Yiyecek ve içecekPişirme önerileri

Bir buharda pilav pişirmek nasıl lezzetli oluyor?

Buharlı pişirme, tüm faydalı maddeleri ve vitaminleri ürünlerde bırakmanıza olanak tanıyan, en uygun ısıl işlem türüdür. Çifte kazana pirinç pişirmeyi ve çeşitli yemekler pişirmeyi öğrenin, bu sadece gereklidir, aileniz için bu yeniliği alır. Buhar makinesi, lapa, sebze, balık, et ve daha pek çok şey yapmadan size güçlük çekmeden yardımcı olacaktır. Modern aletler, sahibinin zamandan tasarruf etmesini sağlar, pişirme süreci heyecan verici bir etkinliğe dönüşür ve diyet sağlıklıdır ve doludur. Buhar makinesinin tasarımı, az miktarda su kullanarak, yağ ilave edilmeden çok sayıda ürünün hazırlanmasını gerektirir. Su suyu ya da şarap ile değiştirilebilir, ancak bu zaten zevkinize ve fantazinize dönmüştür.

Buhar püskürtücüsünü, çift kaz 에서 pirincin nasıl pişirileceğini gösteren talimat doğrultusunda çalışmaya hazır hale getiriyoruz. Pişirme için dahil pirinç için özel bir kap almanız gerekir. Pirincizi ayırdık, yıkayıp kaynar su ile doldurup bir kapa koyduk. Solim, ayçiçeği veya tereyağını ekleyin, su dökün ve 20 dakika pişirmeye ayarlayın. Su miktarı talimatlarda belirtilmiştir. Pirinçte, havuç, kuru erik veya kuru kayısı ekleyebilirsiniz. Sitrik asit veya aromatik sirke ilave edilerek çanağın lezzet ve tadının değişmesine yardımcı olur, orijinal hale getirir.

Hint mutfağının tarifi sıcak pirinç

- 800 g pirinç hububatı;

- 1 yemek kaşığı. l. Soya sosu;

- kuru zencefil;

- Havuç;

- ampul;

- 300 gr soya peyniri;

- maydanoz;

- 250 gr yeşil kuşkonmaz;

- Buhar makinesi için 500 ml su;

- 200 gr konserve bezelye;

- 50 gr yağ;

Curry, tuz.

Hint mutfağından gelen bir yemek için kullanılan tarifi, çok sayıda baharat ve baharat ile pilav pişirmenin diğer yolları arasında göze çarpar. Bir buharlı tencerede pilav pişirmenin bilgi ve deneyimi, deneme yanılma yoluyla zamanla kazanılır ve bu nedenle en değerli hale gelir. Pirinçle sıralayız, durulayıp kaynar su ile dolduruyoruz. Ardından mevsim tuz ve soya sos ile. Vapur koyduk, saati zamanlayıcıya ayarladık ve pişirdik. 20 dakika sonra, tüm baharatları ekleyin, havuç, bezelye, soğan, kuşkonmaz ve peynir tanıtın. Hazırlanan çanağı tereyle doldurun ve maydanoz serpin.

Et ve havuç ile pirinç

- 500 gram kuzu veya domuz eti;

- 2 fincan pirinç;

- soğan;

- Havuç;

- 160 ml su;

- tuz ve baharatlar.

Bir çift kazandaki et ürünlerinin hazırlanması ön ısı işlemeyi gerektirir, doğru şekilde nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir. Çifte kazan içindeki pirinç, normal şemaya göre hazırlanır: yıkanır, kaynar su ile kızartılır ve hububat için bir kapa konur. Et küçük küplere kesilir ve sebzeli yağda pişirilir. Ardından, sebzeli eti, yukarıdan yarışlara gönderiyoruz, tüm suyu, tuzu döküp baharat ekleyip bir saat kadar pişiriyoruz. Çanağı geniş bir tabağa koymaya, yeşilliklerle süslemeye hazır.

Çeltikte bir peynir kapının altında kıyılmış et ile birlikte çiftli kazanlarda pişirilir.

- 200 gr tahıl;

- 3 su bardağı su;

- 100 gr peynir;

- 300 gr kıyılmış soğan ve baharatlı et;

- mayonez;

- tuz, baharatlar.

Yıkanmış ve haşlanmış pirinç, tahıl, tuz için bir kap koydu. Pirinçte, kıyılmış etin eşit bir katını koyun, rendelenmiş peynir mayonez ile karıştırılmış bir tabaka ile örtün. Suyu doldurun ve buharlı pişiriciyi "45 dakika pişirin" üzerine koyun. Hazırlanan çanak çok hoş kokulu ve yumuşak çıkıyor.

Sebze ve Mantarlı Bir Haşlamada Pirinci Nasıl Pişirsiniz?

- 300 gram Çin pirincisi;

- 100 gr haşlanmış mantar;

- 2 diş sarımsak;

- Havuç;

- tereyağı;

- 200 ml su;

- Baharat ve tuz.

Pirinç yıkanır ve kaynar su ile düsürülür, özel bir fincan buhara konur, pirinç ezilmiş sarımsak ve mantar, tereyağı, tuz ilave edilerek baharat eklenir ve karıştırılır. Sebze bölmesinde, doğranmış sebzeleri koyup, tuz ve çeşniklerle hazırlıyoruz. Suyu doldurun, zamanlayıcıyı gerekli sürenin talimatlarına göre ayarlayın ve pirincini buharda pişirin. Hazırlanan bulaşık sebze ve yeşilliklerle yapılır.

Bon tadı!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.