OtomobilArabalar

Şema Motor soğutma sistemi, çalışma prensibi

Düzenleri soğutma sistemleri motorun tüm makinelerde aynı. Modern araçlarda hibrid sistemi kullandık. Soğutma sıvısı aynı zamanda havayı sadece söz konusu olduğundan Evet, budur. Bunlar radyatör hücreleri üfleme yaptı. Bundan dolayı soğutma için çok daha etkili bir şekilde elde edilir. Eğer soğutucu üzerinde ek bir fan yüklemek zorunda - Sıvı dolaşım düşük hızda kaydedilmediğinden emin bir sır değil.

radyatör fanı

en tür "Lada" gibi yerli otomobiller hakkında konuşalım. bir fan içeren standart bir konfigürasyona sahiptir, motor soğutma sistemi ( "Kalina") şeması daha iyi bir ısı transferi sağlamak için. Temel işlevi - bir patlama hava akımı radyatör hücrelerin, sıcaklık derecesinde akışkan maddenin kritik değerler. çalışma kumandası bir sensör tarafından gerçekleştirilir. Yerli araçlarda radyatörün alt kısmında yer almaktadır. Diğer bir deyişle, atmosfere ısı verir, bir sıvı mevcuttur. Ve bu kontur noktası sıcaklığının 85-90 derece tutulmalıdır. Bu değeri aşan motor ceketi ek soğutma sağlayacaktır zaman aksi kaynar gidin. Bu nedenle, motorun çalışması kritik sıcaklıklarda meydana gelecektir.

soğutma soğutucu

Bu atmosfere ısı dönüş için hizmet vermektedir. Sıvı dar kanalları petek geçer. Bu hücrelerin her ısı döner geliştirmek ince levha ile bağlanır. yüksek hızlı hava sürüş zaman hücreler arasından geçer ve hızlı bir başarı sonucu destekler. Bu eleman, bir motor soğutma devresi içerir. "VW", örneğin, bir istisna değil.

Biz radyatöre monte edilir fan, yukarıda kabul var. Bu kritik sıcaklığında hava üfleme üretir. elemanın verimliliğini artırmak için radyatörün saflığını izlemek için gereklidir. Onun artıklar ile tıkanmış, ısı transferi bozulur. Hava hücresi içinden kötü geçer, ısı çıkışı gerçekleştirilmez. Sonuç - motor sıcaklığı yükselir, eserleri bozulur.

termostat sistemi

Bu bir vana benzemez. Soğutma devresinde sıcaklık değişikliklerine tepki verir. Onlar hakkında daha fazla aşağıda ele alınacaktır. Şema UAZ Motor soğutma sistemi ikili-metalinden yapılmış bir niteliksel termostat dayanır. Bu plaka ısı etkisi altında deforme edilir. devre kesici ile kıyaslayın elektrik güç ev ve işyerlerinde kullanılabilir. Tek fark, - bir kontrol anahtarı temas ve dış hatlarına sıcak sıvı besleyen valf üretti. tasarımı da bir dönüş yayı vardır. soğutmada bimetalik plaka orjinal konumuna geri döndürülür. Ve bu bahar döndürür yardımcı olur.

soğutma kullanılan sensörler

iş sadece iki sensör içeriyordu. Bir radyatör monte edilen ve ikinci bir - motor bloğunun ceket. Şimdi yerli otomobil geri dönün ve "Volga" hatırlayalım. motorun soğutma sisteminin (405) devre iki sensöre sahiptir. radyatör üzerinde bulunan ve bir, basit bir yapıya sahiptir. Çok yüksek sıcaklıklarda deforme eden bir metalli eleman dayanmaktadır. elektrikli fan üzerindeki bu sensör anahtarı.

araçlarda direkt aspiratörü transmisyonu VAZ klasik serisi daha önce kullandım. pervaneli pompa ekseni üzerine monte edilir. fanın dönme ne olursa olsun sistemde sıcaklık, sürekli yapılır. kabinde sıcaklık göstergesi bir sinyal göndermek, - Motor ceket yüklü ikinci sensör, tek bir amaç için kullanılır.

