FormasyonBilim

Gelişim Eğitim Teknolojisi

Eğitim sürecinin yoğun teknolojik gelişimi ile bağlantılı olarak, öğretme ve yetiştirme konusundaki ileri fikirler teknoloji şekli alır. Evrensel olarak tanınan gelişimsel öğrenme teknolojisidir.

Gelişimsel eğitimin psikolojik temelleri seçkin yerli psikolog LS tarafından doğrulandı . Vygotsky. İlk önce eğitim ve yetiştirme gelişiminin önceliğini açıkladı. Eğitimde LS Vygotsky'nin "yakınlık gelişme bölgesi" kavramına yönelme, birçok psikolojik ve pedagojik çalışmaların ve eğitim deneylerinin temelini oluşturdu.

Bilim adamı A.N.'nin takipçileri. Leontiev, P.Ya. Halperin , LS Vygotsky'nin fikirlerinin daha da geliştiği psikolojik bir teori geliştirdi. İlkokulda gelişim eğitiminin uygulanması L.V. tarafından üstlenildi. Zankov ve daha sonra, D.B. Elkonin ve V.V. Davydov deney okullarının uygulamasında.

Gelişme kabiliyeti, doğumdan beri insanda mevcuttur. Gelişim bazı kalıtsal mekanizmalara bağlıdır, ancak sosyal çevre de kişiliğin oluşmasında önemli bir faktördür. Bir kişinin önemli bir özelliği - özdenetim, özdenetim - bir kişinin gelişim sürecini etkiler, ki bu bireysel bir çeşittir. Gelişme süreci durgunluk ve düzensizlik ile karakterizedir. Yaş değişiklikleri nicel ve nitel gelişim fırsatlarını belirler.

Gelişimsel eğitim teorisinin gelişimi ile bağlantılı olarak, okul öncesi yaştaki çocuğun pek çok ortak kuramsal kavramı ele alabileceği öne sürülmüştür. Bu bağlamda, zihinsel gelişimi, teorik düzeyi yükseltmeye öncelik veren eğitim materyali içeriğiyle etkinleştirmek mümkündür.

Gelişimsel öğrenme teknolojisi, toplu dağıtıcı etkinlik temelinde öğretmenin ve öğrencilerin etkileşimini, öğrencilerin araştırma ve arama etkinliklerinde bir eğitim diyalogunun organizasyonu yoluyla öğrenme problemlerini çözmenin çeşitli yollarını araştırmayı gerektirir.

Gelişimsel öğrenme teknolojisi , çocuğun yansıtıcı yeteneklerini harekete geçirmek, kendini izleme eğitimi ve öz değerlendirme becerileri içerir.

Gelişim eğitiminin teknolojisi, yerli bilim insanlarının eğitimi geliştirme kavramlarına dayanır (LV Zankov, VV Davydov, DB Elkonin, ZI Kalmykova, EN Kabanova, GA Tsukerman, I.S. Yakimanskaya, GK Selevko ve diğerleri), çocuk gelişiminin ve çeşitli motivasyonel unsurların çeşitli yönlerine dayanıyor.

Örneğin, L.V. Zankov, V.V. Davydov, DB Elkonin bilişsel ilgi için gelişimsel öğrenme kavramlarının geliştirilmesine güvenir. Yakimanskaya, kişinin kişisel tecrübesine öncelik veriyor. G. Altshuller, I. Volkov, I. İvanov, okul çocuklarının ve G.K.Selevko'nun kendi gelişim ihtiyaçları üzerine yaratıcı ihtiyaçlarına dikkat çekmektedir. Her durumda, gelişimsel öğrenme teknolojileri çocuğu çevreleyen dünyayla etkileşime giren öğrenme sürecinin bağımsız bir konusu olarak görüyor.

Okul eğitimi uygulamasında, gelişimsel eğitimin en yaygın teknolojileri LV Zankov ve DB Elkonin-VV Davydov'du.

Gelişim Eğitiminin Didaktik İlkeleri L.Zankova:

- Hızlı öğrenme materyali ile yüksek seviyede karmaşıklık.

Teorik bilgiler öncü rol oynamaktadır.

- Öğrenme sürecinin anlaşılmasını kolaylaştırın.

- Tüm öğrencilerin genel gelişimi.

Eğitim gelişiminin didaktik temelleri DB Elkonin-VV Davydova:

- Öğretmenin amacı teorik düşünce ve bilinç oluşmasıdır.

- Eğitimin içeriği, öğretim yöntemlerinin ortak yöntemlerine dayanan bir bilimsel kavramlar sisteminin hakimiyeti altındadır.

- Metodolojik özellikler - eğitim materyalinin sorunsal bir sunumu, görev öğretim yönteminin kullanılması, kolektif-dağıtıcı faaliyetlerin organizasyonu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.