OtomobilArabalar

"Kambur Zaporozhets" ZAZ-965: teknik özellikleri, ayar

"Brokeback" ZAZ - Sovyet yolcu arabası "A" kategorisi. Üretim yıl - 1960-1969. Birden fazla 322.000 kopya bu süre içinde üretildi. Arka - Gövde hacmi yüz litre sürücüdür. Güç ünitesi olarak, dört-hızlı manuel şanzıman ile benzinli motor kullanılır. zemin ile Yakıt tüketimi - 100 km başına yaklaşık 7 litre. Limit devir eşiği arabalar - 90 km / s. insanlarda, aynı zamanda "böcek", "zhuzhik", "fil" adı verilir. özellikleri, özellikleri ve ayar olanaklarını göz önünde bulundurun.

yaratılış Tarihçesi

"Brokeback" ZAZ için ABD'nin Uzmanları dört silindirli 746 cc V-ikiz motor tasarlanmıştır. Motor döküm şaftları türüyle benzersiz bir tasarıma sahip. o zaman yeni enerji santralinin Parametreler oldukça iyi görünüyordu. O Zaporozhye bitki oluyor, arkasına monte ve sonra MeMZ üzerinde Melitopol dışarı çalıştı.

Birkaç ay dahili test ünitesi zor geçti. İki deneyimli oto naezdili 5 ve 14 bin kilometre vardır. Sonra bir resepsiyon taşıma özel bölümler arası komisyonu. Mevcut ağırlığı daha büyük 54 kilogram vücut yüksekliği belirtilmiş olan şekillere (300 milimetre farklı olarak) karşılık gelmez kaydeder. kusurların giderilmesi Sonra "kamburlu" ZAZ üretim (1960) girdi. araba fiyatı 407-th "Moskvich" den bir buçuk kat daha ucuz 18 bin ruble olarak gerçekleşti. 887 metre küp kadar - 1962 sonunda, mühendisler 72 mm, hacim için silindirler kadar artırarak motoru geliştirilmiş. cm, hacim - 27 beygire kadar.

dizayn

salma kabul otomobil satın ilk yıllarından itibaren aşık oldu ve ciddi şikayetleri neden olmadı. kırsal yollar ve sorunlu seyahat ederken "Kambur Zaporozhets" (ZAZ-965) kendini kanıtlamıştır. Pürüzsüz alt, tüm tekerleklerde bağımsız süspansiyon ve elemanlarını taşıyan iyi bir yükün varlığı ile sağlanan İyi geçirgenlik. Hiç bataklık veya karda takılıp bile, sırayla sorunlar bu değildi, çıkmak. Makine ağırlığı sadece 665 kg kolayca iki adamı itti olabilir.

"Zhuzhika" ayırt edici özelliği kamyon bıraktığı kaba çamurda arasında binmek için fırsat vardı. kuvvet altında değildi başka yolcu arabaları. "Kamburlu" ZAZ sahipleri iyi manevra kabiliyeti, aynı zamanda dayanıklı gövde, ekonomi ve güç ünitesinin bakım kolaylığını sadece memnun.

dış

Arabanın tasarımını oluşturma, tasarımcılar dekoratif unsurlar ve kapsamlı ek işlevsellik özel önem yoktur. temel amaç genel nüfus için bir bütçe modeli yaratmaktı, bu durum şaşırtıcı değildir. İç yatak gövdesi biraz şişkin hale katı metalden yapılır. Ön kısmı, bir çift özgün simetrik bir şekle katlanan tahsis edilmiştir.

Bu unsurların Kavisli geçişler küçük bir yarıçapa sahiptir ve tekerlek kenarları hafif idi. kapaklar üzerinde üç cıvata kafaları vardı ve arka tekerleklere de belirgin bir çöküş olmuştur. güç ünitesi, sırasıyla, gövde ilerledi, arkasında yerleştirilir. Onun kapağı içeriden kapatıldı.

