FormasyonBilim

Üniforma hareket ve özellikleri

hareketleri gibi incelenen çeşitli arasında fizik bölümü, kinematik olarak, burada herhangi bir zaman isteğe bağlı olarak seçilebilir eşit aralıklarla vücut yolunun eşit uzunlukta segmentler geçecek şekilde bulunmaktadır. Bu - düzgün hareket. Bir örnek orta mesafe tren veya düz bir streç üzerinde Skater'in hareketidir.

Teorik olarak, vücut kavisli de dahil olmak üzere herhangi bir yol boyunca hareket edebilir. böylece yol boyunca vücut tarafından kat edilen mesafe - Bu durumda, bu arada kavramı yoktur. Yol - Bir skaler miktar ve hareket ile karıştırılmamalıdır. ikinci terim başlangıç noktası ve yörünge ile örtüşmemektedir kasıtlı eğrisel hareket halinde olduğu son yolu arasındaki süreyi ifade eder. Seyahat - vektör miktarı vektörün uzunluğuna eşit olan bir sayısal değere sahip.

soru ortaya çıkıyor - bazı durumlarda biz tek tip hareket bahsediyoruz? Aynı zamanda, kasanın hızla, bir daire içinde bir taşıyıcı olarak, bir düzgün hareket olarak kabul edilecektir? Resim, bu tür bir hareket hızına vektör yönünü her saniye değişmesidir.

Başka bir örnek - araba aynı hızda düz bir çizgide gidiyor. araba sarmak olmaz ise böyle bir hareket, üniforma sayılır ve hız göstergesi aynı sayıdır. Açıktır ki, düzgün hareketi her zaman düz bir çizgi meydana gelir hız vektörü değiştirilmez. Bu durumda yol ve hareket aynı olacaktır.

Düzgün hareket - yolunun uzunluğu düzenli bir zaman aralıkları için aralıkları geçtiği olup, burada sabit bir hızda bir düz doğru yörünge, hareket aynıdır. tek biçimli bir hareketle özel bir durum, hız ve mesafe sıfıra eşit olduğu bir dinlenme durumu olarak kabul edilebilir.

Hız nitel karakteristik düzgün hareket olup. Açıkçası, farklı nesneler biri ve farklı bir zamanda (yaya ve araba) de aynı şekilde uygulanır. Tutum, yol geçirilir sürenin uzunluğu yönünde eşit hareketli gövde kapalı hareketinin hızı olarak adlandırılır.

aşağıdaki gibi Böylece, düzgün hareketini tanımlayan bir formül şöyledir:

V = S / T; burada V - hız (vektör miktarı);

S - veya yol hareket ettirilmesi;

t - zaman.

sabittir hız, bilerek, biz zaman herhangi rastgele bir dönem için vücut tarafından geçilen yolu hesaplayabilirsiniz.

Bazen yanlışlıkla eşit oranda karıştırılır ve eşit olarak hareket hızlandırdı. Bu tamamen farklı bir kavramdır. Homojen hareket hızlandırılmış bir özelliğe daha sahiptir (ki burada hız sabit olmadığını .. le) eşit olmayan hareketin bir düzenlemesi, - - örneğin en hızlı bir hareket ile aynı değere aynı aralıklarla için değişiklik gösterir. Bu değer, hız değişimi ivme denir süre sırasında nispi hız farkına eşittir. Hızlı büyük olabilir, zaman birimi başına artmış veya azalmış bir birimin kendi gösteren bu nesne numarası hızlandırır ya da daha çok düzgün yavaşlar veya ihmal edilebilir (daha sonra vücut yerini almaya veya hızı kaybetmeden olduğunu söylemek).

hem hız olarak ivme vektörü fiziksel miktardır. yönde ivme vektörü her zaman hız vektörü ile çakışmaktadır. Düzgün hızlandırılmış hareketinin bir örneği olduğu serbest düşme deneğin, düşme hızı (hız gözde nesne yeryüzü) serbest düşme ivmesi olarak adlandırılan belirli bir değer ile bir zaman biriminde değişir.

Üniforma hareketi teorik olarak eşit hızlandırılmış bir özel hali olarak görülebilir. Bu tür bir hareket hızı değiştirilmez yana Açıkçası, hızlanma veya yavaşlama nedenle, düzgün hareketi esnasında ivme değeri daima sıfıra eşittir, oluşmaz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.