol noktasının yönetimi için bir çekme çubuğunun üzerindeki bir somunu söktük. Hepsi bu değil. Ardından, redüktördeki reaktif itmeyi çıkartın, durdurucuyu motorun altına koyun ve arka yastıkları sabitleyen cıvataları sökün. Şimdi şanzımandan motordan çıkartıp hafifçe yere indirin. Yarı akslarda asılmalı.

Şimdi, disk aşınmasının boyutunu inceleyip tahmin ediyoruz. Aynı zamanda debriyaj salınım yatağını kontrol etmeniz ve mümkünse de değiştirmeniz önerilir. Bazen arabanın sepeti değiştirmesi gerekiyor. Ancak bu sadece yapraklar kötü durumdaysa yapılmalıdır. Her şey, VAZ-2110'da debriyaj değiştirme işlemi başarılı oldu. Daha fazla montaj ters sırada. Bu arada, sürücülerin her 80 bin kilometre debriyaj teşhis etmelerini öneririz. Bu nedenle, bu gibi sorunlardan ve muhtemel arızalardan kaçınmak için PPC'yi önceden belirlemek ve arızayı gidermek daha iyidir.

Debriyaj çatalı değiştirme

Bu durumda da VAZ-2110, kontrol noktasının sökülmesine maruz kalmaktadır. Sıkıştırma yatağını önce çıkarın . Ardından, debriyaj serbest bırakma kolundan dikkatlice çıkarın ve aşınmış lastik kapağı yerine takın. Pense ile mandal yaprakları içeride sıkıştırıp dışardan bir tornavida kullanarak plastik aks kovanını çıkarıyoruz. Çatalı kaldırın ve aksını burçtan çekin. Son ayrıntı da söküldü. Yaylı klipsi çatalın içinden çıkarın.

Sırada ne var?

Kaplin ile temas noktasında çatal kolu veya çatalı ciddi aşınma varsa, fiş değiştirilmelidir. Aşınmış bir parça sökülür ve daha sonra yeni bir parça yerine bastırılır ve duruncaya kadar. Parçayı takmadan önce, plastik ve metal burcun gres ile temizlenmesi gerekir . Ardından, cihaz kaldırma işlemine benzer ters sırada yüklenir. Plastik burcun çıkıntısının debriyaj mahfazasındaki oluğa tam olarak oturması gerektiğini ve yaprakları - takılı parçayı güvenli bir şekilde düşürüp düşmesini önleyeceğini unutmayın.

Böylece VAZ-2110'un debriyajı kendi ellerimizle nasıl değiştirdiğini öğrendik. Bu kuralları bilerek, pahalı servis merkezlerine artık ihtiyacınız kalmayacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.