FormasyonBilim

Bir yıldızın yaşam döngüsü - şeması ve ilginç gerçekler açıklaması

Yıldızlar, insanlar gibi bir yeni doğan genç ve yaşlı olabilir. ölen yıldızların her anı ve diğer bazı formu. Tipik olarak, bunların en genç güneşe benzer. Onlar oluşum sürecinde olan ve aslında PROTOSTAR temsil eder. onun prototip adına Boğa, - Astronomlar onlara tipi T yıldızlı diyoruz. Onların özelliklerinde - örneğin, parlaklık - varlıklarını henüz kararlı bir safhaya geçmemiş çünkü cisimler, değişkendir. Birçoğu civarında maddenin büyük miktarda vardır. T yıldızlı itibaren kuvvetli rüzgar akışları gelir.

Protostar: yaşam döngüsünün başlangıcı

Yüzey ön yıldız maddeyi düşerse, hızla yakılan ve ısıya dönüşür. Sonuç olarak, PROTOSTAR sıcaklığı sürekli artmaktadır. Yıldızın merkezi nükleer reaksiyonlar başladı böylece yükseldiğinde, sıradan bir PROTOSTAR durumlarını alır. yıldızlarda nükleer reaksiyonlar başlamasıyla uzun süre yaşamak için kendi yeteneğini destekler enerjinin sürekli bir kaynak yoktur. evren orijinal büyüklüğüne bağlıdır kadar zamandır yıldızlı yaşam döngüsü olduğunu. Ancak, Güneş'ten çapında yıldız, enerji yaklaşık 10 milyar yıl boyunca rahatça yaşamak için yeterli olacağına inanılmaktadır. Bunun ve böylece daha büyük kütleli yıldızlar milyon sadece birkaç yıl yaşamak rağmen. Bu da çok daha hızlı onların yakıt yakmak olmasından kaynaklanmaktadır.

normal büyüklükte Yıldız

Yıldızın Her pıhtılar sıcak gaz temsil eder. Bu derinlikleri sürekli nükleer enerjiyi geliştirme süreci devam etmektedir. Ancak, güneşe benzer tüm yıldız. Ana farklardan biri renktir. Yıldız, kırmızımsı, sadece sarı değil, aynı zamanda mavimsi değildir.

Parlaklık ve parlaklık

Onlar farklıdır ve böyle parlak, parlaklık olarak gerekçesiyle. Toprak yıldızın yüzeyinden görülecektir Sadece nasıl parlak, sadece parlaklığı değil, aynı zamanda gezegen olan mesafeye bağlıdır. yeryüzüne mesafe göz önüne alındığında, yıldız bambaşka parlaklık olabilir. Bu bir milyondan fazla Suns karşılaştırılabilir güneş ışığı parlaklığa birden ona binde kadar uzanmaktadır.

yıldızların çoğu donuk olma, spektrumun alt kesimi üzerindedir. Birçok yönden, Güneş ortalama, tipik bir yıldız. Ancak, diğer kıyasla, çok daha büyük bir parlaklığa sahiptir. soluk yıldızlı sayıda çıplak gözle görülebilir. yıldız parlaklığı değişir nedeni, onların ağırlığıdır. zamanla renk, parlaklık ve parlaklık varyasyon maddenin miktarına göre belirlenir.

yıldızlı yaşam döngüsünü açıklamak girişimleri

İnsanlar uzun yıldızlı yaşamının izleri denedi, ancak bilim adamları ilk girişimleri oldukça utangaç idi. İlk başarı Helmholtz-Kelvin yerçekimi sıkıştırma hipotezine Lane kanunun uygulama oldu. Bu astronomi yeni bir bakış açısı getirdi: yıldız teorik sıcaklık arttırılmalıdır sürece sıkıştırma işlemini yavaşlatacak değildir yoğunluk artışı (bu oran ters yıldızın yarıçapı ile orantılıdır). Sonra, güç tüketimi geldiktensonra daha yüksek olacaktır. Bu noktada, yıldız hızla soğumaya başlar.

yıldızlı hayatı hakkında Hipotezler

yıldızlı yaşam döngüsü hakkında orijinal hipotezler biri astronom Norman Lockyer tarafından önerilmişti. O yıldız meteoritik maddeden oluştuğuna inanılmaktadır. Bu pozisyonda yaptığı hipotez astronomi mevcut teorik sonuçlara değil, aynı zamanda yıldızlı spektral analiz verilerine sadece dayanmaktadır. "Protoelementov" - Lockyer gök cisimlerinin evrimi dahil olan kimyasal elementler temel parçacık oluşmaktadır olduğuna inanıyordu. Geçerli nötronların, proton ve elektronlar aksine, genel ve bireysel karakterini sahip değillerdir. Örneğin, Norman Lockyer göre, hidrojen "protovodorod" olarak adlandırılan böler; demir "protozhelezom" olur. Açıklayın yıldızlı yaşam döngüsü böyle Dzheyms Hopvud, Yakov Zeldovich, Fred Hoyle gibi diğer astronomlar, bilim adamları, çalıştık.

Yıldız ve cüce yıldız Dev

Daha büyük Yıldız en sıcak ve en parlak bulunmaktadır. Görünüşte genellikle beyaz veya mavimsi bulunmaktadır. Onlar dev büyüklüğe sahip olmasına rağmen, yakıt kadar çabuk bazı birkaç milyon yıldır onu mahrum olduğunu içlerindedir yakar.

büyük aksine küçük boyutlarda Yıldız, genellikle çok parlak değil. milyarlarca yıldır - Onlar yeterince uzun süre yaşamak, kırmızı var. Ama gökyüzündeki en parlak yıldızların arasında da kırmızı ve turuncu vardır. Bir örnek yıldızı Aldebaran olduğunu - Boğa takımyıldızında bulunan sözde "boğa gözü"; ve yıldız Antares Akrep Takımyıldızındaki. Neden bu soğuk yıldız Sirius gibi, kızgın yıldız ile parlaklık rekabet edebiliyoruz olan?

