Tarım

Nerede ve nasıl mercimek büyümeye? mercimek, özellikle kültür. özellikleri mercimek

Mercimek - baklagiller geniş ailesinin bir şaşırtıcı değerli bir bitki. Onun Ülkemizde tanınmış, yurtdışında popüler. kendi yetiştirme özellikleri nelerdir büyüyen mercimek, gibi, yazı okudum.

Açıklama kültürü

Mercimek olan yüksekliği altmış santimetre ulaşan bir yıllık otsu bitkidir. Bush değil büyüktür. dört kenarlı şekil ve kırmızımsı bir renk tonu Onun sapları vardır. Onlar çeşitliliğine bağlı olarak dik veya köşkü vardır. sapların bütün uzunluğu tüylü tüyler küçük boyutu ve orta sertlikteki vardır.

mercimek bileşiği bırakır paripinnate yapı ile. dallı veya düz bir tendril, tabanında Yaprak sapı. büyüklüğü ve mercimek farklı çeşitleri stipules şekli farklıdır. Kısa çiçek sapları bir veya kelebekler şeklinde bir kaç küçük çiçekleri var. Çoğu zaman, yaprakları beyaz, ama mavi-mavi veya mor-mavi vardır.

vejetasyon dönemi, çeşitli hava koşulları ve toprağa bağlı olarak değişir. Onun süresi dört iki buçuk ay arasında olabilir. Mayıs ayı sonunda meydana çiçeklenme zamanında, kadar - Haziran başında, yavaş yavaş büyüyor. İlk çiçekler (ortaya çıkışından itibaren altı hafta) göründüğünde, büyüme ve dallanma çalı hızlandırdı.

meyve Özelliği

Bu fasulye, iki kapılı bir yuvada olgunlaşan. Bu, bir baklava şeklini ve ne zaman perezreet çatlamaya meyilli olan, uzatılır. Meyve birinden üç adet, biraz. Bunlar yuvarlak veya uzunluğu iki santimetre kadar, şekil ve küçük boyutlu düzleştirilmiş.

meyveler gelir mermer veya benekli çizimle noktalı, siyah, sarı, kırmızı, yeşil, pembe, kahverengi, gri.

Rusya'da Mercimek

Bu kültürü hakkında Ülkemizde uzun beşyüz yıl önce bilinmektedir. O günlerde Rusya'da mercimek ekimi Rus ovada gerçekleştirildi. tahıl gibi o yüksek bir değer vardı. Nerede Rusya'da mercimek yetişir? Geçen yüzyılda ülkedeki büyümenin yeri Volga bölgesi ve Urallar kara toprak bölgeleri idi. Kuzey Kafkasya ve Ukrayna yetiştirilen Mercimek.

O sochevitsey, Vichka, lyashtoy, Crane'in bezelye denirdi. Mercimek, ekmek pişirme lapa ve çorba pişirmek için kullandı. ondan sosis ve tatlılar yaptı. Şu anda, Volga bölgesinde Rusya'da büyüyen mercimek, Tataristan, Mordovya, Çuvaşistan, Sibirya batı bölgelerin küçük alanlarda ülkenin Orta Black Earth bölgesi,.

yetiştirme Özellikleri

Baklagiller mercimek ekimi aşağıdaki özelliklere sahip en iyi niteliklerini gösterir:

 • bitki, meyve oluşumu büyümesi için ve yüksek verim elde etmek için önemli bir özellik olarak düşünülmelidir. büyüyen mercimek koşulları normal büyüme için uzun süre ışık çok ihtiyacı var şekildedir. Işık gün süresi, hatta on saat onun ihtiyaçlarına uygun değildi. Bitki meyve olgun değil, güçsüz olacak, verimlilik azalır.
 • Bir başka özelliği büyüme mevsiminin başından itibaren nem ve ısı ile bitkiler sağlamaktır. Daha sonra mercimek güvenle kuraklığa dayanacak.

 • tohumlar toprağa, beş ya da altı santigrat derece ısıtıldı filizlenerek. Bu, düşük sıcaklık olarak kabul edilir.
 • Nerede mercimek yetişir? kültür düşük doğurganlık ile sıkıştırılmış topraklarda büyüyemez.
 • mercimek büyüyen gibi? Hemen yavaşça mercimek büyüyen, dikimden sonra. Mahallede yabani ot varlığını tolere etmek çok acı verici. Bu nedenle, bu dönemde yatak ot özellikle dikkatli olmalıdır.
 • üzerinde Toprak verimli hale azot birikimi, kökleri. Bu nedenle, tüm baklagiller ve özellikle mercimek tarıma ilgi çekmektedir.
 • meyve olgunlaşmamış formu yenebilir, hatta daha lezzetli bulunmaktadır.

kir

Nerede mercimek yetişir? Kumlu toprak veya tın oynak toprak tercih. bir toprak ortamında olmaması için açık bir biçimde düşük hasat sayma, ağır kirlerin kullanılmıştır. Toprak kuvvetle asitleştirilmiş ise, kendilerine veya önceden mısır, kış buğdayı veya patates için belirlenen alanlarda kireç bitkilere yapılacak. Yeterli nem ile kabul ideal ışık topraklar. Mercimek Yüksek asit ve swamping olan zeminlerde kötü yetişir.