Ayarlanabilir kayar ayrı koltuklarla donatılmış yukarıda sunulan bir fotoğraf olan ZAZ "kambur",. Kanepenin arka koltuk oldukça rahattı. kullanışlı aksesuarlar tek telli düzeni ile 12 volt ile güneşlikler, kapı cepleri, elektrikli ekipman karşı kaydedilmiştir arasında.

salon araç minimalizm faydalanarak verildi. Direksiyon kolonunun arkasında sağ tarafta, çoklu kontrol cihazlarını yerleştirmek için - ateşlemeyi, ayarlama düğmeleri, radyo ve ısıtıcı. yan elemanlar üzerine Cam garantisi olarak kabul edilebilir bir görüş köşe şeklinde havalandırma katıldı. Bir araba olarak kabul edilir ve sadece iki kapısı vardı rağmen, tam dört koltuklu sınıfına aitti.

ileri katlanabilir ön yolcu koltuğu ile yapılan arka koltuğa İniş. dezavantajları ters yönde kapı çiftçilik ve bir çarpışma tehlikelidir önünde yakıt deposu, yerleştirme, yüksek gürültü, yolcu kabininin kötü ses yalıtımı bulunmaktadır.

ZAZ "kamburlu": teknik özellikler

ana gövde kısmı karter oldu. iç duvar, katı yatak yuvasının için özel bir bölme. alüminyum silindir kafalarının ve soğutucu yüzeyi 4 montaj delikleri - yuva duvarlarında bir üstten, kam mili montaj sahiptir. Dört girişleri, çıkış - iki.

Dört aralıkları ile iletim, iki şaft ve üç özelliklerine sahiptir. Bir dişli - geri, diğerleri senkronlayıcılarla donatılmıştır. çatal çubuklar ile hareket kavrama takımı. Soğutma sistemi, özellikle uzun yolculuklarda, aşırı ısınma için bir eğilim vardır.

ön süspansiyon otomobil "Volkswagen Beetle" ödünç. Dört kolları ile çapraz burulma çubukları çifti de taşımaktadır. Bunlar ayrıca yumruklar tekerlekleri tahrik bağladı. Kıç - eksenli iki diyagonal kollar. Daha sonra mühendisleri eksen üzerinde menteşelenmiş eğik kolu bloke için yeniden.

ana parametreler

Aşağıdaki makalede sunulan bir fotoğraf olan ZAZ "kambur" vardır ana özellikleri şunlardır:

 • uzunluk / genişlik / yükseklik - 3,3 / 1,39 / 1.45 m.
 • Vücut Tipi - sedan tamamen metal iki kapılı.
 • Havalandırma - Yerel türü.
 • Ağırlık - 665 kg.
 • Tekerleklerin Parça (ön / arka) - 1,15 / 1,16 m.
 • Açıklık - 17.5 cm.
 • 5 m - dönme yarıçapı en az.
 • Rezerv hızı - 100 km / s.
 • Aktarma organı - atmosferik soğutma ve üst da vanalar benzinli motor.
 • Sıkıştırma - 6.5.
 • Kavrama - Kuru tek disk birimi.
 • Karbüratör Tipi - besleme akışı ile dikey.
 • Fren - pedleri.

ilginç gerçekler

 1. Motor montajı ZAZ "Brokeback" iki üretici tarafından aynı anda gerçekleştirildi.
 2. Odessa, araba genellikle "Musevi tankı." Denirdi
 3. Aracın takma arasında; "bebek", "zazik", "kabızlık".
 4. "Kambur" harekete karşı açılmış kapılar olan son Sovyet araba, oldu.
 5. Kararlı hava girişleri mucit onuruna "şamandıra Wasserman" çağrısında bulundu.

modifikasyonlar

Makine kabul birkaç gelişmeler var. Bunlar arasında:

 • 965AB - manuel kumandalı.
 • 965AR - Bir yaralı el veya ayak engelliler için özel amaçlı taşıt.
 • 965S - Sağ tekerlek posta minibüs.
 • 965E "Yalta" - Finlandiya ve Belçika'da mevcut ihracat modeli. En iyi ekipman, izolasyon ve iç trim vardı.
 • "-Pick up" - fabrikasında dahili kullanım için üretilmiştir.

ZAZ "kamburlu": ayar

Düzgün kağıda veya 3D-formatında çizimler oluşturmak için gereken söz konusu aracın modernizasyon yapmak. Bu beklenen ayar genel resmi görmenizi sağlar. Proje sayesinde işler ve daha fazla eylem kompleksi belirlemek için yapacaktır. Kural olarak, Kit, havalandırmalı diskler ile belirlenen davul değiştirilebilir, hem de arka süspansiyon yayları sert birinde personeli değişiyor. Ön süspansiyon ZAZ-968 üzerine monte edilebilir. "Kambur" o zaman sert ve zor hale gelir.

Azaltılması, yakıt tüketiminin giriş ve egzoz manifoldu, pompa ayarını "sekiz" ve obnulitelya karbüratör sıkıcı, yeni çubuklar sağlayacaktır. güç ünitesinin güç artacaktır. Genellikle daha iyi viraj stabilite, kullanım kolaylığı sağlayan, montaj tekerlek diski başvurmak.

