Tarım

Hasat. Zaman. Tarım makineleri

Yüksek kaliteli mahsul - Herhangi Bahçıvanlara rüya, bütün sezon boyunca kültür süresi, işçilik, malzeme ve para ekimi üzerine geçirdi. ekin beklentilerini haklı veya bunları aşması durumunda an ne kadar güzel! Her ürün için ayrı ayrı, herhangi bir sapma doğrudan meyvenin kalitesini etkiler çünkü hasat zamanı, bilmek önemlidir.

Ne zaman patates hasat?

Sevgili ve neredeyse vazgeçilmez patates ... Zamanında ve uygun hasat bahçe bitkileri kendi depolama derecesini belirler. kalitelerinde erken veya geç kazma kök sebzeler de önemli ölçüde önemli bir verim kayıplarına yol açar, azaltılır. Bu ince varlığı nedeniyle kaplama dokular, mekanik hasarlara karşı az gelişmişlik ve yüksek yatkınlık ile karakterize edilir. olgunlaşmış patates yumruları içinde hastalığa karşı direnç azalır ve ürünlerin ve gıda kalitesinde bir bozulma vardır.

Patates hasat zamanı birçok faktöre bağlıdır:

 • Yüksek kaliteli aksesuar (hızlar, orta ve geç);
 • ekim zamanı: ilkbahar ya da yaz;
 • Ekonomik kullanım amacı (bu terim veya uzun süreli depolama kullanımı).

Patates hasat tarihler

 • Haziran sonu - Temmuz başında. Temizlenmiş erkenci çeşitlerin yaz aylarında tüketim amaçlı.
 • Eylül ayının başında. Bu dönemde orta ve geç olgunlaşma türlü hasat zaman. Temizleme tercihen kalıcı don başlangıcından yetişmek için kısa sürede kuru havalarda tavsiye edilir. Bu 3 ° C'yi aşmayacak toprak sıcaklığı temizleme sırasında ise, ürün% 80 ölüm riski olduğunu belirtti. Hasat dönemi gece donlarından ile çakıştı ise planlanandan ilerleyen, toprağın komple erime beklemek gereklidir. Güçlü aşırı ıslatma toprak olduğu bir zamanda yıllarda patates hasat için geç kalmak tavsiye edilmez. Bu durumda, direnç gecikme hastalığına ve diğer hastalıklara ölçüde kültürü düşürülür ve bu olumsuz kalite ve raf ömrünü etkiler.

koşulları büyüyen hakkına konu olgunlaşma patates, belirleyebilir belirtileri:

 • Onları temizlik özelliklerine ve zamanlama ekili çeşitleri Teorik bilgiler.
 • yeşillik sararması ve doğal ölen kapalı ve sonra, kural olarak, büyüme ve durur bitki örtüsü. Yaz patates çeşitleri üstleri henüz tam soluk olmasa bile kazıp bilerek değer. ön (2-3 hafta) kökler ve erken dikim yeşil kısımları olgunlaşmasını hızlandırılması için patates yumruları anteni kısmı girmesini besleyici maddeler ile ilgili kaba bir kabuk oluşmasına neden olur biçmek için tavsiye edilir. Eğimli yeşil kütle, yanık gömmek veya hastalıkların gelişmesini önlemek için bir kısmını işlemek için gereklidir. Hasat yeşillikleri başlangıcı, sağlıklı bir görünüşe sahipti geç küfe çarpmış henüz önemlidir.
 • Deney kazma. çapı hasat hazır kök daha büyük 3 cm, ve kalın kabuklu olması gerekir.

depolama için özellikle patates hazırlanması

Montajlı patates, hasat zamanında gerçekleştirilir ve niteliksel olarak, kuru olmalıdır - bu ogrubevanie cilt neden olacaktır. Bu 9 kez hasat sonrası kurutma patates geç yanıklık duyarlılığı azaltır uygulamada kanıtlanmıştır. , Yaklaşık 2 saat uzun bir süre sulkusta bırakılmamalıdır yumrular, toplama önce toprağı sürmeye patates hasat, diğer durumlarda yanıklar soymak doludur. Islak patates kazılmış zorunlu (depolarda ya da havalandırma sistemi ile geçici kelepçelerine, tente altında) kuruması için gerekli zamandır. kurutulmuş patates başta geçirmek için gereken hasta ya da hasarlı kökleri, itlaf, çözmek gerekir. mahzende Sekme hemen hasattan sonra yürütmek için gerekli ve 15-20 gün sonra edilir.

endüstriyel bitkisel üretiminde yaygın olarak kullanılan patates toplama temizleme kolaylığı. Sadece patates kazıp değil temizlik sürecinde, aynı zamanda küçük topakların ayıklamak için, temizlemek - Modern tarım teknikleri büyük ölçüde öne çıktı. Patates toplama hafif ve orta sıklıkta topraklarda hasat patates; patates toplama minimum mekanik hasar ve yumru kirlenme ortamdan uzaklaştırılarak gerçekleşir.

