Yiyecek ve içecekPişirme önerileri

Yulaf ezmesi: suyun üzerinde nasıl pişirilir

Yulaf lapasının faydaları ve besleyici özellikleri hakkında neredeyse her şey duyulmaktadır. Üstelik, kimse yulaf ezmesinin en iyi kahvaltı olduğu görüşüne itiraz etmez. Fakat buna rağmen pek çok insan güne bu çanakla başlamayı tercih etmiyor. Bazen bunun nedeni yulaf ezmesini uygun şekilde pişirmemesidir, bu nedenle günlük kullanım sonuçlarını değerlendirmek mümkün değildir. Öyleyse, yoğruk ne kadar lezzetli ve az miktarda pişirildiğine bakalım. Bu hava parçacıklarını suyun üzerinde nasıl pişirip püresi macun gibi görünmez?

Neden yulaf ezmesi yiyorsun?

Ekstra kilo balastını atmaya karar verenler için, yulaf ezmesi diyette vazgeçilmezdir. İlk olarak, insan vücudunu gerekli enerjiyle hızla doyurur. İkinci olarak, yulaf ezmesi vücut cürufu ve toksinleri etkili bir şekilde kaldırmanıza olanak tanıyan metabolizmayı normalleştirir. Üçüncüsü, bu tahıl sadece normal kolestrol düzeyini korumakla kalmaz aynı zamanda vasküler plaklarla da mücadele eder. Yukarıdakilerin hepsine ek olarak yulaf ezmesi tabakası yaşlanmayı geciktirir. Bunun için ona güzelliğin lapası deniyordu.

Zayıflamak için yulaf ezmesi

Yulaf ezmesinin faydalı özelliklerinin pişirme sürecinde korunmasını sağlamak için suyu yudumda hazırlamak gerekir. Özellikle kilo vermek ya da kilolarını almak isteyenler için. Yangına üç bardak su koydu. Tencerede kaynar açılınca iki bardak yulaf ezmesini gönderin . Dikkat: soğuk su ile en az beş kez yıkanmalıdır. Böylece, hercules'lerde gereksiz safsızlıklardan kurtuluruz. Tencerenin tekrar kaynatıldığı anda, ısıyı minimuma indirmeniz ve 15-20 dakika pişirmeniz gerekir. Tuzu ve şekeri dışlarsanız en kullanışlı diyet yulaf ezmesini alacağınızı belirtmek isteriz. Meyve suyunun yulaf ezmesinde adlandırılmış içerik olmadan nasıl pişirilir, sonuçta elde edilen bulanın tadı taze değil mi? Doğanın cömert armağanlarına bakalım: taze meyve ve çilek kullanıyoruz. Yulaf ezmesini yardımlarıyla pişirmek için, ihtiyacımız olan şey:

- 30 g yulaf unu;

- Az yağlı yoğurt 100 gr;

- 1 yemek kaşığı. l. Buğday tohumu;

- incir, elma ve üzüm.

Tahıl kasesinde karıştırın. Yoğurt ve limon suyu ayrı olarak karıştırın. Ortaya çıkan kremsi kütle yulaf ezmesi dökülür. Dilimlenmiş meyveyi lapaya koyduk.

Lezzetli yulaf ezmesi lapası

Bu şifalı tahılların su küvesinde nasıl pişirilir? Yulaf ezmesinin hazırlanması fazla zaman almaz. Üstelik beslenme uzmanları, yulaf ezmesinin hiç pişirilmemesini önerir, ancak yalnızca gevreği uzun süre suda ıslatın. Ancak yulaf ezmesi için, lor testi pişirme süreci en az bir saat sürer. Hazırlanması için gerekli malzemeler: süt (4 su bardağı), tahıl gevreği (2 su bardağı), biraz tuz ve tereyağı. Süt su ile inceltilebilir. Suyu konsantre veya toz haline getirilmiş sut ile seyreltebilirsiniz. Bir diyet ezmesi hazırlamaya karar verirseniz, o zaman temel su içmek zorunda kalacaktır. Yulaf harçları kaynar tuzlu su ile 3-5 saat ıslatılmalıdır. Ne lezzetli bir zengin yulaf ezmesi alacağından . Önceden ıslatılmadan su yulaf ezesinde nasıl pişirilir ? Bu durumda, krup kaynar suya döküldü ve kapalı kapağın altında şişme için bir süre kaldı. Şişmiş tahılları bir elekte (suyun kalıntılarını boşaltmak için) şişirin ve kaynayan süte aktarın. Pilav, yarım saat kadar küçük bir ateşte pişirilir. Çayları lahana, fındık, kuru üzüm veya taze meyve ile servis edin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.