Güçlendirme motoru

Oldukça haklı operasyon - Motor gücü performansını iyileştirme. Sonuçta, yerli bitki 100 km / saat maksimum hıza sahip sadece üç düzine "atları" kapasitelidir. motor arkada olması göz önüne alındığında, arka güç üniteleri için tasarlanmış uygun olan bir şanzıman, bulmalıyız.

daha sonra "Zaporozhets," hem de "Volkswagen" vagonları, "Porsche" ve "Tatra" ile Düğüm iletim uyum. Eğer motor MeMZ-968 ayarlarsanız, en fazla 45 beygir güç kazancı olsun. Doğru, "VAZ" türündeki yerli üçlü karbüratör analog yerine ihtiyacı. Bagaja doğrudan düzeltmek mümkündür. Fırın ayrıca iyileştirilmiş ısıtma sistemine değiştirmek arzu edilir.

vücut

restyling ve araba ZAZ "kambur" gövdesine Maruz. Yukarıda sunulan fotoğraflar hangi Ayarlama, bu size aerodinamik ve görünümünü iyileştirmek için izin verir. öngörülemeyen sürüş durumlarında tehlikelidir ters yönde, açık araba kapıları sayıldığından, ön döngüye arka kanopiler bu öğeleri ağır bastığı için daha iyidir. Eskimiş kilit ve modern bir başlık ile değiştirilir.

Dış modernizasyon ayrıca kauçuk benzeri 195/60 / R14 için tekerlek kemerlerinden uzantısını içerir. arabanın orijinalliği artırmak ve üstüne monte edilen, gelen hava girişleri temizlemek için. Buna ek olarak, bu kenguryatnik, spoylerler, yan yay aerodinamik plastik ayarlar. Arabanın Böyle bir tasarımda harika görünüyorsun ve çok şık olacaktır.

salon

uzun zaman önce eski Sovyetler arabanın Bu eleman. O ilk yolcu ve sürücü için yüksek konfor farklı değildi. Geliştirilmiş iç ZAZ-965 o kadar zor değildir. Yeni koltuk, direksiyon simidi spor türü, yağ basıncı göstergeleri ve sıcaklık sensörü ve yakıt düzeyi gibi diğer çalışma parametreleri, yükleyin.

Tavanda bir doğal kaplama siyah veya kırmızı derisinden ayarlanabilir ve katta benzer tonları ile halı yatıyordu. Ayrıca kapı cilt pedalını değiştirmelisiniz. Eğer düzenli koltuk atmak istemiyorsanız, kendi yüksek kaliteli Döşeme üretmelidir. Eğer kendi yetenekleri, güven daralma salon profesyonellerin emin değilseniz.

elektrik

söz konusu makinede Elektronik tek telli sistemi üzerinden beslenir 12 V'luk bir voltaj alır. aydınlatma elemanları, IL-12 ile uygun bir lamba gibi. Gerekli iyileştirmeler başında yerli optik kaldırın. Bu hareketli koltuk kaldırılır için, devre dışı tel üzerinde dil kapalı testere "yörüngesinin". Ardından "Moskvich" dan yuvarlak spot alınan montaj yerinde çalışılmıştır. kontrol çip için daha büyük çaplı yapılır ikisi altı delik, planlanmış.

Yer eleman dikey, nedenle dil kapalı öğütmek için gereklidir. optik elemanı ve fiş ayarlama temizlendi. Telleri tam zamanlı yuvasına görüntülenir. cıvataları spot, kurumlar içinde ve dışında fındık ile sabitlenir. Bundan sonra, optik monte edilmiş olan ve kontrol fındık bastırır. cıvataların çıkıntılı kısımları kesiliyor. dış sınır fit jant 968-inci modeli için. Ne zaman düzgün yapılmazsa, manipülasyon ayarlanabilir halojen lambalar yüklemek mümkün olacak.

ilaveten

soğutma ünitesi 'nin kaliteli radyatörler, bir çift "Ford" ya da "Tavrii" monte edilebilir geliştirmek için. Yeni ZAZ daha çekici ve iletim seti, örneğin, VAZ-2108 ise beş bantları ile daha pratik hale gelecektir "kamburlu". Dış değişiklikleri esas çamurluklar uzatmak için, yeni bir motor yeniden şekillendirilmesi ile göbeğe bağlı, ve bir arka araç aks tolere edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.