FormasyonBilim

Kalsiyum hidroksit: Özellikleri ve Uygulamaları

Ca (OH) 2 - (Latince kalsiyum hidroksit), kalsiyum hidroksit, oldukça yaygın kimyasal olmasıdır. Onun doğası gereği güçlü baz olarak kabul edilir olduğunu. Bu melkokrupinchaty sarımsı bir toz ya da renksiz kristaller temsil eder. ısıtıldığında ayrıştırılması mümkün, bu kalsiyum oksit sonucu salınır. Suda az çözünen. kimyasal özellikleri kalsiyum hidroksidin sulu bir çözelti, bir ortalama temel oluşturur. metallerin varlığında patlayıcı gaz tarafından tanınan hidrojen, serbest bırakabilir.

ağız veya bir aerosol soluma ile vücut dokusu içine emilebilir ve bu birikme kalsiyum hidroksit. normal oda sıcaklığı 20-22 ° madde de hemen hemen buharlaşması değil, ancak püskürtme partikülleri sağlık için tehlikeli olabilir. deride alınıyor, kalsiyum hidroksit solunum yolu mukozalara veya gözlere, hatta aşındırıcı, tahriş edici olduğunu. Deri ile uzun süre kontakt dermatit neden olabilir. Aynı zamanda, kalsiyum hidroksit parçacıklarının sürekli maruz kalma akciğer dokusu etkilenebilir.

Bu kimyasal bileşik gibi bir çok önemsiz isimleri, etti sönmüş kireç kireç, su (bir berrak sulu çözelti) (sade su ile kalsiyum oksit söndürülmesi ile hazırlanır). Diğer isimleri: Söndürülmemiş (bir kuru toz formunda, kalsiyum hidroksit), ve kireç (doymuş sulu bulamaç) süt. Çoğu zaman, kireç ya da kireç, kalsiyum oksit olarak ifade edilir.

Kalsiyum hidroksit, kalsiyum oksit ve su etkileşimi (kimyasal reaksiyonu) ile, diğer bir deyişle, kireç söndürülmesi ile hazırlanan diğer maddelerle ilgili olarak agresif olarak kabul edilir kimyasal özellikleri,. şematik olarak şu şekilde reaksiyon:

CaO + H2O = Ca (OH) 2

Elde edilen sulu alkali, reaksiyon ortamı bir özelliğine. Tüm tipik hidroksit gibi, kalsiyum hidroksit ile reaksiyona girerek:

Tipik kalsiyum tuzlarını oluşturmak üzere 1. inorganik asitler

H2SO4 + Ca (OH) 2 = CaSO4 + 2H2O

2. Sulu çözelti, hava içinde çok hızlı bir şekilde bulutlu hale gelir, böylece beyaz bir çözünmez çökelti oluşturan, su içinde çözülür, karbon dioksit - kalsiyum karbonat

CO2 + Ca (OH) 2 = CaCO3 + H2O

3. santigrat 400 derece sıcaklığının artırılması ile karbon monoksit

CO (t °) + Ca (OH) 2 = CaCO3 + H2

4. tuzları da beyaz bir çökelti elde edilen - kalsiyum sülfat

Na2SO3 + Ca (OH) 2 = CaSO3 + 2NaOH

Kalsiyum hidroksit kullanımı çok popüler. Şüphesiz, herkes kireç duvar alanı, ağaç gövdeleri, hem de bina harç bir bileşeni olarak kullanılmasını tedavi olduğunu bilir. inşaat kalsiyum hidroksit kullanılması eski çağlardan beri bilinmektedir. bugünkü bileşimde harç ile özdeş olan bileşimler üretmek kireç tuğla ve beton bundan sıva, yer alır. Temel fark, bu aynı çözeltilerinin hazırlanması yönteminde olduğu.

Kalsiyum hidroksit yumuşatmak için kullanılan sert su üretimi için ağartıcının, sodyum karbonat, ve potasyum kireç inorganik gübreler kostisizasyonu. Ayrıca, bu madde kalsiyum çeşitli bileşiklerin hazırlanmasında hem de asidik çözeltilerde ve nötralizasyonu için, tekstil endüstrisinde bronzlaşma için vazgeçilmez olan atık sular da dahil olmak üzere. Bunu bazında organik asit elde edilmiştir.

Kalsiyum hidroksit, daha iyi bir yiyecek katkı maddesi E526 olarak bilinen gıda endüstrisinde, kendi uygulama alanı bulmuştur, bir asit düzenleyici, koyulaştırıcı ve sertleştirici olarak kullanılır. Şeker endüstrisinde, pekmez liç için kullanılmaktadır.

Laboratuvar deneyleri ve gösteri kireç su içinde kimyasal reaksiyonlarda karbondioksit vazgeçilmez göstergesi tespit edilmesidir. kireç sütü hastalık ve zararlıları mücadele bitkileri tedavi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.