BilgisayarlarEkipman

Lazer yazıcıların yazdırılmasında olası kusurlar

Her ofis alanı, ofis ekipmanlarını bastırmadan veya kopyalamadan yapamaz. Ve sadece ofiste değil - güvenilir bir asistan yazıcı düzenli olarak ev içinde görevlerini yerine getirir. Özellikle öğrenci veya serbest çalışıyorsanız, yazdırma aygıtı olmadan yapmak çok zor olacak. Bugün, bu cihazlar her yerde kullanılır - elle yazılmış belgelerin hala kullanıldığı bir organizasyon bulmak zordur. Ancak lazer baskı kusurları varsa ne yapabilirsiniz?

Yazıcı çalışırken lazerle yazdırma ve bunların kusurlarından bahsetmek için, parçaları yeniden doldurmanın tüm inceliklerini, yani kartuşları bilmeniz gerekir. Bunu yapmak için, bu aksesuarlar ve onları doldurma yöntemleri hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi edinmek arzu edilir. Bu işlemi uygulamanın doğru yolunu bilerek, lazer yazıcılarda baskı kusurları gibi sorunları önleyebilirsiniz.

Bu teknik nedir?

Lazer yazıcı 90'lı yılların başından beri çeşitli şirketlerde ve ofislerde aktif olarak kullanılmaktadır çünkü bir şirketin özel LAN'larında çalışabilir ve bir çalışandan diğerine belge aktarmak için kullanılabilir. Ofis için gerekli olan işlevlere sahip olan, yani gürültüyle çalışma ve çalışma hızıdır.

Yan taraftan lazerli yazıcının çok basit bir mekanizma olduğu anlaşılıyor, ancak yalnızca ilk bakışta. Çalışmalarında yüksek teknolojik yöntemlerin yanı sıra termal ve elektrik bileşenleri de kullanılmaktadır. Yalnızca lazer yazıcının ana parçalarını göz önüne alırsak, çoğunlukla kağıt ve kartuş sağlayan bir mekanizma oluşur. Kartuşun gelecekteki belgenin kalitesine veya gelecekteki resimde basılmasına bağlı olacaktır. Ayrıca, lazer yazıcıların yazdırılmasında olası kusurlar - bu sık sık dolumun yanlış sonucudur.

Kurtarma veya yenilenme?

Yukarıda daha önce yazıldığı gibi, kartuşun nasıl çalıştığını ve doğru çalışması için hangi parçaların değiştirilmesi gerektiğini bilmek güzelse, çıkışta iyi bir resim ve kalite belgesi elde edebilirsiniz. Birçok durumda, bu aksesuarın düzgün çalışması için, bu aksesuarın temizlenmesi ve aşınmış parçaları değiştirmesi yeterlidir. Ancak bazen baskı renkli lazer yazıcılarındaki kusurlar, yalnızca tonerin değiştirilmesi ve kartuşun temizlenmesi ile çözülmez. Bu gibi durumlarda, bazı parçaların değiştirilmesi sorunu acil hale gelir. Temizlenmiş olan ve değiştirilen parçalar ve toner ile değiştirilen kartuşa rejenere denir. Yalnızca tonerin değiştirilmesi ve tam bir temizleme işleminden muzdarip olursa, eski haline döndürülecek.

Toneri değiştirmek basit bir iş ancak dikkat gerektiriyor. Örneğin, eskisine yenisini koyamazsınız - bundan önce tankı tamamen yıkamanız ve eski yerleşmiş tonerin küçük parçalarını çıkarmanız gereklidir.

Ayrıca, farklı markalardan parça satın aldıysanız kartuşun iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Örneğin, onarımlarda diğer marka aksesuarlar kullanılıyorsa, HP lazer yazıcı yazıcılarındaki kusurlar oluşabilir.

Ayrıca, iş kalitesi, sarf malzemelerinin fiyatına bağlıdır - bir kuruşa mal olmak zorunda değildirler. Elektronik pazarı farklı fiyat kategorilerinin mallarıyla doludur, ancak akıllıca seçin, sadece malların ucuzluğuna bakmayın!

Parçaları değiştirirken, yukarıda bahsedilen uyumluluğu unutmayın. Yazıcıda farklı markaların parçalarını kullanırsanız, Samsung, HP, Xerox, vb. Lazer yazıcılarda kusurlar olur ya da basitçe bileşenlerin uyuşmazlığı daha da büyük bir arızaya neden olur. Genellikle üreticiler çift ürünler üretir, örneğin: "tambur-toner", çünkü yukarıda belirtildiği gibi parçalar birlikte çalışmalıdır.

