Haber ve ToplumErkekler konular

Savaş oranı PM - kaç dakikada devir? Makarov tabanca: Özellikler

Makarov tabanca (PM 9 mm) - 1951 bir yarı-otomatik tabanca, TT tabanca ve revolver Nagant sistemi değiştirilmesi. Ayrıca diğer bazı benimseyen araçları geliştirdik, Makarov Nikolay Fedorovich, Sovyet tasarımcısı geliştirildi. basit ve güvenilir PM, olmuş ve kolluk ve Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri ile hizmet yanı sıra birçok diğer ülkede (Gürcistan, Suriye, Letonya, Laos, Kazakistan, Kuzey Kore, Ukrayna ve diğerleri) kalır etmiştir. Ancak Rusya yavaşça silahını Yarygin, Yönetici ve diğer bazı modellerde yerini almaya başladılar şimdi edilir. Bu silahın özelliği nedir, biz daha da iyi anlamak zorundadır.

PM Sivil versiyonu

Çünkü bu travma PM "Wii" ve diğer versiyonu (PM-RF, "Berkut" PMR pmg MP-T), ve ayrıca hava ve gaz (örneğin, bir gaz tabanca "Makarych" de olduğu gibi onun tanınabilir popüler çarpışma dışı versiyonunun, ) plastik mermilerle.

Dayanıklılık ve kullanım kolaylığı popüler Makarov tabanca, fiyatı yaptık (3 bin. Ov. PM için travma olarak) aynı zamanda her şeyi iyi bir artı, birçok sivil modifikasyonlar Makarov tabanca vardır. Rusya'da PM çoğunlukla (tanınmasından dolayı yine) Havalı silah şeklinde gelir. yerli ve yabancı modelleri vardır. Örneğin, MP-654 - IZHMEH Makarov tabanca bir kopyası.

travmada "Silah Kanunu" yayımlanmasından önce genellikle sadece Sovyet kez depolarda kalan bol miktarda, (oholaschivanie sözde) savaş PM yeniden yapıldı. Bu değişiklikler çok düşüktü: "Üretici" ve bir muharebe PM bunu değiştirmeye izin vermez koruyucu elementler, stigma. Ancak şimdi, az ya da çok yeni çatışma dışı modelleri tekrar yapım vardır, ama hepsi aynı çelik silahların imal edilmiştir.

Alman şirketi UMAREX ayrıca UMAREX PM Ultra ve Makarov adlı ve 6 mm gaz silindirli tabanca Efsaneleri Makarov gibi çeşitli modeller üretiyor. Amerikan şirketi SMG sabit cıvata taşıyıcı vardır versiyon Gletcher PM, serbest bırakır. ABD'den farklı bir şirket, bir isim BÖRNER PM49 sahiptir ve Tayvan'da imal - sabit çerçeveli aynı versiyon Borner var.

örneğin "Baykal" 443 (spor tabanca) gibi sivil, MR-442 "SKIF" polimer çerçeveli - Rusya'da, mücadele olarak değişiklikler büyük bir sayı olarak (12 mühimmat mermi ve daha güçlü bir kartuş 9x18 PMM, daha kapasiteli dergisi) ve IZH70 bir dizi ticari bir spor tabancası olarak piyasaya çıkardı. Savaş PM ayrıca bir sayı değiştirme vardır.

susturucu

temelde doğru değildir susturuculu bir PM - bir yanlış PB tabanca vardır. gerçeğine rağmen PB (tabanca sessiz) ve PM tasarımı (dükkanı ve ne kadar kırılgan bir parçası, tetik mekanizması) alınan bir bölüme sahiptir, birbirinden tamamen farklı iki silahlardır. SSCB, orada susturucu PM üretmek için girişimler, fakat daha fazla deneysel bir kötüydü: ses azaltma seviyesi yetersiz, fakat aşınma mekanizması hızlandırılmış gövde artan salım geri alma oranı, uzatma. Muhtemelen, daha sonra 1967 yılında ve PB tarafından kabul edildi.

Şimdi bazı ülkeler (Çin, ABD ve diğerleri) susturucu Makarov tabanca mücadele için hiçbir değişiklikleri yapın.

