FormasyonBilim

Ölçme bilgilerinin Semantik yöntemi: özü, temel kavramlar ve özellikleri

Semantik bilgi ölçüm yöntemi - bu nedir? hangi günü o dayanır? gerçekleştirmek için amaç ve görevleri nelerdir? Bütün bunlar bu makalede ele alınacak.

genel bilgiler

Bazı durumlarda, anlamsal bilgi ölçme yöntemi? Alınan bir mesajın bilgi, faiz içerik tarafında özünü kullan - kullanımı için durumlarını kapsayabilir. Ama önce, o neyi temsil ettiğini izyasnenie verelim. Hala tam olarak oluşmuş değil zor resmiyet yaklaşım, - anlamsal bilgi ölçüm yöntemi olduğunu belirtmek gerekir. Elde edilmiş verilerin anlam miktarını ölçmek için kullanılır. Başka bir deyişle, nasıl bu durumda alınan gerekli dan fazla bir bilgi. Bu yaklaşım, alınan verilerin içeriği yan belirlemek için kullanılır. Biz semantik bilgi ölçmeye yönelik bir yöntem bahsediyoruz eğer, biz ayrılmaz göz altında konu ile bağlantılıdır eş anlamlar sözlüğü, kavramını kullanır. o neyi temsil ediyor?

sözlük

Ben kısa bir giriş yapmak ve ölçüm bilgilerinin semantik yöntemi hakkında bir soruya cevap vermeni istiyorum. Kim koydu? O, bu yöntemin kullanılması sibernetik Norbert Viner kurucusudur önerdi ama o bizim vatandaşı A. Yu. Shreydera etkisi altında önemli bir gelişme var. Bir nedir eşanlamlılar? Bu ad alıcının bilgi olan bilgi grubunu belirtmek için kullanılır. Aldığımız mesajın, içeriğiyle kavramlar dizinini karşılaştırırsanız, o belirsizliği azalttı öğrenmek mümkündür. Sık sık olsun insanların çok sayıda etkisiyle bir hata düzeltmek istiyorum. Yani, onlar yolu Claude Shannon tarafından tanıtılan anlamsal bilgi ölçmek için inanıyoruz. Hata oluştu tam olarak nasıl bilinir, ancak bu görüşün yanlış olduğuna değildir. Klod Shennon anlamsal olarak kabul edilir bir istatistiki bilgilerin ölçüsünü, "halefi" ve tanıtıldı.

alınan mesajda semantik bilgi miktarını belirlemek için grafik yaklaşımı

Ne çizmek bir şey gerekiyor? ölçüm Semantik yöntem bilgisayar bilgileri kolayca okunabilen çizimler şeklinde veri yararlılığı veri görselleştirmek için bir fırsat kullanır. Bu pratikte ne anlama geliyor? durum grafikte çizilir netleştirmek için. Kullanıcı (sıfıra eşit) alındı mesajının özü hakkında hiçbir bilgiye sahip ise, o zaman semantik bilgi miktarı aynı değere eşit olacaktır. optimum değeri bulmak mümkün mü? Evet! Yani, eş anlamlılar denilen yerde maksimum semantik bilgi miktarını artırır. Hızlı bir örneğe bakalım. Kullanıcı bilinmeyen bir yabancı dilde yazılmış bir mesaj aldım varsayalım, ya da bir kişi ne diyor okuyabilir, ama her şey bilindiğinden onun için, artık haber. Böyle durumlarda biz mesajı sıfır semantik bilgi içerdiğini söylüyorlar.

tarihsel gelişim

Muhtemelen biraz daha yüksek bu konuda konuşmak gerektiğini, ancak yetişmeye çok geç değil. Başlangıçta, semantik bilgi ölçme yöntemi 1928 yılında Ralfom Hartli tanıtıldı. Kurucu genellikle Claude Shannon tarafından adlandırıldığı gibi biz daha önce belirtti. Neden böyle bir karışıklık var? Aslında anlamsal bilgi ölçümü ve Ralfom Hartli yöntemi 1928 yılında tanıtıldı rağmen, 1948 yılında o özetlenebilir, yani, Klod Shennon ve Uorren Uiver oldu. Bundan sonra, sibernetik Norbert Viner kurucusu Yu. I. Shneyderom tasarlanmış önlemler şeklinde en yüksek tanıma aldı eş anlamlar sözlüğü, yöntemi fikrini oluşturdu. Bunu anlamak için, sen bilginin oldukça yüksek düzeyde ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekir.