Çoğu zaman, yenilenme veya restorasyon prosedürü uygulandıktan sonra, elde edilen resmin renklerle doygunluğa veya tersine çok siyah olduğunun farkına varabilirsiniz. Neden HP lazer yazıcıları ve diğer markaları bastırırken böyle kusurlar var? Bu ayarlanmamış davulun hatası olabilir. İyi çalışması için doygunluk seviyesini ayarlamayı deneyin.

"Zararlı" davullara bir örnek, aksesuar LongLife olarak hizmet edebilir - yenilenme prosedürlerine karşı çok duyarlıdır ve ilk önce aşırı doygun fotoğraflar üretebilir. Bununla birlikte, çok sayıda kurtarma prosedürüne dayanabilir.

Her zaman pahalıdır - iyi midir?

Pahalı şirketlere kaliteli ürünlere bir örnek olarak bakmayın - her şirketin bir evliliği vardır. Samsung lazer yazıcıların kusurları, bilinmeyen markaların ucuz Çinli cihazları kadar yüksektir.

Bu nedenle, yalnızca satın alınan tonerin değil aynı zamanda tüm ekipmanın da aynı anda gözlemlenmesi gerekir. Bununla birlikte, pratikte gösterildiği gibi, yazıcının iyi bir işi% 70 oranında - bu doğru satın alınan bir kartuştur. Akıllıca seçin ve teknik özelliklerine dikkat edin.

Neden yakıt ikmali yapıyorsun?

Daha önce belirtildiği gibi, sorunsuz ve yüksek kaliteli baskı için yazıcının ana cihazı kartuştur. Yeni bir bileşen satın alınması ve değiştirilmesi için gereken fiyatlar bazen cihazın maliyetinin neredeyse% 50'si olabilir. Kartuşu tekrar doldurmak veya şarj etmek çok daha ucuzdur.

Daha önce üreticiler yeniden kullanılabilir benzin istasyonlarının uygulanmasına çeşitli engeller düzenlemişlerdir. Sonuç çoğunlukla lazer yazıcıların (Canon, Xerox vb.) Baskı hatalarıydı. Ama şimdi durum değişti. Biri yalnızca, baskı malzemelerinin her kullanıcısı yeni bir kartuş satın alıp eskisini atarsa, kaç kirleten öğenin kentsel depolama alanlarına düşeceğini düşünmek zorundadır.

Aklı başında olan kimse, onarılacak ise tamamen çalışılan bir parçayı atmaya değmez sonucuna varacaktır. Inkjet aygıtlarında mürekkebin yerine, lazer kartuşları tozu ile toner dolumu kullanıyor.

Sonraki dolumların baskı kalitesini etkilediğine inanılmaktadır, ancak bu tamamen doğru değildir. Muhtemelen daha eski zamanlarda, kartuşların şarj edilmesi zanaatkar bir şekilde gerçekleştirildiğinde, lazer yazıcıların yazdırılmasındaki bu tür olası kusurlar yaşanmıştır, ancak giderek daha fazla sayıda kuruluş, sonraki yakıt ikmali için yüksek kaliteli ve profesyonel ekipman üretmeye başlamıştır. Yenilemeleri için yeni bir seviyeye ve bileşenlerin ve yedek parçaların serbest bırakılmasına gider.

Bugüne kadar, ekonomi ve doğal kaynaklara dikkatli yaklaşıldığında, kartuşları yeniden doldurmak için verilen hizmetler piyasası gelişecek ve ivme kazanılacaktır. Basılı ofis ekipmanlarına hizmet etmek için küçük bir işletme organizasyonu çok mantıklı ve doğru bir karar olacaktır. Buna ek olarak, kapsamlı deneyime sahip olan uzman bir uzman, az bilinen bir cihazı bile güvenilir şekilde şarj edebilecektir.

Yazıcı nasıl çalışır?

Modern bir lazer yazıcının çalışması, kserografi ilkesine dayanıyor. Bu yöntemin üç temel kavramsal tasarım düğümü vardır; bu düğüm olmadan cihazın çalıştırılması mümkün değildir.