Bir Makarov tabanca nedir

1948 yılında Sovyet ordusunda düzenlenen yarışma, birkaç düzine Sovyet ustaları katıldı. Amaç eskimiş revolver Nagant ve yerine birini bulmaktı , TT tabanca hizmetinde hâlâ.

1930 yılında geliştirilen Tula Tokarev tabanca, yeterince hafif ve kompakt, taşıması kolay, ama birkaç dezavantajı vardır. Bunlardan biri tabanca odası kartuş içine kaçak ile giymek için izin verilmedi böylece kendiliğinden çekim vakaları (örneğin bir vaka kitabı "Neredeyse ciddiye" Yuri Nikulin açıklanan) bulunmaktadır. Diğer bir dezavantaj, bir kapı gecikme eksikliği vardı. Bütün bunlar uzun süre TT tabanca hazır mücadele getirildi gerçeğine açtı ve bazen bir saniye geçer, çünkü bir asker ya da operatif hayatına mal olabilir. Aynı zamanda bu pervaz vasıtasıyla tanktan ateş için uygun değildir, öyle ki tartışmalı ve dezavantajları oldu. Bu gereklilik yaygın saçma kabul edilse de, Alman silah diye cevap verdi.

Buna ek olarak, hafif, kompakt ve kullanışlı olacağını gerekli silahlar, ve en önemlisi, en kısa sürede çekim durumuna yol açacak. Bir örnek 1929 yılına kadar başlamadı bir Alman silah "Walther PP", verildi. Orada birkaç farklı modeller vardı, ama en iyi tasarım Makarov tabanca tanındı. PM mekanizması geliştirilmiş ve bu süre zarfında üç yıl sonra kalkınma Sovyet kolluk ve silahlı kuvvetler, kabul edilmiştir, bazı küçük değişiklikler yaptık.

Tasarımcı Makarov ve esas olarak alınmıştır rağmen "Walther PP" diye bunu önemli ölçüde değiştirilmiş. Tasarım ve silah taşıma sistemi ayrıntıları fonksiyonlu hale gelir basitleştirildi, artan hizmet ömrü ve güvenilirlik ile sonuçlanır güçlerini artırdı.

yaklaşık elli bin çekim nastrel olmasına rağmen, hala iyi durumda olduğunu Makarov tabanca 1949 üretimi, bilinen. Bu da, bahar PM 4 th için tasarlanmıştır göz önünde etkileyici. Çekim Of (bu aynı tabanca Yarygin için, örneğin, birçok Tabancalar için "standart" değeridir).

Yarışma şartları kalibreli 7h65 mm ve 9 mm için, iki sürümlerinde bir model sunmak için Başlangıçta gerekliydi. PM yerine 8h17mm kartuş kalibreli 9h18mm kullandı. daha az güce sahip olmasına rağmen Yeni mermi kalibre daha iyi bir mermi 7,62h25 mm'lik TT tabancadan daha Durdurma gücü gösterir. Daha az güç mümkün serbest kapısı ve sabit namlunun tasarımını yapmak yaptı.

Durdurma gücü mermi 350 m kadar olmasına rağmen İlk olarak, çünkü daha düşük güç kartuş PM, 50 metreye kadar, kısa mesafeden ateş için tasarlanmıştır.

dizayn

Bunun yanı sıra, var tetikleme cihazına önemli farklılıklar vardır ve ana avantajı surgu kolu olan, Makarov ilave edildi. Mağaza PM tabanca ve sigorta sadece bazı değişiklikler var. "Walter PP" ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha küçüktür - PM tasarımında detayların fonksiyonlarını birleştiren daha kolay ve parçalar kendileri yaptı. Örneğin, bir gecikme kapı tasarımı Makarov tabanca, bir reflektör işlevi kolları vardır ve eylem bahar da emniyet mandalını ayarlarken, kolunu baskı yayı ve sararmış, bir - çekiç ribaund bahar. Alt yay mandalları Zemberekteki bir alt ucunu depolar.

sigortalar ve ateşleme pimi yay gibi bileşenlerin, özgün bölümünde, karmaşık bir şekle sahip, fakat zamanla üretim maliyetlerini düşürmek mümkün olduğu yardımıyla, yeni teknolojileri kullanmaya başladı.

