SeyahatYol tarifi

Tavda (Sverdlovsk bölgesi) - şehirle tanışma

Sverdlovsk Bölgesi'ndeki Tavda kasaba, aynı adı taşıyan nehrin sağ kıyısında yer almaktadır. Şehrin ilçe merkezidir. Konumu koordinatları 58 ° 3'9 "enlem ve 65 ° 16'40" doğu boylamdır. Bölgesel merkezden 360 km uzakta. Tavda (Sverdlovsk bölgesi) küçük bir kasabadır. 2015 yılında nüfus sayımı yaklaşık 34 bin kişi oldu. Rusya'daki şehirler listesinde 464. sırada yer almaktadır.

Biraz tarih

Yerel bölgelerin yerleşimi 1870'li yıllarda başladı. İlk yerleşim Karatunki Nehri'nin ağzına daha yakın konumda idi. 1895 yılında, daha sonra nehrin kıyısında bir cadde olan bir köy kuruldu. Tavda. Orijinal adı muhafaza edildi. Demiryolunun inşasından sonra bu bölge hızla gelişmeye başladı. Fabrikalar, fabrikalar, fabrikalar vardı.

Tavda (Sverdlovsk Bölgesi) kentin statüsünü ancak 1937'de aldı. Adı nehrin üzerinde durduğu nehir adına verilmiştir. Ve "tavada" kelimesi, çeviri esnasında "nehir" anlamına gelen "gergin" Mansi lehçesinden kaynaklanıyordu.

Altyapı geliştirme

Tren istasyonu sayesinde kasaba sanayileşme yoluna giriyor. Özellikle mekanik ve hidrolitik bitkiler, kumaş fabrikası, balık fabrikası var. Şehrin orman alanına yakın konumu nedeniyle, kontrplak üretimi, kereste fabrikası ve kayak fabrikası gelişiyor.

özellik

Merkezi Tavda (Sverdlovsk bölgesi) olan Tavdinsky ilçesi, 43 yerleşimden oluşmaktadır. Hepsi idareye itaat ediyor. En yakın büyük şehirler Yekaterinburg (360 km'lik bir mesafededir) ve Tyumen'dir (100 km'dir).

Tavda ulaşım - otobüs ve demiryolu. Birkaç yıl önce ulaşım nehir tarafından gerçekleştirildi ancak şu an durdu.

Ekonomi krizi

Yakın zamana kadar, Tavda şehri ülkenin ağaç işleme endüstrisinin en büyük merkezlerinden biriydi. Bununla birlikte, 90'lı ve 2000'li yılların krizinden sonra, işletmelerin çoğu durdu. Sonuç olarak, bu durum nüfusta bir düşüşe neden oldu. Yerel sakinler işlerini kaybetti ve daha büyük şehirlere taşınmak zorunda kaldılar. Örneğin, 2000'den 2015'e, nüfus yaklaşık 10 bin kişi azaldı.

Tarım neredeyse burada gelişmiyor. Süt sığırı yetiştiriciliği ana yönü olan birkaç özel küçük çiftlik bulunmaktadır.

Eğlence merkezi "Rodnik"

Kentin eteklerinde hidropatik bir kurum var. Sverdlovsk bölgesinin kaplıcalarının ülkenin her tarafında ünlü olduğu dikkati çekmiyor. Tavda, insanların sağlığını geliştirmeye gelmiş bir kenttir. Rekreasyon merkezi "Rodnik", ilk 5 "Urals'un en iyi kaplıcaları" na dahildir. Tavda hidrofatalik kurum 20. yüzyılın ortalarından beri çalışmaktadır. 1959'da termal su kaynağının faydalı mikro elementlerle doyurulduğu bulundu. Bilim adamları içinde büyük miktarda iyot, brom ve sodyum klorür buldular. Bu su, kas iskelet sistemi ve sindirim sistemi problemleri için banyo ve içki içilmesi için yararlıdır.

İdari bölünme ve turistik yerler

Şehrin kendisi bölgede çok geniş değildir. Tamamen 260 cadde var. Ana cadde. Lenin. Üzerinde kentin en büyük idari ve kültürel binaları var. Bir turistik yer Ormancılık ve Ağaç İşleme Müzesi Müzesi. Başlangıçta kendisini bir yerel tarih bilimi uzmanı olarak konumlandırdı. Ancak zamanla orman müzenin temel bileşeni haline geldi: Alan, sanayi ve yerli halkın doğasına adamış ilginç sergiler açıldı. Müzenin kendisi çok bilgilendirici, duvarlarında çeşitli bilgiler içeriyor.

Tavda şehri (Sverdlovsk bölgesi) çeşitli idari bölgelere ayrılmış, ancak yerel sakinler eski, tarihsel olarak oluşan isimleri tercih ediyor. Bölgenin ünlü kişiliği öncü bir kahraman, Sovyet bir öğrenci - Pavlik Morozov, yerli biridir. Tavda bölgesinin Gerasimovsk'u.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.