Bunlar:

  1. Lazer tarama ünitesi.
  2. Görüntü aktarımı düğümü.
  3. Görüntü sabitleme düğümü.

Basitçe, görüntü aktarma birimi bir lazer yazıcı kartuşu ve bir "Transfer silindiri" veya yazıcının içine yerleştirilmiş bir aktarma silindiridir.

Aynı zamanda, tüm yazıcıların lazer tarama yöntemini kullanmadığını bilmek gerekiyor, LED tarama teknolojisini kullanan "lazer" (çoğunlukla OKI şirketleri) var. Bu teknolojide, lazer işlevi LED'ler tarafından gerçekleştirilir. Örnek olarak, oldukça yüksek kaliteli ve kanıtlanmış "lazer" Hewlett-Packard LaserJet 1200 modelini uzun süre alabilirsin.

Kağıda (ve çoğunlukla kullanıcılara baskı yapmaktan bahsediyorsak), kağıt besleme birimi yazıcının ağzına sokmaktan sorumludur. Temel olarak yapısal olarak farklı özelliklere sahip iki tür düğüm vardır. Kaset 1 - gönderen cihazın alt kasetten adı ve buna göre Kaset 2 - üstten (bypass). Tasarımdaki farklılığa rağmen, bu iki tepsinin de benzer düğümleri vardır:

  1. Kağıt tutmak için merdane - kağıdı yazıcının içine çeker.
  2. Blok ayırıcı ve fren pedi - yalnızca bir sayfa kağıdı yakalama (yaprakların yığından ayrılması) işlevini yerine getirir.
  3. Kartuş ve lazer tarama ünitesi halihazırda doğrudan görüntü oluşturuyor.

Lazer yazıcı kartuşunun cihazı üç ana düğüm noktasıdır:

  1. Fotoğraf silindiri.
  2. Önceden yükleme mili.
  3. Kartuş gövdesi ile donatılmış iç elemanlara ve metal platformlara sahip manyetik mil.

tonik

Tonerin ne olduğunu hayal etmek de önemlidir. İnce dağılmış bir toz olup, manyetik madde katmanı ile kaplanmış polimer taneciklerinden oluşur.

Eğer bir renkli tonerden bahsediyorsak, o zaman renklendirme malzemeleri de içerir. Her üretici, bileşimi, dağılımı, manyetik ve fiziksel özelliklerinde farklı olan benzersiz toneri kullanıyor.

Bir yazıcıyı diğerlerinden gelen bir boya ile dolduramazsınız - bu, cihaza zarar vermenin ve daha sonra birçok kullanıcının acı tecrübesi ile art arda doğrulanan çöp kutusuna göndermenin doğrudan bir yoludur.

Kağıdı lazer tarama ünitesinden geçtikten hemen sonra bir görüntü oluşur ve bu aşamada elle dokunulduğunda, toz dağılır.

"Soba" veya görüntüyü düzelten birim

Görüntüyü düzeltmek için (omzunu parçalamamak ve dayanıklı olmak için) "Soba" gereklidir. Erime noktasına sahip olan tonerin özel bileşenleri nedeniyle eritilen toner kağıda bastırılır, sertleştirilir ve sabitlenir. Bundan sonra imge güvenilir, dayanıklı ve dış etkilere maruz kalmaz hale gelir.

Baskı nasıl işliyor?

Yazıcıyı açtıktan sonra, kartuş bileşenleri çalışmaya başlar - bu hazırlıktır. Bu işlem, lazerin tambura yönelik olmadığı ve görüntü oluşumunun oluşmaması dışında baskıya benzer. Hazırlık tamamlandığında, yazıcı Hazır moduna geçer, hazırdır. Ayrıca, kullanıcı yazdırma için bir resim gönderdiğinde, yazıcıda aşağıdaki işlemler gerçekleşir:

İlk adım, tamburu bir şarj şaftıyla şarj etmektir (şarj silindiri) - içinden geçerken, negatif bir şarj ile eşit olarak kaplar. Negatif yüklü drum yüzeyi bir lazer ışını geçirir (bu işleme maruz kalma denir). Lazer gelecekte tonerin nereye uygulanacağı üzerine odaklanmaktadır. Etkisi altında, davulun ışığa duyarlı kısmı negatif yük kaybetmeye başlar. Zayıflatılmış bir şarj yardımı ile prototip imgesi böyle yaratılır.

Renk bileşiminin bir "mizanpajı" oluşturma aşamasında, oluşturulan tamburun üstünde bir toner görüntüsü çöktürülür ve daha sonra toner katmanı kağıda aktarılır. Manyetik şaftın yanındaki renkli toz, göbeğinin oluştuğu mıknatıs nedeniyle şaftın yüzeyine çekilmeye başlar.

