İnsan Kaynakları Yönetimi

Yenilikçi kurumsal gelişim koşullarında Personelin sertifikası

Bugünün son derece acil olarak yeni ve etkili bir yönetim yapısı gibi yenilikçi mikro ekonomik sistem oluşturma problemi haline gelir. Ve mikroekonomik sistemlerin yenilikçi geliştirme, sırayla, personel, her konu ayrı ayrı yenilikçi faaliyetler etkinliğine ve birbirlerine göre tamamen bağlıdır.

Bu nedenle, personelin sertifika özgü mesleki bilgi ve çalışanların becerilerinin sadece kapsamlı bir değerlendirme değil, aynı zamanda koşullarında çalışmaya hazır olduklarını belirlemek için yenilikçi ekonomi. Böyle durumlarda belgelendirme rolünü anlamanın kilit noktası böyle bir ekonomide personel, sermayenin doğrudan parçası haline fiili oluşturmasıdır insan sermayesini, pazarlama, bilimsel ve teknolojik, organizasyonel ve idari, ekonomik ve mali sermaye, üretim ve teknoloji,: sermayenin diğer formları oluşturur , bilgi teknolojisi. Kısacası, personelin belgelendirme, onun umutları ve sermayesini değerlendirmek için, işletme veya kuruma cari çalışan katkısını değerlendirmek ek olarak, yenilik geliştirme onun ana formların etkisi analizini yapar.

belgelendirme yapmak yöneltilmelidir çalışma parametreleri personelin ana nitelikleri, onun bileşenleri olarak adlandırılan edilmelidir: İlk (başlangıç), emek, entelektüel, sosyal, mobil sermaye kültürel ve ahlaki, örgütsel ve girişimci yetenekleri yanı sıra önemli sağlık başkenti.

belgelendirme dikkate insan sermayesi bu formlar harfle altında hangi ilke ve koşulları almalı, o ticari gelir yaratılmasına doğrudan faktör haline edilmektedir:

- sağlık ve yaşam aşamalarında insan bilgisinin stoklanması;

- bilgi ve becerileri geliştirme stokunun kullanılması;

- işgücü verimliliği artışı (artmış, çalışanların ücret yol açacaktır);

- gelir artışı (motive eder çalışanlar ek yatırımlar yapmak).

Adam - Bilginin taşıyıcısı, oluşan ve onun sırasında geliştirilen profesyonel aktivite. sertifikasyon Bu yönüyle, geliştirmek üretmek, uygulamak yenilik ve Takeo onu yönetmek için bir kişinin yeteneğini değerlendirmek için tasarlanmıştır.

uygulama ve yenilik tanıtımı için gerekli Pazarlama araçları da belgelendirme faaliyetlerinin önemli bir konudur.

İstihdam potansiyeli oluşturulur ve bunlar deneyim, beceri ve eğitimi kazandırmak olarak ömrü boyunca geliştirilmiştir. Nitelikleri onun parçasını sunmaktadır ve personelin mesleki yaşamın bir düzeydir. yüksek bir eğitim düzeyine sahip bir kişi ve bir daha iyi olur ödeyen bir iş. Sertifika performans seviyesine değerlendirmek için, ancak ileri eğitim ve mesleki gelişimine çalışanlarının hazır belirlemek için değil, tasarlanmıştır. Şu anda yararlı bir eğitim almak için, ama eğitim verimlilik üzerinde doğrudan etkisi ve bir bütün olarak yenilik sisteminin verimliliğini olduğundan da yeterince, içine para yatırım yapmak değil sadece. o yatırımlarında daha verimli daha üretimin diğer faktör yatırım yapın. entelektüel sermayenin önemi işletmelerde yenilikçi süreçlerin aktivasyonu da kendini gösterir.

Entelektüel potansiyeli geçtiğimiz günlerde alaka kazanmıştır. İçinde Yatırım daha yaygın hale gelmektedir. Personelin sertifikası bu eğilimlerin bütün değerlendirmelidir ve bir bütün olarak işletmenin geliştirilmesi ve bu gelişmede her çalışanın katkılarından dolayı umutları bağlamında bunları dikkate almak, böylece bu bölge şimdi, hızla gelişmektedir. entelektüel potansiyelinin tanımı, bir kural olarak, çok muğlak ve göreceli doğası ve genellikle beceri toplamını içerir , personelin rekabet sağlanması. yenilik sürecinde bilginin türü, karmaşıklığı ve boyutu yenilik rolüne bağlı olarak çok önemlidir. Daha radikal yenilikler için, yeni bilgi oluşturulacak ve çeşitli bağlamlarda kullanılan.

Bir kişinin sahip olduğu belirli özellikleri bir dizi - Sosyal sermaye onun işlevi tarafından tahmin edilebilir. Bunlar sosyal yapılar içinde insan faaliyetleri katkıda sosyal nitelikleri gözler önüne serer. Grup çalışanları (yani personel), birinde hiçbir olumlu kişilerarası ilişkiler daha verimli çalışır. Sosyal sermaye - Ciddi bir çaba ve uzun bir süre tarafından oluşturulan ortak iyi vardır.

Hücre potansiyeli yenilik sisteminin tabanının sürekli ve dinamik bir gelişim özellikle önemlidir. Bu koşullar altında, gerekli işçi hareketinin bir sonucu olarak çalışanın işletmenin faaliyeti ile ilgili olarak kapsamlı bir karakterle bilgi sahibi olur.

Organizasyon ve girişimci potansiyeli diğerlerine kıyasla önemli özelliğe sahiptir. engin kaynakları, know-how, ticari sır bulundurmak insan potansiyelinin özel tür organizasyonel ve girişimci sermayesini açmak için izin verir. Kurumsal yönetimin her kademesinde temsilcileri meşgul olmalıdır. Girişimci potansiyeli çalışanları belirlemek ve canlandırmak için gereklidir. Özgül kişinin yeteneği geleneksel olmayan görevlere yönelik olarak değil, rutin, onun inisiyatif ve risk bilinci, etkili eylem peşinde girişimci becerileri olarak ifade edilir. Özellikle "bir girişimci" kavramını ve genel olarak insan kaynaklarının rolü ve girişimcilik becerilerini yeniden düşünmek için yeni bir dönem. Yenilikçi işletmelerin geliştirilmesi entelektüel düzeyi ve girişimci etkinliğe katılanların yenilikçi yeteneği gibi doğal kaynaklar ve üretim kapasitesi olarak önemli değildir. Tam bir kaynak yoktur ve yenilikçi gelişme olduğu yerde.

İnsan potansiyelinin analiz karmaşıklığı sürdürülebilir inovasyon gelişimi üzerindeki etkisi çok boyutlu ve belirsiz olduğu gerçeği ile belirlenir. Buna ek olarak, personelin sertifika özel bir rol oynar ve işletmenin yenilikçi gelişme çerçevesinde personel ile çalışmanın diğer formları arasında öne çıkmaktadır. Bunun bir örneği muhasebe personelinden yerli iş galip durumdur. işletmelerin muhasebe meslek akut sıkıntısı yaşıyoruz - Bir yandan, işgücü piyasası diğer yandan önerilerin doludur. Bu çelişkiyi çözmek için sadece ve profesyonel muhasebecilerin kutu sertifikası. Pratik onun profesyonellik başvuru sahibinin hiçbir özgüven kendi istihdam potansiyelini anlatan hiçbir resmi kaynakları, çalışan ve onun umutları hakkında tam bir bilgi veremem göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.