"Walter PP" kartuş haznesi bir eğim ile tutturuldu olmasından kaynaklanır, ateşleme gecikme olmuştur. Makarov hemen hemen tamamen, neredeyse konik olarak utykaniya kartuşun riskini ortadan kaldırır, deposunda üst kartuşun yüksek konumu ile birleştiğinde, bu sorunu ortadan kaldırılır ve konik eğimi olan kartuş bölmesi yüksekliğinin en iyi oranı elde yüzden.

Özellikler PM

Atış tek atış. Nedeniyle kıyasla mekanizmasının basitleştirilmesi "Walter PP" mücadele oranı PM biraz düşmüştür. Dakikada yuvarlar pp 35-40 çekim karşı Makarov tabanca 30 yapabilirsiniz.

Tam dergi Ağırlık ile tabanca 810 gr olan

PM 9mm mermi (tabanca kartuşları 9x18) ücret, mağaza 8 adet kapasiteye sahiptir.

126,75 mm - Silah uzunluğu 161 mm, yüksekliktir. namlu 4 9 mm Makarov silah yivli alan kalibreye sahiptir. Kartuş PM uzunluğu 25 mm, ayna ağırlık - 10 gr, ve mermi kendisi 6.1 g ağırlığında
Her tabanca yedek şarjör, kılıfına, tabanca kemeri ve ovuşturma takılır.

Tabanca atış

PM dayanmaktadır eylem üflemenin döndürür. Nedeniyle dönüş yayının gövde ve panjurun kütlesine giyilen elastikiyeti nedeniyle, gövde kapanış oluşur. Açık bir tetikleyici, çift eylem ile tetikler. yüksek irtifada veya diğer güçlü mekanik etkisinden düştüğünde onu geri pozisyonda devam ederdi bir yay, sahip olmadığından Ücretsiz ateşleme pimi teorik olarak spontan çekime yol açabilir. Ancak Makarov yeterince bu olasılığı dikkate almadı.

ateş olduğunda, tetikleme kapsül kırık aynadır sayede çekiç darbesi ile uygulanır. sevk maddesi, kurşun namlusundan atılır basınç altında üretilen itici gazlar ateşlenir. manşonun alt geçen aynı basınçlı gazlar cıvatasını geri çekilir. O suretle dönüş yayı sıkıştırarak, kartuş çıkartıcısını tutar. deklanşör pencereden reflektör kol ile üzerine temas dışarı çıkar.

"Walther PP" bir başka ise - zaman sigorta şarj. PP hiçbir deklanşör kilidi mümkün şarj olduğunu ve bir kapı GR engellenir böylece. Makarov tabanca deposu eklendikten sonra koruma koymak ve bölme kaçak aynasındaki edilebilir. Güvenli kaldırılan o uzakta ateşleme iğnesine gittiğinde sigorta ileri tetik giden yanı sıra engellenir, horozu kaldırdı.

Emniyet kolunu ateşlemeden önce "Walther PP" üst pozisyona getirdi ve PM olmalı - Alt, daha uygundur. Bu cıvatanın arka bırakılır. özelliği ateşleme sahip olduğunda: birinci tetik fazla kuvvet tetikleme kullanılan yüksük ve kurulu silahı samovzvodom bulunur gibi (yaklaşık 3.5 kg) gerektirecektir, bayrak sigorta düşürdükten sonra gerçekleştirilir çekme. sonraki çekimlerde çekiç kurma pozisyonunda verilecek vardır ve neden küçük depresyon (1.5 kg) gerektirecektir bir çekim, çok fazla PM muharebe oranını bağlıdır.

Daha iyi bir doğruluk için, sigortanın gelen silahın çıkarıldıktan sonra ilk atış müfreze tetik elle geri vermek aynı anda tetikleyebilir yapılabilir ve ilk çekim için bu durumda da kolu kumandası oldukça hafif olacaktır.
Sonraki atış Tetiği bırakın sonra yapılabilir
(PM ateşleme kuyruğuna yönelik değildir yana). Eğer mağazadaki tüm bunların mühimmatı kullanılana kadar kadar Her yeni basın ateşe yol açacaktır. Bu durumda, kapı, slayt, duraktaki arka pozisyonda kalır.

