Gıda ve içecekYemek tarifleri

Ne yemekler morina filetolarında hazırlanabilir

Cod Atlantik ve ılıman enlemlerde bulunan Pasifik Okyanusları. Avrupa sahillerinde bu üzerinde bulunan Spitsbergen adasında için Biskay. Bu ilk deniz balığı, o insanları yakalamaya öğrendik. çok değerli, bu cins nedir? Bu sözde "yağsız" balık aittir. Ne anlama geliyor? Tüm hayvansal yağ karaciğerde birikir O. Vücut ağırlığı bazen bir kilogram kadar! Morina karaciğeri derece onun tadıyla, aynı zamanda bütün karkas ile ilgili olarak vitamin D ve A açısından zengin olduğu için, aşağıdaki morina lezzetli bir fileto pişirmek için nasıl tarifler vardır.

kendi zevklerine göre bu balığın eti denizlerin diğer sakinlerinin ete aşağı değildir. Seni ondan, çorba pişirmek atıştırmalıklar ve yapabilir ana yemekler, ve ızgara fırında veya kıyma pirzola koyabilirsiniz. Ama morina filetosu pişirmeye düşünerek önce, balık işleme paylaşılan birkaç sırlarını öğrenmek gerekir. Soğuk suda birkaç dakika karkas koyun hafifçe limon suyu ile acidulated. Pişirme sırasında, cilt kaldırmayın ve kuyruk ve yüzgeçleri kaldırmayın. Daha küçük balık bir delik, daha az o kaynaşmak olun. O sadece iyi bir yıkama değer ve iç siyah filmi kazıyın.

Eğer bir balık kızartmak istiyorsanız, o zaman morina filetosu üretmek için karkası kesmek gerekir. Bunu yapmak için, e, baş ve kuyruk kesin ve sırt boyunca, kuyruk bölümünden başlayarak yavaşça deriyi. Sonra vertebra sütundan ihale ayrı et. morina ile gözlerini açık tutmak ve ne zaman duracağını bilmek gerekir: özeti kulak, bunun acı bir tadı var olacaksa, ve balık olacak tatsız ve kuru piştiğizaman eğer. Ve şimdi pişirmeye başlar.

Reçete "Bonanza" pan, limon suyu serpin koymak parçaları, baharat ve baharat tuz, un içinde rulo içine doğranmış morina filetosu kiloluk sunmaktadır. soğan ile kaplayın, dilimlenmiş büyük halkalar, mayonez (100 g) doldurun. Bir sonraki katman - (bir banka için yeterli) mısır konserve. En üstte peynir rendelenmiş edilmelidir. Pişirme 20 dakika boyunca 180 derecede ısıtılmış fırında gönderin.

Ve burada hazırlamak nasıl sıcak aperatif morina. Küçük parçalar halinde Narazrezat fileto. Sürekli Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni kısık ateşte bir saat yaklaşık dörtte eritilmiş tereyağı balık ağırlık ihtiyacını müdahale. beşamel olandez veya başka: Ayrı sos yapmak. balık, zhulennitsy koymak fırında pişirilmiş kadar sos ve dopech dökün edilir.

Ve burada Baskça morina bir fileto pişirmeyi tarifi vardır. yüksek tamponlar pan dilimlenmiş patates (bir pound), ince doğranmış soğan ve havuç koyun. sebze Buna "yastık" parçalar halinde kesilmiş filetosu düzenlemek için. , Balık baharatları ve tuzu serpin bardağı krema dökün ve kapağı altında yaklaşık 20 dakika pişirin. (- eti kendisini yıkılacak zor değildir) Bundan sonra, balık, çok küçük parçalar üzerinde ufalanmış olsun. homojen bir püre haline değerler alır krem, yumurta sarısı çekiç ve pound. tavaya geri kütleyi koyun. rendelenmiş peynir serpin ve kahverengi oluncaya kadar fırında dopekayut gönderin.

Ve son olarak, reçete morina filetosu köfteleri. bir kıyma ya da granüle soğan, işlenmiş peynir ve süt batırılmış bir rulo ilave ince sechem bıçak aracılığıyla geçer. Tuz ve karabiber. Şimdi, köftesi oluştururlar un veya ekmek kırıntıları ve bitkisel yağda kızartma rulo sadece kalır.

Afiyet olsun!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.