BilgisayarlarEkipman

Nvidia Geforce GTX 770: genel bakış, teknik özellikler ve incelemeler

Birçok uzman, yüksek tanımlı adaptörlerin ilk segmentinden ucuz video cihazı söz konusu olduğunda, ünlü üretici Nvidia'nın Geforce GTX 770 modifikasyonuna dikkat etmenizi önerir. Rus pazarında varolan birkaç yıldır bu video adaptörü uygun fiyat kategorisindeki en çok satan cihazdır (400 dolar). Bu yazıda sunulan sahiplerin incelemesi, özellikleri ve yorumları alıcıların bu cihazı satın almak mantıklı olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olacaktır.

Titanlar Savaşı

Nvidia GeForce GTX 770 video adaptörü, GK 104 grafik çekirdeğinde yerleşik ve üst düzey iki GTX 680 üst düzey video kartları ile Nvidia Geforce Titan serisinin amiral gemisi arasındaki ara bir versiyon olarak piyasaya sürülmüştür. Listelenen üç aygıtı karşılaştırdığınızda, okuyucu toplam dış benzerliğini veya daha doğrusu aynı soğutma sistemi ve fiziksel boyutları bulacaktır.

Testlerin gösterdiği gibi, uzmanların geribildirimleri tarafından onaylanan yenilik, önceki jenerasyon model 680 GTX'in en üst düzey cihazına göre üstünlük sağlayan oldukça yüksek bir performansa sahip ancak fiyatının tüm dinamik oyunseverleri çekenden% 30 daha ucuza taşıyor. Geforce GTX 770 çipinin AMD HD 7970'in ucuz bir çözümüne alternatif olarak pazara sunulduğu bilgisi mevcut .

Teknik özellikler

Nvidia Geforce GTX 770, gelişimin ardından, ileri teknoloji cihazların tümü için en gelişmiş teknolojilerin avantajlarından yararlanmaktadır. Doğru, temel özellikler, Geforce Titan'ın satışlarından istikrarlı geliri etkilememek için üretici tarafından biraz abartılmıştı - kişisel hiçbir şey, yalnızca işletme.

  1. Grafik çekirdeğinin saat hızı 1046 MHz'dir (Boost 2.0 modunda çekirdek 1085 MHz'de çalışır). Fiziksel çekirdekler CUDA 1536 parça, 128 doku bloğu.
  2. Bellek, modern bir GDDR5 veri yolunda üretilmiş ve 2 GB kapasiteye sahip ancak bazı üreticilerin kullandığı genişleme için lehimlenmiş alanlar var, gemide 4 GB RAM içeren ürünler piyasaya sürüldü. Nvidia GeForce GTX 770'in etkili saat hızı 7010 MHz, ancak 256 bitlik bir veri yolu üzerinde çalışıyor. Bu nedenle amiral gemisi Titan'ın aksine küçük bant genişliği (224.4 GB / s).
  3. Video dağıtıcı bir oyun nişinin tüm cihazları için gerekli olduğu kadar, video adaptörü de SLI modunu destekliyor, fazladan programlara CUDA işlemcilerine erişim sağlıyor, 3D oyunlarını destekliyor ve bir donanım seviyesinde bir video akışı Blu Ray'i anlıyor.

Isıtma ve soğutma

680 GTX modifikasyonundan alınan GK 104 çipinin çok enerji tükettiği - 230 watt - olduğu düşünülüyor. Birincisi, güç kaynağı ünitesinin gereksinimleri aşırı tahmin edilir (minimum 600 W) ve ilave konektörler (6-pinli ve 8-pinli) mevcut olmalıdır. İkinci problem, grafik soğutucunun çalışma esnasında güçlü bir şekilde ısıtılmasıdır; birkaç saniye içinde yeterli soğutma olmadan hızla 100 derece santigrat derece geçecektir.

Laboratuarda Nvidia, Geforce GTX 770'in soğutulmasıyla birlikte sadece Titan amiral gemisinden gelen sistemin üstesinden gelebileceğini hissetti. Cihaz, ekran kartının arkasında bulunan bir turbofan, baskılı devre kartının tamamı alüminyum radyatör ızgarası ile örtülüdür ve koruyucu bir kapakla gizlenmiştir. Saat frekanslarını hızaşırtma sorunu olmadığı sürece, soğutma ile böyle bir sistem saygınlıkla başediyor.

Satış lideri

ASUS Geforce GTX 770 video adaptörü, Rus pazarında hemen birçok alıcı tarafından dikkatleri üzerine çekti. Düşük maliyet, satın almadan önce birçok kullanıcı için temel kriter haline geldi. Cihaz üreticisinin video cihazlarının çoğuna yüklediği tescilli bir DirectCU II soğutma sistemine sahiptir. Alüminyum radyatör baskılı devre kartının tüm alanını kaplar ve çevresel soğutma sistemini delen bakır borular, grafik göbeğinden ısıyı uzaklaştıran bir temas yastığı üzerinde kaynar.

