OtomobilArabalar

"AE86 Toyota" arabanın İnceleme

Japonya onun sürüklenen el arabası ile ünlüdür. Bunlardan biri - "Toyota AE86," aynı zamanda "Hachiroku" olarak anılacaktır. Kesinlikle, Japon araçlarında "Hachiroku" "sekiz" ve "altı" konuşan. İlk defa, "Toyota Trueno AE86" 82'de çıktı ve 80'lerde gerçek bir efsane haline geldi. Bu araba halkası ve ralli sürücüleri arasında popüler olmuştur. başarının Makine sırrı mükemmel kontrollü sürüklenme dahil yapım hafif ve mükemmel denge yatıyor. "Hachiroku" nedir? en bakalım.

dizayn

Makine (üç kapılı hatchback dahil) farklı gövde stilleri mevcuttur, ancak büyük popülerlik kupayı aldı. Makine ahenkli bir görünüme sahiptir. kıyılmış oluşturur, kare farlar ve en egzotik - tasarım 80 özelliğidir. Çok basit ve uygun fiyatlı araba gibidir. Bu arada, bazı sürümleri "kör" optik var. Tamponlar daha da aerodinamik hale, ama çoğu zaman "Toyota AE86" moda etek ve "dudak" set üzerinde, fabrikadan boyalı değildi. Tekerlek kemerler herhangi tekerleği sığdırmak için izin verir. Ve "stenovyh" Makinelerin saflarına katılabilir, çöküşü ile oynamak. Bu araba çok etkili bir klasik sürücülere görünüyor.

Boyutlar, açıklık

Makine, oldukça kompakt bir boyutu vardır. 1.62 m, yükseklik - - 1.33 metre 4.28 metre, genişlik vücut uzunluğu. Burada küçük ve boşluk - sadece 14 santimetre. Makine çok sert kırlangıçlar diken diken olduğunu. Artı, risk başını kanca vardır. Nedenle, düz asfalt üzerinde çoğunlukla araba kullanmak tavsiye edilir.

Salon "Toyota AE86" - 80'lerin klasik. Japon Kadifeyi kullanmak ister. O her yerdedir - Döşeme kapı paneli ve arka raf bitirme halı, dan. Bununla birlikte, bu malzemenin çok aşınmaya dayanıklıdır. direksiyon sağda. hız göstergesi ve takometre - gösterge paneli iki ana ölçekler vardır. otomatik şanzıman da yinelenmiş modu (sürücüye, garaj, vs) ile sürümlerinde. Makine herhangi konfor yoksun - Bu tamamen bir dairesel araba. Hiçbir klima kontrolü, elektrikli camlar ve diğer "çan ve ıslık" yoktur. Bunun için ve başıboş gibi "Toyota AE86." Sonuçta, küçük bir değişiklik ile gerçek bir "kramp" dönüştürülebilir.

teknik özellikleri

arabanın kaputu bulunduğu altında, "İlk yarış 4A-GE motorunu». Bu, bir eksantrik mili ve karbüratör yakıt sistemi ile kolay motorudur. Yanma odasının çalışma hacmi 1 590 santimetre küptür. Motorun verdi Maksimum güç - 103 beygir gücünde. Azami tork - 147 Nm. Ayrıca, "üst", yani altı bin devrimler ile kullanılabilir. Tepe güç yedi bin de elde edilir. "Ilk yarışı" kolayca kırmızı bir çubuk döner unutulmamalıdır.

dinamik

Neyi 103 atları üzerinde bir sürüklenme olabilir gibi görünüyor? çok kolay başarılı yanlara Ama dönüşler girmek için. Yani düşük yüksüz ağırlığı nedeniyle. Araç Ağırlığı "Toyota Corolla AE86 Trueno" 850 kg'dır. Bu nedenle, dağılmaya yüz sadece 8 buçuk saniye sürdü. Ve 82'de bu! Saatte en fazla 193 kilometre. Japon sadece gerçek dışı performans dinamiklerini elde başardı. Hepsi bu "Toyota" en hızlı model numarasını olduğu idi. Makine bir rekabet gücü yüksek ve Alman otomobil yarattı.

transmisyon

"Hachiroku" Açık şanzımanlar iki tür kurar. Bu beş adımlı mekanik veya otomatik dört oldu. İkincisi, tesadüfen, Başıboşların çok düşkün değildir. Sonuçta, bu makine etkinliğinin düşük olduğu ve daha sonra gaz pedalına konuştu. Bazı mekanik üzerine "takas" yapmak ve sorunsuz gidin. Her iki kutu güvenilir ve otomobil sahibine sorunlara neden olmasa da.

şasi

Ön MacPherson araba açıyor kasılarak. Dört bağlantılı arka bağımsız süspansiyon ayarlandı. Önünde "Hachiroku" havalandırmalı disk frenler. Arkasında klasik "davul" dir. binici hemen fren sistemini değiştirmek ve yerine "davul" disklerin set rağmen. Ayrıca, makine iki sabitleme çubukları ile donatılmıştır. Opsiyonel araba "Toyota Corolla AE86" kendini kilitleme diferansiyeli açıyor. Sürücü sadece arka aks üzerinde yürütülmüştür. Daha iyi bir kanca için düşük profilde burada geniş lastikler ayarlayın. Hafif olduğu ve doğru ağırlık dağılımına bu makine mutlaka döner biridir. Hatta bir standart lastik üzerinde rulo arayamazsın. araba sadece yarış devresi için yarattı. "Toyota" tarafından yönetilen ve son derece tahmin edilebilir (güç direksiyon olmamasına rağmen) çok kolaydır.

Sonuç

Yani, biz "Toyota Corolla AE86" şartnameler ve tasarımın ne olduğunu gördük. Uzun geçmişine rağmen, bu makine hala acemi sürücüler tarafından kullanılır. böylece zamanlama sistemi, değişken enjeksiyon geometrisi ve - Aslında, henüz tüm sürecin cazibesini gerçekleştirmek için zaman olmamıştır arkadan çekişli, en hesaplı "Japon" dir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.