Parçalar ve mekanizmalar Makarov tabanca

tabanca 32 parça ve aşağıdaki ana bölümden oluşur:
- dükkan;
- Kilit tutma;
- tetik muhafazası ve fıçı çerçeve;
- bir vida ile ele;
- tetik (tetikleme mekanizması);
- iade edilebilir bir yay;
- emniyet, ejektör ve bateristle vana.

silah sökme

Ateşli silahlar, özellikle silah, sabit muayene gerektirir. Bu hızla yardım çıkan kusurları tespit etmek ve olası sorunları önleyecektir. Tam ve kısmen sökülmesi olasılığı. Komple sökme Bu mekanizmanın aşınma parçalarının sürecini hızlandırır olarak, çok sık yapılır ve kullanım ömrünü azaltır edilemez. Kısmi sökme çekim sonrası muayene, koruyucu yağlama veya temizleme, aşırı hava koşulları sonrasında temizlenmesi için tam sadece ihtiyacı (su veya karda onarım tabancasını basın veya yeni kayganlaştırıcı yükseltme) için yeterlidir.

Tabancanın montaj ve demontaj sırasında uyulması gereken kurallar vardır:
- sökme ve montaj temiz bir yüzey üzerinde gerçekleştirilir;
- montaj sırasına parçaları koymak;
- Ani şok ve aşırı bir kuvvet tatbiki olmaksızın dikkatli işleme mekanizmaları;
- Birkaç tabanca monte ederken: aralarındaki parçalar tabanca karıştırmamaya şekilde, parçaların numaralandırılması bir göz.

temizlik ve inceleme için kısmi sökme

Mağaza sapın tabanından alınır. Sağ el onu, sonra da çıkıntılı kısmı tutan dergi kapağı geciktirmek için başarısızlık sağ başparmak ve işaret parmağı ile şarjör kilidine geri çekmek götürdü. Bu nedenle, ekstre deposu.

Bunun için o slayt durağının üstüne koyarak, tüm yol tekrar deklanşöre tutmak için sol eliyle, bekçi silahı kaldırılması gerektiğinde, odasında hiçbir kartuş olduğundan emin olun ve sonra odasını görmek gerekir. Sağ başparmak slayt durdurma basın ve deklanşör düşürmek için.

Bu çerçeveden kapağın ayrılması takip eder. tetik bekçi aşağı düşürmek - Sağ eli kolu, sol tarafından silah aldı. ayrıca bu pozisyonda, sağ işaret parmağı bunu korumak için ayrıştırma, çerçevedeki sola yolunda biçin.

sol eliyle geri deklanşöre tüm yol tutmak ve onu arkadan kaldırın ve geri dönüş yayının etkisine bağlı, onu çerçeveden ayrılabilir bundan sonra ileriye doğru hareket edecektir. Bir sonraki adım tetik muhafız yere dönmek için olacaktır.

geri tepme yayını çıkartın. çerçeve kolunu tutarak Sağ el sol el çevirerek yay namlu çıkarın.

montaj Prosedürü

Montaj geri çekme yayının yere dönüşü ile, ters başlar. Sağ el koldan kareyi çekmek için, ve bagajda bir yay koymak bıraktı. Önemli: Bunu sonuna takmalıdır nereye diğer daha küçük çaplı son turu.

Bu kapak, bir çerçeve birleştirme tarafından takip edilir. sap çerçeve tutma Sağ el vasıtasıyla conta kanalı uç konumu alır ve bundan sonra geri çekme yayının conta kanalı karşıt ucuna sokulur stoper tutarak sol elle namlu kısmının dışına çıktı. Daha sonra, kapağın arka kısmının çerçevesinin yuvalara uygun olmalıdır uzunlamasına sırtlar çerçevenin alt. sıkıca deklanşöre basarken Bundan sonra, aşağıya indirin. Bu ileri konuma gelir dönüş yayının baskısı altında olduğunu ve daha sonra sigorta kutusunu yukarı kaldırın.

Silahı monte ederken mutlaka sökme sırasında çarpık tetik bekçi üretmez. Alt ön duvar arkasında cıvatanın hareketini kısıtlayan tetik muhafazası zirvesinde, gömülü kalmayacak şekilde panjurun arka ucunu yükseltmek mümkündür.

sap dibinde dükkana geri - Sonuç olarak. sapın alt alt kutuda, sağ eliyle silahı tutarak sol elinin başparmağı ile işaret parmağı ile tutarak, dükkan ekleyin. dergi kapağını tıklayarak, ama ikisi de, elini vurmak istediğiniz konuma getirmemiştir hangi mağazanın uç duvarından mevcut sekme ile mandal damla, en.