ASUS Nvidia GeForce GTX 770 ekran kartını overclock için yüksek bir eğilim söz konusu değil. İncelemenin de gösterdiği gibi, 1059 MHz'lik grafik merkezinin nominal frekansı grafik çekirdeğinin sıcaklığını (60 derece santigrat derece) düşüremez. Fabrika, daha az ısı üretmesi gereken bir marka voltaj denetleyicisi taktı, ancak güç tüketimini (260 vat) artırmanın yanı sıra, video bağdaştırıcısı ondan daha fazla ısınmadı.

Düzgün melez

Hibrit video adaptörünün ASUS Geforce GTX 770 Poseidon tarafından serinletilmesiyle ilgili başka bir husustur. Üreticinin, başkasının deneyimini kullanarak, hava-su soğutma sistemi yaratmaya çalıştığı ve sahiplerinin sayısız incelemesine göre o ortaya çıktı. Devre kartında sadece grafik göbeğini değil aynı zamanda güç elemanları bulunan bellek yongalarını da kapatan bir su bloğu takılmıştır. 50 santimetrelik tüplerle, sistem ayrı olarak geri çekilen ve büyük bir fan bulunan bir alüminyum radyatörü olan kompresör ile haberleşir.

Aslında 1059 MHz'lik nominal çekirdek frekansı, overclock etme potansiyeli için zaten önemsizdir; Geforce GTX 770 ekran kartı (fiyat 40.000 ruble aralığı içindedir). Hiçbir aşırı ısınma ve gereksiz gürültü olmadan, grafik çekirdeği 1200 MHz'de iyi çalışıyor ve kullanıcılar söyledikleri gibi bu sınır değil.

Favori oyuncusu

Başka bir Tayvan temsilcisinden Gigabyte Geforce GTX 770, potansiyel alıcıların dikkatini çekiyor. Üretici Windforce III soğutma sistemini kurduktan sonra üretici, rakiplerini oyun alanlarında hareket ettirmeye çalıştı ve grafik kartının yüksek hızla grafik çekirdeğini hızlandıracağını gösterdi. Sahipler incelemelerinde belirttiği gibi, cihaz 1138 MHz frekansında (Boost 2.0'da 1189 MHz'dir) istikrarlı bir şekilde çalışır. Hava soğutmalı bir sistem için kötü bir sonuç değil, ancak gelecekte frekansların artması grafik çekirdeğinin sıcaklığında önemli bir artışa neden olur.

Üretici, Geforce GTX 770 devre kartının çevresine alüminyum ızgaralar taktı ve bakır borular ile sıcaklık dengelemesini sağladı ve üstte üç büyük fan bulunan bir muhafaza tedarik etti. Soğutma için yeterince güçlü bir hava akışı yaratırlar, ancak burada çıkan ısı, muhafazanın dışına atılmamakta, ancak sistem ünitesinin içinde kalmaktadır. Burada her şey muhafazanın soğutma sisteminin düzgün çalışmasına bağlıdır. Güç kaynağı üst tarafa monte edilirse, aşırı ısınma hemen fark edilir.

Ev yapımı melez

Ekran kartı Gigabyte Geforce GTX 770, markaya para harcamamak istemeyen ve kendi deneyleri için güvenilir bir cihaza sahip olmak isteyen birçok hızaşırtmacıyı cezbetmiştir. Sahipler incelemelerinde güvenceye girdikçe, üç soğutucudan oluşan güçlü bir soğutma sistemi, bir alüminyum ızgaranın bir parçası ve bir bakır damarın yerine, grafik çekirdeğinde ucuz bir su bloğu şeklinde ek soğutma kurulması gibi biraz rafine edilmeyi gerektirir. Arctic ve Scythe markaları video kartlarını soğutmak için iyi su blokları sunuyor.

Önemli olan kurulumun sadece su soğutmasının grafik göbeğindeki ısıyı kaldırmasıdır, böylece düzenli temas alanı olan Geforce GTX 770 2Gb tamamen kesilmiş olmalıdır. Yükseltmeden sonraki teknik özellikler ise, performans artışı tüm sistemin düşük gürültüsüne eşittir (1200 MHz temel performansın standart göstergesi haline gelir).

Hafıza miktarı için yarış

MSI Geforce GTX 770 4GB Oyun Sürümü ürünü, cihaz üzerinde büyük miktarda RAM bulunan müşterileri cezbedecektir. Şirketin laboratuvarlarında, bellek yongaları altındaki baskılı devre üzerinde bir kablolama varsa bunun avantajlarından yararlanılması gerektiği sonucuna vardı. Buna ek olarak, üretici güç sistemini kendi voltaj denetleyicisini ve yarıiletken sürücülerini kurarak değiştirdi. Sonuç olarak, video adaptörünün tükenme gücü önemli ölçüde azaldı ve iki soğutucudan elde edilen soğutma sistemi ek olarak buna katkıda bulundu.

