FormasyonBilim

Ne ozon deliği nedir ve nasıl tehdit edebilir

Tehlikeli emisyonların miktarını azaltarak, çevre, hayvanlar - son zamanlarda kamu çevre sorunları ile ilgiliydi. Muhtemelen de onlar çok modern bir Dünya'nın stratosferde olan tüm neler ozon deliği duydum ve. Öyle. Modern insan faaliyetleri ve teknolojik gelişme yeryüzündeki hayvan ve bitkilerin varlığını, hem de insanların çok yaşamını tehdit etmektedir.

Ozon deliği nedir?

ozon tabakası - stratosferde bulunan bir koruyucu kılıf mavi gezegen. Onun yüksekliği dünya yüzeyinin yaklaşık yirmi beş kilometre. güneş ışığına maruz oksijen oluşan bir tabaka, bir kimyasal değişime uğrar. (Bu tüm "delik" Bilindiği ortak) ozon konsantrasyonunun Yerel azalma birçok nedenlerden dolayı artık. İlk tabii ki, insan faaliyetleri (üretim hem de günlük ev). Bununla birlikte, ozon tabakası insan ilişkisiz tamamen doğal fenomenlerin etkisi altında yok edilir görüşler vardır.

antropojenik etkisi

Ozon deliği insan aktivitesinin tür görünümü katkıda öğrenmek için gerekli olduğunu anlamış olması. Bu öncelikle, aerosoller. Her gün olumsuz gezegenin koruyucu tabakasını etkilediği gerçeği hakkında sanmıyorum genellikle spreyi ile deodorantlar, saç vernikleri, tuvalet suyu kullanmak ve. (Bromo ve kloro dahil) her zaman kutu içinde mevcut olan bileşikler, hali hazırda, oksijen atomu ile reaksiyona olması. Bu nedenle, ozon tabakasının tamamen gereksiz (ve genellikle zararlı) maddeler, kimyasal reaksiyonlar geliştirmek sonrasında yok edilir.

yaz ısı tasarrufu klima mevcut, hem de soğutma ekipmanında ozon tabakası bileşiğe yıkıcı. Yaygın katlanmamış insan endüstriyel aktivitesi de toprak koruma zayıflatır. Bu depress endüstriyel emisyonları, su (sonunda zararlı maddelerin bir kısmını buharlaşır), stratosfer ve kirleten egzoz gazlarının araç. İstatistiklere olarak ikincisi, her yıl daha vardır. Ozon tabakası ve üzerinde olumsuz etkisi itici.

doğal etkisi

Ozon deliği, ayrıca gezegenimizin yüzeyi üzerinde bunların kaç bir fikir olmalıdır bilmek. Cevap hayal kırıklığı: Toprak setin korunmasında boşluklar. Bunlar genellikle küçük ve bir delik ve ozon çok ince kalan tabakayı temsil etmemektedir. Ancak, iki büyük korumasız boşluk vardır. Bu Arktik ve Antarktik ozon deliği.

Dünya'nın kutupları üzerinde Stratosfer neredeyse hiçbir koruyucu katman içerir. sebebi nedir? Hiç araba ve endüstriyel tesisler var çünkü. İkinci neden doğal etkisi tüm madde ozon tükenmesi. Kutup girdaplar sıcak ve soğuk hava akımlarının çarpışması ortaya çıkar. Bu gaz oluşumu yani çok düşük sıcaklık etkisi altında nitrik asit büyük miktarlarda içeren ve ozon ile reaksiyona girer.

Alarmed çevreciler sadece yirminci yüzyılda başladı. Yıkıcı ultraviyole ışınları toprağa onların önünü açmak ve engel ozon üzerinde tökezledi, cilt insanlarda kansere, yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki (öncelikle deniz) ölümüne neden olabilir. Böylece, uluslararası kuruluşlar, hemen hemen tüm bileşiklerin gezegenimizin koruyucu tabakasını tahrip olduğu yasaklandı. Insanlık aniden stratosferde ozon üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi durdurmak bile, şu anda var olan delikler çok uzun kaybolur inanılmaktadır. Bu gerçeği ile açıklanabilir zararlı maddelerdir zaten üst katta yer bulmayı başardı CFC, yıllardır atmosferde bağımsız var olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.