FormasyonBilim

Merkezi devlet

Merkezi devlet - Bu kontrol sistemi, tüm itaat ilkesine dayalı olduğu halidir yerel yönetimlerin tüm sistemi kontrol etmek ve onu koordine tek merkez.

Bu durum arazi içinde (alan, idari ofisler, vs.) güçlü bir merkezi hükümet etrafında genel hukuk tek pazar politik ve ekonomik olarak entegre edilmiştir. Yoğun arazi konsolidasyon adımı formu mutlakiyet monarşi (otokrasiye) sınırsız set burada.

Rusya'da, merkezi devlet Ivan III kapsamında 15. yüzyıl sonlarında oluşturuldu. Başlıca şehir Moskova oldu. süreçlerin merkezileşme tamamlanması altında mutlakiyetin 18. yüzyılın başlarında iddianın tamamlanan ilk Romanovların sırasında meydana gelen Peter I.

Devletin bu siyasi-toprak düzeni iller, ilçeler, nispeten sınırlı özerkliğe sahip bölgelere kendi topraklarının bölünmesi dayanmaktadır. devlet, tek yasa, ortak vatandaşlık, devlet gücü ve idaresi, yargı ve vergi sistemini sahiptir sistemde, bütçenin , vb

Merkezi devlet nesnel bir dizi faktöre bulunmaktadır. İlk milli birlik böyle kara konsolidasyon biçimi ve bunları yaşayan insanların oluşumu için bir ön koşuldur olduğunu. Böylece devlet siyasi bir topluluk ziyade bireysel, bölgesel, sosyal veya etnik gruplar gibi milletin menfaatlerini yansıtır. Çünkü nedeniyle güç için savaşan asalet bireysel üyeleri, rekabete daha önce mümkün değildi toplumsal bütünlüğü oluyor güçlü merkezinin.

merkezi bir devletin aşağıdaki temel özelliklerini ayırın.

faktörünü merkezilestirmenin üniforma organları kurmak için ihtiyaçtır devlet gücünün. genel yasalarını birleştirmeye ve sadece merkezi hükümetin yeteneğine birleşik kamu hizmetlerinin vatandaşlara sağlamak. Varlığı insanlara bir bölgeden diğerine serbest göç imkanı verir.

Bunun önemli bir avantajı devletin türü olan sosyal eşitlik bütün vatandaşlarının. Bireysel periferik yerindenlik idari ve siyasi kurumların bağlamda sadece kendi gücüne dayanmaktadır. eşitsizliği gidermek için düşük olan bölgelerde daha geniş yetkilere sahip merkezi hükümeti gerektirir ekonomik potansiyelini ve bu daha akut sosyal problemler ve ihtiyaçlar nedeniyle hangi.

süreçlerin merkezileşme devletin ekonomik güçlendirilmesi paralel olarak ortaya çıkar. Tek bir kontrol merkezi sabit bir ekonomik büyüme ve alt yapı (iletişim sisteminin) oluşturulmasını verebilmektedir.

milyonlarca kişiyle birçok devlet nüfusu. Bu nedenle şimdi onların erken gelişim tarihinin sırasında olduğu kadar etkili olmayabilir kontrol eder. bürokratik kaos tehlikeleri bu yalan için nedenler. âdemimerkeziyetçilik - Yani şimdi dünyanın birçok korkular içinde merkezileşme süreçleri hareketini tersine başlıyor.

Yerel yönetim fonksiyonları belirlenmiş en yöneticileri (bürokratlar) tarafından gerçekleştirilen için merkezi devlet, yerel özerkliğe tam bir eksikliği ile karakterize edilir. Bu nedenle, bu pozisyonda açıkça yetkili siyasi özelliklerini takip ettik. dikey sistem kontrolleri olduğu yerde merkeziyetçilik en yüksek derecede ülkelerinde gözlemledik. Bugün, saf bir şekilde sadece şartlarda böyle askeri rejimler sistemi görülebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.