Sahiplerin yanıtlarında sadece çekirdek üzerinde 1180 MHz ve hafıza veri yolu üzerinde 7050 MHz'lik olumlu duyguların haklı bir sonuç olduğu düşünülüyor. Fakat daha fazla yayılma, yüksek hızdaki soğutucuların, ormandaki kurtları çığırttığını andıran garip sesler çıkarmaya başlamasına neden olur. Neyin daha önemli olduğuna karar vermek, sahibine aittir: sistem birimindeki performans veya sessizlik.

ilticacı

Dikkat alıcıları, fiyatı 30.000 ruble aralığında olan Galaxy Nvidia Geforce GTX 770 ürününü cezbetti. AMD'nin Radeon ekran kartları ile tanınan üretici, rakibin çipi için bir video bağdaştırıcısı piyasaya sürdü. Üç soğutucu ve bir bakır çekirdek soğutucu ile markalı soğutma sistemi hakkında efsaneler var, bu nedenle yalnızca özetlemek gerekir: aktif soğutma, grafik çekirdeğinin yüksek sıcaklığı ile% 100 başa çıkıyor.

Sahipleri ve overclock yapma potansiyelini memnun etmek. GTX 770 yongası, 1144 MHz'lik bir frekansta mükemmel bir şekilde çalışır ve performansı daha da artırmak için umutlar vardır. Her şey sistem ünitesinin kasasındaki soğutmaya bağlıdır. Hayranlar çok sessizce çalışır ve soğutucuların gürlemesi nedeniyle rahatsızlıktan kaçınmak için ön koşullar vardır, hiçbiri yoktur.

İlginç teklif

Zotac, farklı fiyat kategorilerinde bir kerede üç cihaz bırakarak oyun piyasasındaki herkesi şaşırtmaya karar verdi. Bu markanın altında yer alan Geforce GTX 770 ekran kartı sadece görünüş açısından değil aynı zamanda soğutma sisteminin verimliliğinde de farklılık arz ediyor. Ayrıca, üreticinin güç dağıtımından sorumlu kontrolörün yerini aldığı devreye küçük iyileştirmeler yapıldı. Böylece, iki soğutucu 770 GTX AMP ile ucuz bir çözüm, overclock için düşük bir potansiyele sahip ancak işletmede sahibinin tamamen sessizliğini garanti ediyor.

Üç fanın bulunduğu bir sistem 35.000 ruble fiyatla kullanıcıya sunulmaktadır. Fiyat artışı, en iyi hızaşırtma potansiyeli (çekirdek tarafından 1100 MHz) ve 4 GB RAM ile tahrik edildi. Extreme Edition'ın bir değişikliği overclock (1180 MHz) için bir cihaz olarak sunulmaktadır. Pahalı modifikasyonun, GeForce Titan video adaptörüne kurulu güçlü bir soğutma sistemi olduğunu belirtmek gerekir.

Geçmişten patlama

Video kartları markası Inno3D pazarında unutulmuş oldukça ilginç bir öneriyle döndü. Fiyat 35 bin ruble olan hibrit hava-su soğutma ürünü Nvidia Geforce GTX 770, müşterileri cezbetmektedir. Bununla birlikte, kullanıcılar incelemelerinde belirttiği gibi, cihazın görünümü ve güç hücrelerinde radyatörlerin bulunmaması, ilk tanıdıklarında güvensizliğe neden oluyor. 50 santimetrelik tüplere sahip geleneksel bir su bloğu, harici bir soğutucu ile iletişim halindedir. Muhafaza altında, hafıza yongaları alanında, alüminyum radyatörlerin bir bölümü var ve bakır bir göbek, grafik göbeğin temas yastığına bitişik.

Her şeyi yerine video adaptörünün performansını koyar. Nvidia'nın Inno3D laboratuvarlarında talep ettiği nominal frekanslar artmadı, bu işi ekran kartının sahiplerine emanet etti. Beklediğiniz gibi soğutucudaki tasarruf PCB'nin ısınmasını önemli ölçüde etkiliyor, cihazın dengesiz çalışması gösterdiği için sistemi 1100 MHz'in üzerinde su bloğu ile overclock etmek işe yaramaz.

Sonuç olarak

Beklendiği gibi, yenilik çok sayıda müşteriyi cezbetti, çünkü ana kriter hala ekran kartının maliyetidir. Bir Geforce GTX 770 tabanlı cihaz için fiyat 30-40 bin ruble arasında değişiyor. Maliyet ve performans arasındaki katsayıyı hesaplarsanız, High-End sınıfında bu video bağdaştırıcısı ön plana çıkar.

Mevcut ürün yelpazesinden piyasadaki seçim gelince, satış liderleri üç şirket: ASUS, Gigabyte ve MSI. Geri kalanı, rakiplerine kıyasla üstünlüklerini, uygun fiyata değil, yüksek verimlilikle ispatlıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.