Montaj doğru yürütülür olup olmadığını kontrol Kapalı dön. Bunu yapmak için, sigortayı kapatmak geri çekin ve deklanşöre bırakın. Doğru şekilde yapılırsa, o zaman, biraz ileri taşınmış olan, deklanşör arka konumda bırakacak bir slayt durağı, atılmak zorundadır. Ardından, sağ başparmak ile mandal cıvata gecikme itmek. geri çekme yayının basıncı altında kuvvetli bir şekilde ön konuma döndürülür. tetikte tetikleyecektir. Sonra sonra kurma için tetikten uzak geliyor ve bloke edilecek, sigorta kutusunu almak gerekir.

Hassas ve yangın doğruluğu

Savaş kalkan 1x0,5 m monte edilir, 25 m çapında dairesel bir hedef 25 cm'lik bir mesafe üzerinde gerçekleştirilen kontrol ederken tabancasından çekim. Eğer dört delik birlikte çapı bir daire içinde desenleme normal kabul edilen, 15 cm'den fazla değildir. ateş olduğunda, madde 315 m / sn'lik bir hıza sahiptir.

Onun tipi Makarov tabanca mükemmel doğruluk performansına sahiptir. 75 mm, 50 m - - çapındaki 10 mm yanma sırasında dispersiyon 35 m, 25 m, 160 mm.

Savaş oranı PM

PM fiili oranına göre PP önemli ölçüde aşağı, ancak çünkü birçok diğer özellikleri ve elliden fazla yıl için en iyi olarak kabul edilmiştir, Rusya'da hizmetinde kalır ve buna 1881 Rus Ordusu ile hizmet vermektedir ünlü trehlineykoy (keskin nişancı tüfeği Mosin, karşılaştırılabilir 1945). Sistem Nagant tabanca biraz onlardan üstün rağmen, Ordusu neredeyse 117 yıl hizmete kaldı. Onların silah üretim okulu yok Devletleri, sadece bugüne kadar PM istismar edilmektedir.

Şimdi posta kutusunda PM aşamalı değişimine başladı. AM ile karşılaştırıldığında Savaş oranı gun Yarigina saniyede 5 tur bir fark vardır (35, IL PM karşı 30 y y) aynı zamanda çekim aynı doğruluk ile iki sıralı posta kutusu deposu (8 pm karşı 18 mermi) sahiptir. Mermi hızı 100 m / sn, yukarıda AE. Ancak IL biraz daha büyük ve daha ağır (PM karşı 168 olan uzunluğunda 198 mm) (AE ağırlık - boş bir hazneli 910 g, tam hazneli PM, ağırlıkça 100 g büyüktür).

teknik ve askeri: İki gösterge oranı vardır. dakikada birçok mermi (yatay ve dikey olarak bir uç antiaircraft gun 20-30 saniye için, tabanca 1.5 saniye arasında değişebilir) şarj etmek ve görme için gerekli zamanı hariç, alet serbest nasıl belirlenir teknik.

Uygulamada, muharebe PM tabanca 9 mm ne oranını belirleme, olasılıklar ok ve genellikle amaçlayan için gerekli süreyi artırmak hava koşulları gibi düşünülmelidir. saniyede 30-40 mermi: tüm yarı-otomatik tabancalar için ortalama. APS (Stechkin otomatik tabanca) (tek çekim ve patlamaları, sırasıyla çekim) bir rakam 40/90 bps verir. Bu nedenle PM muharebe oran iğne ve değişimi saklamak için gerekli zamanlar en bağlıdır.

Son iki versiyonu, asker ve subay mevcut olmakla, PM, hem de BT, üstün eskimiş revolver Nagant sisteminin oranına göre. Subay tabanca 'orada kendini kurma cihazda. Ancak, tüm silahlar Rusya'da verilir, bu benzer: güvenilirlik ve kullanım kolaylığı, kötü hava basitliği, hem de yüksek korunabilirliğe (o temizlik ihtiyacını ortadan kaldırmaz rağmen). Bir istisna ve Makarov tabanca vardı. "Revolver" ve onun üretim oldukça yüksek nitelikli işçiler olduğu içinde talep rağmen Fiyatı da hep kabul edilebilir olmuştur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.