sıvı pompası

bize "Volga" geri dönelim. Soğutma sistemi motorun (406), bir dolaşımlı sıvı pompasını içeren bir diyagramdır, bunlardan sadece olmadan hareket edemez. Eğer sıvının hareketini vermeyin, silueti boyunca hareket mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak, orada antifriz kaynamaya başlar, durgunluk olacak ve motor sıkıĢabilir.

sıvı pompası tasarımı çok basit - aluminyum gövde, bir rotor, bir tarafta bir tahrik kasnağı ve bir plastik pervane - diğeri ile. Kurulum motor bloğunun içinde, ya da dışında gerçekleştirilir. İlk durumda tahrik zamanlama kayışından, bir kural olarak, gerçekleştirilir. Örneğin, modelin 2108, ikinci durumda gelen WHA araçlar kasnak tarafından tahrik edilen krank mili.

soba kontur

Bazı araçlarda, hava soğutmalı motor yüklemek için, birkaç yıl önce üretti. Bu durumda dezavantaj, bir şey çok miktarda yakıt "yiyor" Bir benzin soba, kullanmak zorunda kaldı. Ancak motor soğutma sistemlerinde kullanılan sıvı devresi radyatöre beslenen bir sıcak soğutma sıvısı alabilir eğer. Fan soba sayesinde kabin içine sıcak hava yaptı.

Bütün arabalar soba radyatör monte altında panosu. İlk olarak, ona daha sonra fan düzeneğini ayarlayın ve - üstüne bir radyatör, hava kanalları ve uyum. Onlar kabin içinden sıcak hava dağıtımı için gereklidir. onun yeni dağıtım arabaları mikroişlemci tabanlı sistemler ve step motorlar üzerinden kontrol edilir. Onlar açmak veya kabinde sıcaklığına bağlı vanasını kapatın.

genleşme tankı

hacmindeki artış - herkes ısıtıldığında herhangi bir sıvı genleşir bilir. Nedenle, bir yerde gider gereklidir. Ancak diğer yandan, soğutma sıvısının sırasında bu nedenle, sisteme yeniden ekleme ihtiyacını da azaltır. El ile bu mümkün değildir, ancak genleşme tankı yardımıyla bu işlem otomatik hale getirilebilir.

Çoğu modern arabalar uygulamalı Motor soğutma sistemi devre hermetik türüdür. konuda - Bu amaçlar için, iki valf, giriş ile ilgili bir ikinci genleşme tankı bir fiş için sağlar. Bu bir atmosfere yakın sistemdeki basıncı sağlar. Sıfırlama - Havanın dizinini azaltarak artırarak emme vardır.

memelerini Soğutma

Soğutma sistemleri, bir lastik meme içeren motorun sıvı sirkülasyon devresi sağlamak. bunların yardımı ile sıvı aktarım düğümler arasında gerçekleştirilir. Boru - bir lastik boru. İçerisinde ürünün mukavemetini artıran bir takviye vardır. Borular farklı uzunluk ve şekle sahiptir. Bu parametreler, araç modeline bağlıdır.

metal kelepçeler solucan türünü kullanarak üretilen boruları Sabitleme. maksimum gerginlik, silikonları kullanılmasını sağlamak için. Soğutma sistemine zemin bağlantı boruları küçük kusurları vardır durumunda bunları uygulamak için makul. dolgu macunu nedeniyle tüm düzensizlikler doldurulur. araç operasyon gerekli olduğunda yakın boru durumunu izlemek için. Aksi sıvı kaçağı ve sızdırmazlık sistemi olacak, hiçbir çatlak olmamalıdır.

bulgular

Yapılandırma tüm arabalar için aynı olmasına rağmen ayrıntılı bir analiz olması, o, Motor soğutma sisteminin devre operasyonu olduğu görülebilir. Sistemin verimli çalışması için tüm unsurlarıyla durumunu izlemek için gereklidir. Termostat arıza, fakat, boru genleşme tankında da kusurlu valfler sadece soğutucu sıcaklığının artışına neden olabilir. Nedenle yanlış zamanda sistemin zamanında bakım, o hayal kırıklığına uğratmadı yapmak gereklidir. Aksi takdirde, motorun işleyişini bozabilir. Silindirin aşırı ısınma çatlaklara yol açabilir ve ayrıca sıkışma olabilir piston grubu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.