Bu da büyük ölçüde genişletilmiş bir kez gerçeği nedeniyle olur ve çapı çelik kocaman kırmızı yıldız (süperdevler) aşar. Büyük bir alanı bu yıldızlar güneşten daha büyüklüğünü daha enerji siparişi yayarlar sağlar. Ve rağmen bu onların sıcaklığı çok daha düşük olduğunu söyledi. Örneğin, güneşin çapından yüzlerce kat daha büyük Orion bulunan çap Betelgeize. Ortak bir kırmızı yıldız çapı bile genellikle güneşin boyutu onda değil. Böyle yıldız cüceler denir. kırmızı dev ve cüce olabilir bir ve hayatınızın farklı bölgelerinde aynı yıldızın - yıldızlı Bu tür her göksel bedenin yaşam döngüsünü uzatabilir.

Tipik olarak, hafif, güneş, bağlı hidrojen içinde varlığını muhafaza edilir. O bir nükleer çekirdek yıldızlarda helyum dönüştürülür. Güneş sonsuz olmadığı halde, yakıt büyük miktarda var - stokunun 05:30 milyar yıl boyunca para harcandı.

Yıldızın ömrü. yıldızlı yaşam döngüsü

Yıldız stokları tükendiğinde kez içinde hidrojen büyük değişiklikler geliyor. hidrojen Kalıntı Özünde içinde ve yüzeyinde yanmaya başlarlar. Aynı zamanda daha yıldızın ömrünü azalttı. yıldızlı döngüsü en azından bu segment üzerinde, çoğu kırmızı dev aşamasına girer. tersine, düşük - yıldız boyutu daha büyük ve sıcaklık olur. Yani kırmızı devlerin ve süperdev bir çoğunluk var. Bu süreç bilim adamları yıldızlı evrim denilen yıldızlı değişir, ile meydana gelen toplam dizisinin bir parçasıdır. Bir yıldızın çevrim ömrü sonunda, tüm yıldız yaşlanıp ölmek ve onların varlığı bir süre doğrudan yakıt miktarına göre belirlenir, bütün aşamalarını kapsar. Büyük yıldızlar ömürlerinin büyük, muhteşem patlamalar sonunda. Daha mütevazı aykırı yavaş yavaş beyaz cücelerin boyutuna küçülen kaybediyor. Sonra onlar kaybolup gitti.

Ne zamandır ortalama yıldızı yaşadı? Yıldız yaşam döngüsü az 1.5 Ma'dan ve Gyr 1 ya da daha fazla sürebilir. söylendiği gibi, bütün bunlar, kompozisyon ve büyüklüğüne bağlıdır. Güneş gibi Yıldız 10 milyar ila 16 yıl yaşıyor. Sadece birkaç yüz milyon yıl - Sirius gibi çok parlak yıldız, görece kısa bir süre yaşar. Yıldız yaşam döngüsünü Sürüş aşağıdaki adımları içermektedir. Bu moleküler bulut - bir bulutun çökmesi - bir süpernova doğumu - cisimler evrimi - uç yıldızıl safhası. Ardından bir sonraki aşama: Genç yıldızın başlayan aşaması - Orta yaş - vade - kırmızı dev aşaması - gezegenimsi bulutsu - beyaz cüce sahne. son iki aşamada yıldızlı küçük boyutu ile karakterizedir.

gezegen bulutumsularından doğa

Yani, biz yıldızlı yaşam döngüsü kısaca kabul var. Ama bir şeydir gezegenimsi bulutsu? beyaz cüce haline dev kırmızı devinden Torna, yıldız bazen dış katmanlarını döken ve daha sonra yıldızın çekirdeği çıplak hale gelir. Gaz kabuk yıldızı tarafından yayılan enerjinin etkisi altında parlıyor. Adını, bu aşamada nedeniyle kabuk parlayan gaz kabarcıkları genellikle gezegenlerin etrafında disklere benzer olmasından alınır. Ama aslında onlar gezegenlerin yok hiçbir ilgisi vardır. Çocuklar için yıldızlı yaşam döngüsü tüm bilimsel ayrıntıları içermeyebilir. Biz sadece yıldızlı evrim ana evrelerini tanımlayabilir.

yıldız kümeleri

Astronomlar yıldızlı kümeleri keşfetmek için seviyorum. bütün ışıklar gruplardan ziyade birer birer kesin doğarlar bir hipotez vardır. Yıldız aynı kümeye ait olduğundan, benzer özelliklere sahip ve aralarındaki farklar gerçek ve yeryüzüne uzaklıktan kaynaklanan değildir. Ne olursa olsun değişiklikler bu iki yıldıza, kökenleri aynı zaman alabilir ve aynı koşullar altında izah edilememektedir. Özellikle bir çok bilgi kütlesinin özelliklerinin bağımlılığını inceleyerek elde edilebilir. kümeler yıldızların yaşı ve yaklaşık eşit olarak yeryüzüne olan uzaklıklarına sonra bu yüzden bu göstergede sadece farklıdır. Birikimleri profesyonel gökbilimcilerin değil sadece ilginç olacak - her fan güzel bir resim yapmak için mutlu olacak, ben planetaryum onların olağanüstü güzel manzaranın tadını çıkarın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.