BilgisayarlarYazılım

"BIOS" girin ve gerekli ayarlamaları yapmak için nasıl

Bazen amacıyla bilgisayarınızı optimize belli bir amaç ile, "BIOS" girip menüsünde herhangi eylemi gerçekleştirmek için bilmek gereklidir. Bu makale gerektiğinde ve nasıl kullanılacağını neden bu program, ne bakacağız.

Bir "BIOS" nedir?

herhangi bir PC veya dizüstü anakart üzerinde cihazı çalıştıracak olan ana işlevi olan üzerinde kayıtlı programı ile özel bir çip var. Bu "BIOS" dir. Bu çip kendisi ve bunun içine yerleştirilmiş bir programın başlığıdır. İkincisi Windows veya diğer işletim sistemlerini başlamadan önce gerekli tüm sistem ayarlarını gerçekleştirebilir içinden.

Ve o programm ve onun menü oldukça basit. Ancak, günümüzde (tamamen çözünür) bazı zorluklar "BIOS" girmek için ve nasıl oluşur ve bu nedenle, hangi işlemleri daha da alınmalıdır, dizüstü bilgisayarlar ve PC'ler bile oldukça sofistike kullanıcıları. ayarlar satıcıdan satıcıya büyük ölçüde değişebilir gerçeği.

Ne "BIOS" yapar

dizüstü ya da bilgisayar bu program sadece dahil sorumlu değil, aynı zamanda gibi önemli işlemleri bir dizi gerçekleştirir:

  • Güç tarihinde adlı sonrası ilk test cihazları.
  • üzerinde bulunan kontrol programının transferi, önyükleme diskine, "demir" doğru çalışması durumunda.
  • Depolama PC donanım yapılandırması.
  • kullanıcıyı izin elle bilgisayarınızın modunu belirtmek için.
  • G / Ç işleme eylemler.

Bazı durumlarda Modern işletim sistemleri "BIOS" atlayarak "donanım" için geçerli olabilir. uyku / kapalı veya bu, örneğin, olur bekleme moduna. ayarlardan herhangi BIOS içinde devre dışı bırakılacak Ancak, bu işletim sistemi için kullanılamayacaktır. Bu durumda kullanıcı kendisi gerekli işlemleri yapmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle, ayrıca şu ya da bu durumda "BIOS" nasıl girileceğini düşünün. Aslında her an yararlı olabilir.

masaüstü bilgisayarda menüsüne erişmek için nasıl

Bir dizüstü bilgisayarda daha biraz daha kolay PC'de BIOS girin. Programın monitörde menüsünü görüntülemek için, hemen basına belli anahtar (genellikle Del) sonra gereklidir. Zorluk çok çabuk yapılması gerektiğidir. kullanıcı doğru anı özleyeceğim durumunda, bilgisayar yeniden yeniden başlatmanız gerekir. basın hangi anahtar bilmek için, ekranın (çoğunlukla) sol alt köşesine bakmak gerekir. Kur girmek için basın DEL veya benzeri: genellikle birkaç saniye içinde görüntülenir yoktur. Bu durumda, sistem Del tıklayın ister.

Nasıl ayarlamaları yapmak için?

Çoğu zaman "BIOS" girmek için nasıl soru, önyükleme aygıtını seçmek için ihtiyaçtır. işletim sistemini yeniden ne zaman, örneğin, gereklidir. Yeni Windows sürücüsündeki diski ile yüklenir. Yazılımı çalıştırabilen sistemi başarıyla yüklendiğinde sonra HDD zaten uygulamak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda BIOS ayarları manuel olarak değiştirilmelidir. Programın farklı sürümleri farklı denir olması menü öğesine giderek bunu, ancak genellikle kelime Boot ile başlar yapabilirsiniz. kesinlikle başarısız olur fareyi hareket ettirerek herhangi bir eylem gerçekleştirin. klavyedeki okları kullanmak için gerekli menü öğeleri arasında gezinmek için ve onların içine girmek için - tuşuna basın.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra, size öğe İlk Önyükleme Aygıtı tıklamanız gerekir bir alt menü elde edersiniz. Daha sonra, programın işletim önyükleme yapacağı cihazın bir seçim yapmak isteyecektir. Örneğin, flaş sürücüler ve sabit disk için öğeyi Sabit Disk sağladı. Bu linke tıklayarak, tekrar bir alt menü gelecektir. paragraf Sabit Disk Sürücüleri ... ve flash sürücü ve HDD arasında seçim yapmak gerekecektir. Öncelik cihazı ( "-", "+" ya da üzerinden) üst satırında taşınır.

Nasıl bir dizüstü sağ taraftaki "BIOS" yapılandırmak için?

dizüstü bilgisayarlarda standart Del tuş nadiren kullanılır menüsüne erişmek için. Genellikle fonksiyonel F ya da bunların herhangi bir kombinasyonu varyantlarının biridir. ayarlarına gelince, onlar masaüstü PC'lerde olduğu kadar aynı üretilmektedir. laptop deneyimsiz kullanıcı için en zor durumunda - bu BIOS kendisi içine elde etmektir.

Çeşit programı "BIOS"

Modern cihazlarla bu programın başlıca iki çeşit kullanılmaktadır. İlk - Phoenix Award BIOS CMOS - ekranın girişinde aşağıda iki sütun ve özlü ipuçları ile kullanıcıya sunar. İkincisi - AMI BIOS - en sık dizüstü bilgisayarlar bunu oluşur. Çalışma çok fazla zorluk değil öyle. Sadece taşınabilir cihazlarda kullanılan diğer çeşidi vardır.

BIOS ayarı - Yani, ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık değil. Kılavuz, tabii ki, tam uzaktır, yukarıda anılan. Ancak bu programda, İngilizce dil temel bilgileri edinmiş olan ve kendini anlamak için oldukça mümkündür. daha çok o menü ve alt menü öğeleri çok değil çünkü. BIOS bile İngilizce aşina olmak edemez anlayın. zor ve deneysel bir yol değildir, gezinmek basın hangi tuşları anlayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.