Ne döller?

Ülkede pek çok taşınan mercimek ekimi. fasulye de büyüdü ve yüksek verim verdi yüzden seçtikten sonra bir iniş yeri, toprağın verimini gerekir. mercimek büyüyen gibi? kazma gerekli boyunca dikim ve düşmeden önce ilkbaharda normal büyüme için olan doğurganlık artırmak için toprağın verimini artırmak için. fosfor ve potasyum İdeal bileşiği gübreler. metrekare alan başına yeterli elli gram.

Sen diğer gübrelerin yapabilirsiniz. mercimek büyüyen gibi? 20-50 gram miktarında süperfosfat ve potasyum tuzu yapmak için sonbaharda yatak kazma esnasında ise, 10-30, sırasıyla, iyi bir büyüme ve yüksek verimler bulunmaktadır. metrekare başına 10-30 gram: bahar toprak amonyum nitrat ile zenginleştirilmiştir.

tohum ekim

o toprak aksi bitkiler daha sonra yeşerir, birikmiş nemi yok eder önemlidir çünkü fasulye dikmek, erken başlar. hazırlanmış bir toprak içinde dar satır, birbirinden yirmi santimetre olun. Mercimek ekinler hep kalındır. Toprak Deep gömülü Tohumlar, sadece 3-5 santimetre. Boyutları küçük. birbirinden onbeş santimetre - Bir kaç parça bir elmanın rağmen, öğütülmüş tohumları on bir mesafede, tek tek her ekilir. Derin toprak tabakaları, tohum ile ekim üç ila dört derece Celsius arasında bir sıcaklığa ısıtmak gerekir. zemin ile daha yakın temas için aşağı yuvarlandı toprak fide ile kaplı olmuştur dostane çekimleri, sahip olmak.

bakım

mercimek ekimi teknolojisi bakımı bunlardan biri, birçok teknik önlemleri sağlar. Bu baklagil - basit bitki. mercimek büyüyen gibi, fotoğrafta açıkça görülmektedir. O sakince kuraklık ve hafif donlarından tolere. Ama Ekimden sonra ilk altı ayında düzenli (günlük) olmalıdır kurumasını önlemek için toprağı sulamaya.

Nem tüm bitkilerin büyümesi için gerekli, ancak bu süre, özellikle köklerinde vardır. daha güçlü olsun ve kuvvet koparmak zaman haftada iki ya da üç kez sulama azaltır. bahçede yabani otlar bir sürü onlar satır ve çalılar arasında ot mücadelesi gerekiyorsa, aksi takdirde mercimek bastırmaması olacak ve o ölebilir.

Hasat

fasulye olgunlaşma dengesiz: alt bölmeler üst önce olgunlaşır. Bu nedenle, iki aşamada toplanmaktadır: İlk - tüm fasulye gövde üst kısmında büyümek olduğunu dışındaki, olgun zaman, ikinci - son temizlik yaparken bitki boyunca tam olgunlaşmış fasulye. meyveler iyi kalitede - çatlak yoktur.

Birçok alan işçiler yanlışlıkla temizlik bekleyebilir inanıyoruz. Bu yanlış algılama. daha sonraki aşamalarda hasat meyveleri görünümünü muhafaza ama onların kullanılabilir nitelik kaybederler. olgunlaşmış meyve, o kahverengi renge değiştirildi ederken Yeşil fasulye, yüksek kaliteli mercimek gösterir.

Nasıl mercimek çimlenmeye?

