FormasyonBilim

Gaz kondensatı

Gaz kondensatı, gaz ve petrol sahalarında bir yan ürün olarak salınan hidrokarbon karışımları (hepsi farklı moleküler yapıda farklılık gösterir ve yüksek sıcaklıkta kaynar) ortak bir adla birleştirilir - gaz kondensatı. Bunların kompozisyonu ve sayısı, üretim yeri ve koşullarına bağlıdır ve bu nedenle geniş çeşitlilik göstermektedir. Bununla birlikte, bunlar iki gruba ayrılabilir:

  • Benzin-gaz yağı fraksiyonları şeklinde (ve bazen daha yüksek moleküler sıvı yağ bileşenleri) stabil gaz kondensatı,
  • C5 ve üstü hidrokarbonlara ilaveten bir metan-bütan fraksiyonu biçiminde gaz halindeki hidrokarbonları içeren kararsız ürün.

Kondens, ekstrakte edildiği üç tip kuyudan gelebilir:

  1. Ham petrol (ham petrol (stratadan) ayrı olarak yere düşebilecek veya içindeki çözünmüş benzersiz gaz formunda bulunur).
  2. Kuru doğal gaz (düşük çözünmüş hidrokarbon içeriğine sahiptir, yoğunlaşma oranı düşüktür).
  3. Islak doğal gaz (gaz kondensat alanlarında üretilen ve yüksek oranda benzin kondensatı bulunan).

Doğal gazlardaki sıvı bileşenler miktarı, 1 m3 gaz için 0.000010 ila 0.000700 m3 arasında değişir. Örneğin, çeşitli alanlardaki kararlı gaz kondensatının çıktısı:

  • Vuktylskoye (Komi Cumhuriyeti) - 352,7 g / m³;
  • Urengoy (Batı Sibirya) - 264 g / m³;
  • Gazlinskoye (Orta Asya) - 17 g / m³;
  • Shebelin (Ukrayna) - 12 g / m³.

Doğal gaz kondensatı, gaz komponentlerinin bulunduğu, düşük yoğunluklu çeşitli sıvı hidrokarbonların çok bileşenli bir karışımıdır. Kuyu delinirken sıcaklık düşmesi sırasında ham gazın yoğunlaşması (üretilen hidrokarbonların çiğlenme noktasının altında). Genellikle "kondensat" veya "benzinli gaz" olarak adlandırılır.

Yoğuşmanın doğal gazdan veya petrolden ayrılması şemaları çeşitlidir ve ürünlerin mevduatına ve amacına bağlıdır. Kural olarak, gaz veya gaz kondensat alanının yanında bulunan teknolojik birimde üretilen gaz taşınması için hazırlanır: su ayrılır, sülfür bileşiklerinden belirli bir seviyeye kadar arıtılır, hidrokarbonlar C1 ve C2 tüketiciye taşınır, küçük bir fraksiyon (çekilen kısımdan) rezervuarlara pompalanır Basıncın bakımı. Ayrılmış fraksiyon (C3 bileşenlerinin uzaklaştırılmasından sonra, ancak bunların küçük bir içeriği ile), yağ rafinerilerine veya petrokimyasal sentez tesislerine bir besleme akışı olarak gönderilen gaz kondensatıdır. Nakliye, boru hattı veya toplu taşımayla gerçekleştirilir.

Petrol rafinerilerindeki gaz kondensatı, düşük oktan sayısına sahip benzinin üretilmesinde hammadde olarak kullanılmaktadır ki bu artan emici katkılar artmaktadır. Buna ek olarak, ürünün bulanıklık ve sıkışma derecesi yüksektir, bu nedenle yaz yakıtı üretmek için kullanılır. Dizel yakıtı olarak, gaz kondensatı daha az kullanılır, çünkü ek dewaxing gereklidir. Bu yönde üretilen kondensatların üçte birinden daha azını kullanıyor.

En ilginç teknolojik çözüm petrokimyasal sentez için hafif hidrokarbonların geniş bir kısmı gibi bir ürünün kullanılmasıdır. Resepsiyonundan itibaren gaz kondensatının işlenmesi başlar. NGL'nin etilen, propilen ve diğer pek çok ilgili ürünler gibi önemli monomerlerin üretimi için bir hammadde olarak kullanıldığı piroliz tesislerinde daha derin işlemler devam etmektedir. Etilen polimerizasyon tesislerine gönderilir, bundan çeşitli derecelerde polietilen elde edilir. Propilen polimerizasyonu sonucunda polipropilen elde edilir. Butilen-bütadien fraksiyonu kauçuk imalatı için kullanılır. C6 ve üstü hidrokarbonlar, petrokimyasal sentez (benzen üretimi) için hammaddedir ve şimdiye kadar en değerli ürünleri elde etmek için hammadde olan C5 fraksiyonu bugüne kadar verimsiz kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.