domates, salatalık, biber Koleksiyonu

 • Domates. sebze Kütle veri olgunlaşma Ağustos ayında meydana - Eylül ayı başında, hasat meyve olgunlaşması olarak, kademeli olarak yapılır. ulaşım planlama ya da uzun vadeli depolama sebze üzerinde döşerken birkaç çocukça bozulur. Depolar koydu sağlıklı meyve (tercihan aynı boyut ve derece) Düşük sıcaklıkların etkisi altında değildir. Bir veya iki tabaka halinde, saplar olmadan, sığ kutulara gerekli domates yığını.
 • Salatalık. olgunlaşmaya yığınları içindeki favori sebze toplayın fetusun büyümesini izin vermeyerek, günlük (sabah ve akşam) üretmek için gereklidir. Hasat sırasında hasarlı yaprakları ve yumurtalıklar kaldırarak, meyve kalitesini bitkinin durumunu kontrol etmelidir.
 • Biber. güney bölgelerinde tatlı biber optimal büyüme için; kuzey seralarda veya bu bölgelere adapte belirli tarım tekniklerinde yetiştiriciliği gerektirir. Biber - sürekli olgun olarak meyve üretmek için gerekli olan bitki koleksiyonu, meyve veren. Biber aksi yanlışlıkla zarar verebilir veya sapını indirebiliriz dikkatle seçmeli.

Ne zaman soğan ve kabak hasat?

 • Soğan. soğan mahsulünün Kütle hasat Ağustos ayında yapılır. Belirli çeşitlerinin dış ölçeklerde onun kemâl konaklama yaprakları için teneke, onların büzülme, renk belirleyin. Meyveler doğru toplamak için gerekli olan; onların kırılmasını kadar kolaylaştırmak ve yerden sallamak önerilir. Gölgede gerekli kuru (yaklaşık 3-7 gün) ve kalite ve büyüklük için seçmek için sonra 3-4 cm'ye kadar bırakarak yaprakları kesmek gerekir.
 • Kabak: karpuz, balkabağı, kabak ve kavun. Temizleme sırasında, Eylül ayında gerçekleşir vejetasyon dönemi bitkinin bitti, meyve besin ve nem almaz ve çoğu kurumaz. kabak dokunarak mümkün kemâl belirleyin; olgun ses ürün içi boş ve donuk olacaktır. Ayrıca, olgunluk suberize sapı, üzerinde oluşturulmuş açık bir desen sertleşmiş kabuk söylemek. Geç olgunlaşma çeşitleri olgunlaşmamış kabak hasat edilebilir; Onlar depolama sırasında dospeyut.

Havuç ve pancar: hasat

Kök bitkileri temizleme istikrarlı donma başlangıcından önce, son çare olarak gerçekleştirilir. Eylül ayının ikinci yarısında, güneyde - - Ekim ayının ikinci yarısında yaklaşık orta bölgelerinde. Gerekli temizlik aksi takdirde meyvenin çatlamasını yol açacaktır, yağışlı sezon başlamadan önce yapılmalıdır. Çok sıcak sonbahar pancar Ayrıca bahçede tutmak için uzun bir süre için tavsiye edilmez veya meyve lifli ve hatta odrevesnet hale gelebilir. Dış tabelalar olgunluğa pancar:

 • Kök ürün boyutu tohum poşet üzerine, arzu edilen değere ulaştığı;
 • sarıya döndü ve alt yaprakları kurutun.

Birçok bahçıvanlar havuç don sonra hasat ve hatta bir kar yağışı sonrası, yere bu üstleri bitkileri ayaklar altına almak önemlidir. Havuçlar, gözlemlere göre, önemli ölçüde süresini uzatmak, hangi depolama önce soğumasını zaman var olacak, kardan kazdık. Sıcak havalarda, havuç tavsiye edilmez kaldırmak - bir sebze deposu daha kötü olacaktır.

Hasat sürecini kolaylaştırmak için sebze hafifçe yerden sallamak çizerken, tavsiye tehlikeye düşürüyor. Tops 2 inç saplarını bırakarak kopmak veya kesmek gerekir. Depolama havuç, pancar, kereviz, şalgam, nemli kum veya turba 3 cm'lik tabaka ile karışık küçük çekmece tavsiye turp. hastalıklar kökleri önlemek için saklama önce tebeşir ya da kül tozlanmış edilmelidir.

Lahana: toplama ve depolama

yataklı lahana Geç çeşitleri kabaca, donlarından önce temizlenmesi gerekir - Ekim ortasına kadar. Uzun kütükleri ve bazı coverts yeşil yapraklar bırakın kesim lahana için önerilir. mahzende saklayın sebze ahşap güvertede veya 2-3 kat kutularda önerilir, köklerini yığılmış. Kancalar veya direklerden asılır ızgaralar ve torbalarda lahana saklamak da mümkündür. Bu, iyi bir havalandırma sağlamak ve depolama uzatır.

Hasat tahıl

Temizleme kış buğdayı (% 20-35 tahıl nem) mumsu ortasında ve doğrudan birleştiren ayrı şekilde üretilmektedir, aksi halde, 10 günden fazla bir yıpranma tahıl olası kaybını sürer.

Ağustos ayında güney bölgelerinde Temmuz ayı başlarında hasat Bahar buğday (büyüme mevsimi yaklaşık 90 gündür), - Eylül ayının ikinci yarısında - doğu ve kuzey bölgesi. direkt hasat - mum kemâl temizlik tam olgunlukta, ayrı bir yoldur.

Temizleme tatlı mısır sargının bir kurutma kenarının dış tabakalar üzerinde oluşan harici bir işaret meydana gelmesi olan süt fazında tane olgunluğu imal edilmektedir. Tam tahıl, kendi saflarından sıkıca kapatılır, sarı rengi vardır. onun tırnak kabuk patlamaları basıldığında, tahıl beyaz sütümsü bir sıvı izler. Mısır hasat olgunlaşması olarak, 2-3 doz halinde, yavaş yavaş yapılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.