İşlem basittir. İlk fasulye kaynar su dökmek gerekir. Bu büyümeyi teşvik edecektir. ondört saat - O sekiz için su dökün. Bu süreden sonra fasulye yıkanır ve nemli bir bezle yerleştirilir. Üst gazlı bez birkaç kat kaplı ve karanlık bir yerde yerleştirilir. Çok sıcak olması odada. Her gün iki kez mercimek yıkanır. lahanası çok çabuk filizlenmeye. bunların uzunluğu, bir ya da iki santimetre olduğunda, kullanılabilir. Fasulye filizi beş gün, artık buzdolabında tutulmalıdır.

tıbbi özellikleri

Mercimek uzun tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Aşağıdaki tıbbi özellikleri vardır:

 • Tüm koşullarda büyümek, mercimek nitratlar, radyonüklidler ve diğer toksik maddelerden olmaması ile ayırt, bunları stoklamaya yeteneğine sahiptir.
 • Onun meyveler, kalp kaslarını güçlendirmek için yardımcı hemopoeziste sürecini normalleştirir.
 • mercimek yemekleri düzenli tüketimi kan şekerini düşürür. Şeker hastaları için diyet dahil tavsiye edilir.
 • Gastrik ülser olarak ve kolit hasta yapısı mercimek dayalı birinci ve ikinci kursları içeren özel bir diyet, reçete edilir.
 • Kadın sağlığını destekleyen isoflavones - onun yapısında, hatta yüksek sıcaklıklar tedaviden sonra, önemli maddeler korunur. Bunlar tümör yayılmasını vermeyin, meme kanseri hücrelerini karşı karşıya.
 • mercimek kullanan kişiler, kalp-damar hastalığı ve hipertansiyon daha az yatkındır.

besin değeri

Beslenme ve şifa nitelikleri mercimek kadar zaman giderek daha popüler hale gelmektedir doğu bölgelere yayıldı Avrupa'da takdir var. aşağıdaki gibi baklagil meyvelerin besin değeri şunlardır:

 • Mercimek insan vücudunun algılama adapte edilir. İyi sindirilir ve emilir. Kompleks proteinler mercimek kompozisyonda ve karbonhidratlar ürünün bile yüz gram daha az üç yüz kalori içerir, vücut, açlık hissi uzun süre kaybolur sulanacak.
 • Nedeniyle kolayca sindirilir protein içeriği yüksek, fasulye et yerine. Bu diyette yemek için özellikle önemlidir. Günde fasulye Küçük bir miktar folik asit gibi değerli madde için insanın ihtiyacını tatmin edebilir.
 • mercimek küçük yağ, bunun sadece tek bir gram ürün hesaplarının yüz gram. Bu yağ vücut ağırlığını artırmak, ancak tokluk, sağlık ve güzellik teklifin duygu değildir.

 • Periyodik tablonun hemen hemen tüm kimyasal elementlerin Mercimek farklı içerik, farklı grupların vitaminleri içerir. Sadece çikolata serotonin içeren inanılıyor. Bu öyle değil. mercimek çok sayıda amino asit triptofan içerir. gövde olarak adlandırılır serotonin çevrilmesi, bir "mutluluk vitamini." Ve sağda: Zihin kişi stres, düşüş depresyon dönemlerine dayanıma sahiptir, daha istikrarlı hale gelir.

zarar mercimek

Kuşkusuz, fasulye yararlıdır beslenme ve tıbbi özellikleri bir kitle var. Ama dezavantajları vardır. Gut, ürik asit zayıflık, vasküler ve kalp hastalığı bozulması gibi hastalıklardan muzdarip kişilere mercimek çanak terk durumunda, eklem ve idrar yolu hastalıkları, aşırı kiloludur.

Hastalık ve zararlılar

Mercimek, birçok diğer bitkiler gibi, haşere ve hastalık tabidir. Fasulye Mercimek biti, kesici kurtlar ve WebWorm için zemin ıslahı. Bitki zayıf bağışıklığı var. Hasta Fusarium askohitozom ve pas.

yararlı ipuçları

Sebze dahil mercimek ekimi yapan olanlar, tavsiye her bit yararlanacaktır.

 • yatak taşımak için gerekli tohum ekim sırasında. Yerde derin izlerini bırakmamaya için, tahta kullanabilirsiniz. Onlar yere doğrudan yerleştirilir. Onlar sadece gevşek toprağı koruyamaz, ama eşit tohum ile yakın temas sağlayarak ezmek.
 • Daha iyi filizlenme için meyve özel olarak hazırlanmış çözelti içinde iki gün batırılmış. bardak su birkaç taşlar silikon yerleştirilir ve yaklaşık iki hafta ısrar edildi.
 • Toplanan fasulye hızla temizlenir için bölmeler, güneşte kurutulmuş bir torbaya koyup rulo bulundu. Meyveler anında bakla kurtulmuş.

uygulama

Gıda endüstrisinde kullanılan Mercimek. Püreler ve çorba bundan üretilen yoğunlaşmaktadır. Fasulye, onları güveç, ilk yemeğin, püresi, hazırlanan salatalar pişirmek nane ve diğer baharatlar ile birlikte kullanın. Özellikle folik asit açısından zengin lahanası meyve takdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.