Mil, toneri yüzeyinde döndürdüğünde, bir bıçak ("doktor" olarak adlandırılan) tarafından oluşturulan dar bir delikten geçer ve tek başına. Sonuç elektrifikasyon ve daha sonra bir negatif yük kazanıyor. Toner şimdi negatif yüklendiğinden, drumın aydınlatılmış yerlerine sopa yapmaya başlar. "Doktor" sayesinde boyanın üniform olarak uygulanması sağlanmaktadır.

Döndürmeye devam edersek, toner katmanı bulunan tambur kağıtla temas eder - aktarım bu şekilde gerçekleşir. Tablonun arkasındaki tambura paralel olarak pozitif yüklü mil (Transfer Merdanesi) bulunur. Sonra her şey fizik yasalarına göre olur - pozitif yüklü bir mil negatif yüklü toner parçacıklarını çeker ve böylece kağıda geçer.

Boya zaten uygulandıysa, görüntüyü düzeltmek gerekir - bunun için, tabaka sabitleme mekanizması içinden geçer. Birbirine paralel iki şafttan oluşur. Aşağıdaki mil kıskaca denir, - kağıdı üst, ısıtmaya karşı bastırır. Isıtma, tonerin parçacıkları ile temas halindeyken, sonunda yüksek sıcaklığa sahip olduklarından ve onları eritmek için nihai olarak kağıda sabitler.

Bir görüntü uygulandıktan sonra drum üzerinde bir miktar toner kalması nedeniyle temizlenmesi gerekir. Döngü tamamlanmış ve yazıcı şimdi temizlemeye başlamıştır. Bunu yapmak için özel bir alet vardır - bıçak (Silecek bıçağı), tonerin kalıntılarını giderir ve bunları işlenmek üzere hazneye gönderir. Hazne ve tambur arasında, mürekkep tozunun yanlışlıkla kağıt üzerinde uyanmasına izin vermeyen bir geri yükleme bıçağı söz konusudur.

Şimdi son aşama kaldı - görüntü silindi. Aşağıdaki şekilde oluşur: şarj şaftı tambur boyunca düzgün şekilde geçer ve böylece şarjı, baskı gerçekleştiğinde alçaldığı yerlerde geri yükler. Böylece görüntü silindirden silinir.

Lazer Yazıcı: Baskı Kusurları (Fotoğraflar ve Sebepler)

Lazerle yazdırma ilkesini öğrendikten sonra kalan çözülmemiş sorunları çözebilirsiniz. Örneğin, yazıcının yazdırılması sırasında ortaya çıkan, görüntünün kalitesini etkileyen sorunlara neden olur? Aşağıdaki makale, lazer yazıcıların (Canon ve diğer üreticilerin) baskılarındaki en yaygın problemleri ve kusurları, görünümlerini ve muhtemel çözümlerini etkileyen faktörleri göstermektedir.

Örneğin, çok soluk veya kontrastlı bir görüntünün nedeninin yalnızca kartuşu inceleyip, ne kadar fazla tonerin çalıştığını doğrulayarak anlaşılabildiğini bilmek önemlidir. Peki, karşılayabileceğiniz lazer yazıcıların ana baskı kusurları nelerdir?

Yazdırma işlemi sırasında boş sayfa yazdırma

Muhtemelen, kartuşun iç mekanizmaları ile muhafazasındaki metal bazlar arasındaki bağlantı kopmuştur. Bu sorunun ortadan kaldırılması tam ayrıştırma ve temizlik yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, kontak devrelerini kontrol etmek için bir ohm metre kullanmanız gerekir.

Kartuşa kötü bir toner yüklenmişse, yakıt ikmali yaptıktan sonra HP lazer yazıcıların basımındaki bu tür kusurlar bile oluşabilir. Bu durumda, sökülmelidir ve bütün toz bir elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. Güvenilir bir üreticinin yüksek kaliteli toneriyle doldurduktan sonra.

Kyocera lazer yazıcıların basılmasında ve doğrudan güneş ışığından dolayı oluşabilecek olası kusurlar - bunlardan hassasiyet düşer. Bu aynı zamanda parçanın yüzeyinin koyulaşmasıyla da kanıtlanmaktadır. Yeni bir tambur kurmak en iyisi olacaktır. Vitesin makine miline doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını da kontrol etmeniz önerilir.

