Gıda ve içecekYemek tarifleri

Patates ve aromatik otlar ile multivarka olarak domuz kaburga

Domuz multivarka içinde kaburga patates çok lezzetli ve sulu dışarı çıkarmak. Böyle bir yemek değil sadece her zamanki aile tablosu için hazırlanabilir, ancak onun uzun zamandır beklenen misafirler sunmak olduğunu belirtmek gerekir. Sonuçta, yapmak için bu doyurucu yemekleri sadece ekonomik ve basit ürünler gerektirir.

multivarka patates ile domuz kaburga aşaması hazırlanması Adım

Gerekli bileşenler:

  • soğan büyük soğan - 1 adet;.
  • Kaburga - 550 g;
  • büyük patates - 6 adet,.
  • havuç ortamı - 2 adet;.
  • kokusuz ayçiçek yağı - 35 mi;
  • kaynar su - 2 bardak;
  • kimyon - Yarım kaşık;
  • Kurutulmuş dereotu - 1 tatlı kaşığı;
  • defne yaprakları - 2-4 adet;.
  • Tuz, biber tozu - tadı ilave edilmesi.

İşleme et

multivarka patates Kaburga benzer çanak ama sığır veya koyun eti kullanarak çok daha suludur ve lezzetli aldı. Bu yüzden, et yıkandı ve tohum boyunca bölümler halinde kesilmesi gerekmektedir satın almıştır. Bundan sonra onlar biber, tuz ekleyin ve yarım saat kenara bırakmak gerekir.

sebze

bu tür havuç, soğan gibi bileşenler ile birlikte eğer multivarka patates ile domuz kaburga çok daha güzel kokulu ve tatmin edici elde edilir. Adını sebzeler temizlenir ve ardından ince doğrayın edilmelidir. aynı şekilde, patates ile yapmanız gerekir. Ancak, daha büyük kesilmesi tavsiye edilir.

Isıl işlem

multivarku Eğer bir lezzetli yemek pişirmeyi bilen, elbette, ilk olarak, tüm işlenmiş etler ortaya koymak 15-18 dakika (pişirme süresi) için her tarafta onun bitkisel yağ ve kızartma kemer. Sonra lavrushku kaburga, soğan ekleyin ve tekrar 5 dakika boyunca aynı programda durmak. Benzer şekilde girdi ve taze havuç.

kavrulmuş için patates ile domuz kaburga bir sürü daha az zaman hazırlamak için gerekli olduğundan her zaman, en lezzetli ve yumuşak, temel sebze az et ilave edilmesi gerekmektedir alır. bir kase birimi çanak içine patates dökün gerekir biber ve tuz (domuz zaten onlarla bulaşmış belirterek) yıkandı ve kurutuldu dereotu ve koyun ile aroma baharat kimyon. Bundan sonra, multivarku 50 dakika boyunca kaynar su 2 bardak dökün olmalı ve bir pişirme moduna. Yemeklerin hazırlanması sırasında arzu 2 veya 3 kez büyük kaşıkla müdahale olduğunu akılda tutmak gerekir.

multivarka patates domuz eti tam pişmiş sonra, başka bir 7 dakika ısıtmak için dayanacak ve sonra derin bir kaba genişletilmiş olmalıdır.

Yemeğe ne için başvuruda

Bu, lezzetli, doyurucu ve lezzetli yemeğin buğday ekmeği ve bazı soslu misafirler sunmak arzu edilir. Ayrıca, tavsiye edilir taze doğranmış otlar ve ekşi krema lezzet ek olarak.

Faydalı İpucu ev kadınları

Eğer patates ile kaburga daha kokulu olmak için onları rendelenmiş sarımsak koymak ve sıcak baharat karışımı için, ısıl işlem sonrası, bu arzu edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.