etki

Bize pratikte eş anlamlılar yöntemi nedir verir? O bilginin akrabası olarak özelliğine sahiptir tezin gerçek teyididir. Bir akraba (veya öznel) değerine sahip olduğunu belirtmek gerekir. objektif bilimsel bilgiyi değerlendirmek edebilmek amacıyla, evrensel hazine kavramını tanıttı. değişim ve Onun hızı insanlık aldığını bilginin önemini gösterir. Bu sonuç (ya da ara) bilgileri elde edilebilir tam olarak ne demek değildir. Örneğin, bilgisayar al. Bilgisayar tüpü ve her bir yapı elemanının biraz durumuna dayanarak oluşturulmuş ve ilk hesaplamalar için kullanılmıştır. radyo, telefon, bilgisayar, TV, dizüstü bilgisayar: Artık, hemen hemen her kişi bu teknolojinin temelinde çalışan bir şey vardır. Hatta, modern buzdolapları, fırınlar ve çamaşır insan kullanımı ev cihazlarını hafifletilmesi bilgilerdir çalışmasına dayalı, küçük elektronik içerirler.

bilimsel yaklaşım

Nerede bilgi ölçme semantik yöntemi incelendiğinde? Bilgisayar - bu konuda çeşitli yönleri ile ilgilenen bilim dalıdır. özelliği aynıdır nedir? yöntem "doğru / yanlış" sistemi, ya da bit sisteminin kullanımına dayanmaktadır "bir / sıfır." kelimeleri, heceleri ve benzeri: Eğer belirli bilgileri aldığınızda, konuşmanın birimleri gibi adlandırılır ayrı birimler, bölünür. Her bir ünite, belirli bir değeri alır. Hızlı bir örneğe bakalım. Yakın iki arkadaş. Bir kelime ile ikinci döner. "Yarın bir gün izin var" gün dinlenmek zaman - herkes bilir. Bu nedenle, bu bilginin değeri sıfırdır. İkinci çalıştığını yarın diyecekler Ama eğer, o zaman ilk sürpriz olacak. Gerçekten de, bu durumda planları sekteye uğrayacak örneğin, bowling veya stüdyoda dalmak için, bir kişi inşa etti olanı olabilir. Tarif edilen örnekte her bir parçası birler ve sıfırlar ile tarif edilebilir.

elleçleme kavramlar

Ama ne hala Thesaurus ama kullanılır? Başka ne bilgi ölçme semantik yöntemini anlamak için bilmek gerekir? daha ileri çalışmalar için temel kavramlar - işaret sistemleri. bunların altında, örneğin bunların işaretleri ya da bunların kombinasyonlarını yorumlama kuralları ekspresyonunun vasıtasıyla, anlamını. en bilimin başka örneğe bakalım. Bilgisayarlar koşullu sıfırları ve olanları çalışırlar. Aslında, bu makine parçaları beslenir, düşük ve yüksek bir voltajdır. Ve onlar sonunda olmayanlar birler ve sıfırlar geçmektedir. Nasıl iki teknik arasında bir ayrım yapabilir? bunu cevaplamak bulunmuştur - kesinti. aynı bilgileri geçirilen zaman, o zaman böyle kelimeler, cümleler ve bireysel değerler gibi çeşitli bloklar elde ederiz. ayrı bloklar halinde bir veri bozulması oral insan konuşmasında, duraklama kullanılmaktadır. Kendilerine çoğunluğu biz fark o kadar ince olur "makine". Bu amaçla bir mektupta noktaları ve virgül vardır.

Özellikler

semantik bilgi ölçme yöntemine sahip konu ve daha fazla özellikle değinmek edelim. Biz zaten biliyoruz bilginin önemini tahmin sözde geçici bir yaklaşımla, yani. biz objektif olmaya veriler bu yolla değerlendirilecektir diyebilir miyiz? Hayır, bu doğru değildir. Bilgi özneldir. okulunun bir örneğe bakalım. Önümüzdeki onaylı programın giden bir öğrenci, sınıfta sunulmaktadır ne inceleyen ortalama orta halli vardır. o zaten biliyor ve değil ilk kez duyar için / okur çünkü ilk için, okulda aldığı bilgilerin çoğunu, oldukça zayıf ilgi olacaktır. sübjektif düzeyde, bu nedenle bu onu (dolayı onun konunun sunum sırasında fark öğretmenin bireysel gözlemleri, o hariç) çok değerlidir olmaz içindir. yeni bilgilerin orta halli sadece uzaktan şey olduğundan, daha geniş büyüklük sırasına üzerine, sınıfta ortaya konacaktır onun için verilerin değerini duydu ederken.

Sonuç

Bu biz mevcut sorunu çözebilir tek yolu değildir - Bilimin ölçüm verilerinin bir semantik yolu olduğunu belirtmek gerekir. seçim hedefleriniz ve mevcut fırsatlardan bağlı olmalıdır. Eğer ihtiyaç vardır konudaki ya da ilgilenen varsa nedenle, sadece güçlü semantik varoldukları için hariç daha ayrıntılı olarak incelemek ve bilgi ölçme hangi başka yöntemler bulmak için tavsiye edebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.