Baskı esnasında siyah bir tabaka çıkarma

Büyük olasılıkla, Xerox lazer yazıcılarının yazdırılmasındaki bu tür hatalar, PCR milinin metal şaftı ile kartuşun temas alanı arasındaki etkileşimdeki bir kesintiden kaynaklanır. Çoğu zaman onunla çalıştıktan sonra şaftın geri çekilmesi unutulur.

Görüntü koyu dikey şeritlerle seyrek

Kartuşun yanlış doldurulması nedeniyle, kullanılan toner ile hazne fazla doldurulmuştur. HP lazer yazıcıların "dalgası" nın basılmasına ilişkin hatalar, tambura kaplamanın kullanılmaya uygun olmadığı gerçeğinden de kaynaklanabilir. Yeni bir parça takılmalıdır.

Olası bir başka neden, temizleme kazıyıcının arızalanması olup, yabancı nesnelerin yazıcının iç kısımlarına girmesine neden olur. Sorunu gidermek için, kazıyıcıdan gelen tüm fazla atıkları temizlemeniz gerekir.

Görüntü hafif boş çizgilerle seyrek

Kardeş lazer yazıcı baskı Bu kusurlar doldurma hunisi içinde kalan toner az miktarda neden olabilir. o kartuşu sallayın ve bir test baskısı tutun önerdi olduğunu doğrulamak için. Kaliteli aynıydı, bu mürekkep düşük olduğu anlamına gelir. Yeni toner doldurmak gerekir.

Bir başka olası neden - davul ve kazıyıcılar silindirin hasar gördü. Böyle bir arıza durumunda toner ve çöp bu parçaları temizlemek için gereklidir. Bu işe yaramazsa, yeni elemanlar ayarlanır.

İç tambur mekanizmaları bozulmuş olduğundan bu olabilir. Bazen resimde sorun nedeniyle aralıklarla yinelenen Boşluklar var. Bu,% 10 konsantrasyon ile etil alkol ve saf suyun tambur fırça çözeltisi ortadan kaldırmak için. Sorun sorun olamazdı, öğe yenisi ile değiştirilir.

Görüntü görülebilir karanlık noktalar ve yatay çizgiler

davul kaplama çalışabilirlik nedeniyle dış etkenlere maruz kalma hasarlı çünkü böyle kusurlar, lazer yazıcı baskı ortaya çıkar. madde değiştirilmelidir.

Başka bir açıklama - temizlik kazıyıcı bütünlüğünü tehlikeye. muhtemel nedeni yazıcı yabancı cisimlerin içeride bir isabet. Sorunu gidermek için, bir kazıyıcı ile tüm çöpleri kaldırmak için gereklidir.

Tambur kaplama, iç kısımlarında zarar görmüş olduğundan Bu kusurlar lazer yazıcılarda baskı kalitesi oluşabilir. sorunu,% 10 konsantrasyon ile etil alkol ve saf suyun tambur fırça çözeltisi gidermek için. Sorun devam ederse, bu kazanılmış ve yeni bölümü yüklenir.

Soluk düşük konsantrasyonlu renkli

En yaygın nedeni - fakir toner kartuşu doldurma. Bu durumda, sökmeye ve bir elektrikli süpürge ile toz tüm temizlemek için gereklidir. o güvenilir üreticilerden satın alınan pahalı kartuşlar ile giyinmiş sonra.

davul hassasiyetini kaybetti çünkü lazer yazıcılar baskı tür kusurlar vardır. Bir kısmını değiştirmek gereklidir.

Toner görünür boşluklar burada varlığı olmadan kartuştan dışarı sızıntılarına

Büyük olasılıkla, sorunlu kartuşun çok mekanizma yatıyor. Sökmeye ve hasar için tüm öğeleri kontrol önerilir.

Buna ek olarak, kartuş ile son işlemden sonra, tüm sabitleme elemanları test edilmiş değil olasılığı vardır. Tüm mandalların düzgün kilitli Bu senaryoda, kartuşun yarıları anına sıkıştırılır.

Karanlık bir arka plana sahip resim

Büyük olasılıkla, kartuşun iç mekanizmalar ve dava üzerinde metal tabanı arasındaki iletişim arızası. analiz ve arıtma kartuşu tamamlayacak bu sorunu çözün. Buna ek olarak, kontak zinciri kontrol etmek için bir ohm metre kullanın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.